Jak żywokost działa na organizm?
Okazuje się, że niepozorny żywokost ma pokaźne właściwości lecznicze i potrafi zdziałać cuda. W jakich przypadkach zastosowanie tej rośliny może pomóc?
- Właściwości przeciwzapalne. Jeśli zmagasz się ze stanami zapalnymi w organizmie, żywokost pomoże ci się z nimi uporać. Najlepiej sprawdzi się na schorzenia reumatyczne, artretyzm i bóle stawów.
- Właściwości regeneracyjne. Przyspiesza proces gojenia się skóry, ran, oparzeń i odleżyn. Potrafi pobudzić organizm do produkcji kolagenu, który wspomaga regenerację tkanek.
- Właściwości przeciwbólowe. Z łatwością poradzi sobie z bólem mięśni, stawów i innymi dolegliwościami tego typu.
- Właściwości kosmetyczne. Marzy ci się nieskazitelna cera? Żywokost sprawi, że twoja skóra będzie zdrowa i nada jej elastyczności. Przyjmowany zewnętrznie, zwalczy dla ciebie problemy skórne, takie jak trądzik czy wypryski.
- Właściwości kojące. Spożywanie żywokostu w postaci naparu zadziała na niektóre problemy żołądkowo-jelitowe, np. na zgagę lub nieżyty żołądka.
- Właściwości łagodzące. Jeżeli zmagasz się ze schorzeniami układu oddechowego – kaszlem, przeziębieniem i infekcją dróg oddechowych – żywokost złagodzi objawy.
Do czego używać oleju z żywokostu?
Olej z żywokostu jest równie cennym produktem, co roślina, z której korzeni jest wytwarzany. Tak jak żywokost ma właściwości lecznicze. Za sprawą substancji aktywnych – alantoiny i flawonoidów – idealnie sprawdzi się w twojej apteczce.
- Działanie przeciwzapalne – olej żywokostowy to skuteczny środek łagodzący stany zapalne skóry i błon śluzowych. Stosuje się go na oparzenia, skaleczenia i ukąszenia owadów, a także w przypadku wszelkich stanów zapalnych skóry, takich jak trądzik czy łuszczyca.
- Regeneracja – przyspiesza proces gojenia się ran, skaleczeń i uszkodzeń skóry. Dzięki alantoinie przyspiesza proces powstawania nowych komórek i kolagenu, co skutkuje także przyspieszeniem procesu regeneracji tkanek. Może również działać przeciwbólowo. Z łatwością poradzi sobie z bólem mięśni i stawów – ma właściwości przeciwbólowe.
- Uroda – z olejem żywokostowym zadbasz o stan swojej skóry. Preparat nada skórze miękkość i elastyczność. Regularne stosowanie pomoże m.in. pozbyć się suchości i łuszczenia się skóry.
- Relaks – olej z żywokostu używa się czasami w masażu okolic stawów i kości, co pozwoli na odrobinę relaksu. Złagodzi objawy kaszlu i przeziębienia, ale także przyniesie ukojenie podczas inhalacji. Sprawdzi się również jako składnik maści do stosowania na klatkę piersiową.
Patrycja Lisowska
fot. envato elements