StoryEditorDomowy zielnik

Jakie właściwości lecznicze ma żywokost?

Domowe sposoby na kurację ziołową zyskują na popularności. Zainteresowanie budzi tzw. „trawa na wszystko”, czyli żywokost. Do czego można wykorzystać tę magiczną roślinę?

Jak żywokost działa na organizm?

Okazuje się, że niepozorny żywokost ma pokaźne właściwości lecznicze i potrafi zdziałać cuda. W jakich przypadkach zastosowanie tej rośliny może pomóc?

  • Właściwości przeciwzapalne. Jeśli zmagasz się ze stanami zapalnymi w organizmie, żywokost pomoże ci się z nimi uporać. Najlepiej sprawdzi się na schorzenia reumatyczne, artretyzm i bóle stawów.
  • Właściwości regeneracyjne. Przyspiesza proces gojenia się skóry, ran, oparzeń i odleżyn. Potrafi pobudzić organizm do produkcji kolagenu, który wspomaga regenerację tkanek.
  • Właściwości przeciwbólowe. Z łatwością poradzi sobie z bólem mięśni, stawów i innymi dolegliwościami tego typu.
  • Właściwości kosmetyczne. Marzy ci się nieskazitelna cera? Żywokost sprawi, że twoja skóra będzie zdrowa i nada jej elastyczności. Przyjmowany zewnętrznie, zwalczy dla ciebie problemy skórne, takie jak trądzik czy wypryski.
  • Właściwości kojące. Spożywanie żywokostu w postaci naparu zadziała na niektóre problemy żołądkowo-jelitowe, np. na zgagę lub nieżyty żołądka.
  • Właściwości łagodzące. Jeżeli zmagasz się ze schorzeniami układu oddechowego – kaszlem, przeziębieniem i infekcją dróg oddechowych – żywokost złagodzi objawy.

Do czego używać oleju z żywokostu?

Olej z żywokostu jest równie cennym produktem, co roślina, z której korzeni jest wytwarzany. Tak jak żywokost ma właściwości lecznicze. Za sprawą substancji aktywnych – alantoiny i flawonoidów – idealnie sprawdzi się w twojej apteczce. 

  • Działanie przeciwzapalne – olej żywokostowy to skuteczny środek łagodzący stany zapalne skóry i błon śluzowych. Stosuje się go na oparzenia, skaleczenia i ukąszenia owadów, a także w przypadku wszelkich stanów zapalnych skóry, takich jak trądzik czy łuszczyca.
  • Regeneracja – przyspiesza proces gojenia się ran, skaleczeń i uszkodzeń skóry. Dzięki alantoinie przyspiesza proces powstawania nowych komórek i kolagenu, co skutkuje także przyspieszeniem procesu regeneracji tkanek. Może również działać przeciwbólowo. Z łatwością poradzi sobie z bólem mięśni i stawów – ma właściwości przeciwbólowe.
  • Uroda – z olejem żywokostowym zadbasz o stan swojej skóry. Preparat nada skórze miękkość i elastyczność. Regularne stosowanie pomoże m.in. pozbyć się suchości i łuszczenia się skóry.
  • Relaks – olej z żywokostu używa się czasami w masażu okolic stawów i kości, co pozwoli na odrobinę relaksu. Złagodzi objawy kaszlu i przeziębienia, ale także przyniesie ukojenie podczas inhalacji. Sprawdzi się również jako składnik maści do stosowania na klatkę piersiową.

 

Patrycja Lisowska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. listopad 2024 16:05