StoryEditorNaturalne kosmetyki

Kora dębu – dar natury idealny na włosy i skórę

18.05.2022., 10:00h

Warto korzystać z leczniczych i pielęgnacyjnych właściwości naturalnych kosmetyków. Zwłaszcza tych, po które sięgały nasze babcie. Jednym z takich drogocennych darów przyrody jest kora dębu. Jak kora dębu może poprawić kondycję naszej skóry i włosów?

Skąd pozyskać i jak przechowywać korę dębu?

Ten surowiec można pozyskać samodzielnie, należy jednak zastosować się do pewnych wytycznych. Przede wszystkim najlepiej zebrać korę dębu wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia. Trzeba pamiętać, aby zrobić to, kiedy na drzewie nie ma jeszcze pierwszych liści. Korę uzyskuje się z młodych drzew, z elementów pnia oraz gałęzi. Następnie należy ją przechowywać w suchym, zacienionym miejscu, w temperaturze nie wyższej niż 35° Celsjusza i zużyć w ciągu dwóch lat, po tym czasie bowiem traci ona swoje właściwości.

Dużo prostszym rozwiązaniem jest zakup już odpowiednio przygotowanej, gotowej kory dębu. Jest to produkt w Polsce łatwo dostępny ze względu na to, że dęby szypułkowe i bezszypułkowe są w naszym kraju gatunkami pospolitymi. Taka kora może być krojona lub sproszkowana. To, którą z tych form wybierzemy, zależy przede wszystkim od naszych potrzeb i sposobu przygotowania.

Warto wziąć pod uwagę, że dużo łatwiej jest wykonać napar do stosowania wewnętrznego z proszku.

Kora dębu pomoże na oparzenie, grzybicę skóry i trądzik

Podstawową właściwością tego surowca jest działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. To oznacza, że kora dębu może okazać się prawdziwym ratunkiem w przypadku stanów zapalnych skóry, głównie powstały w wyniku lekkich urazów. Warto jednak wiedzieć, że duże uszkodzenia powierzchni ciała to jedno z przeciwwskazań do używania kory dębowej. Nie powinny jej także stosować osoby z chorobami serca oraz nadciśnieniem, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Kora dębu idealnie nadaje się więc na niewielkie oparzenia, egzemę, grzybicę skóry czy trądzik. Nie należy jednak stosować jej na sączące się wypryski. Można także spróbować gorących kąpieli z korą dębu, ponieważ dzięki obecności wielu związków polifenolowych ma ona działanie łagodzące.

W korze dębu znajdują się również garbniki, które pomagają w leczeniu podrażnień, co znajduje świetne zastosowanie w przypadku dolegliwości narządów intymnych.

Kora dębu może pomóc na łupież oraz nadać włosom blasku

Bardzo ważny jest fakt, że kora dębu w sposób zbawienny działa na skórę głowy. 

image

Kora dębu zawiera wiele leczniczych i pielęgnacyjnych składników.

FOTO:
Przeciwgrzybiczne właściwości tego surowca sprawiają, że włosy przestaną się szybko przetłuszczać i dłużej utrzymają świeżość oraz blask, bowiem wyciąg z kory wpływa na funkcjonowanie gruczołów łojowych. Kora dębowa może okazać się także ratunkiem dla osób zmagających się z łupieżem. Płukanka z tego surowca świetnie nada się, jeżeli chcemy naturalnie przyciemnić swoje włosy. Trzeba jednak uważać, bowiem kora dębu może silnie barwić.

Kora dębu – przepisy na wywar i jego zastosowanie

Odwar z kory dębu stosuje się głównie do okładów i obmywania skóry. Aby przygotować taki odwar, należy jedną łyżkę surowca zalać szklanką wody, później zagotować przez około 5 min, odstawić na 15 min, a następnie przecedzić. Wówczas specyfik jest gotowy do użycia, ale bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować go dłużej niż tydzień.

Do codziennej kąpieli możemy dodawać kilka kropel wywaru, który przygotowujemy przez zalanie 5 g surowca 1 litrem wody.

Płukankę do włosów z kory dębu przygotowuje się z dwóch lub trzech łyżek składnika, które zalewa się 500 ml wody, a następnie gotuje przez kilka minut. Po wystudzeniu i przecedzeniu płukanka jest gotowa do użycia. Najlepiej stosować ją po umyciu, na mokre włosy.

Kora dębu jest naturalnym składnikiem, który z powodzeniem możemy stosować w domowej pielęgnacji. Powinno się jednak pamiętać o wszystkich przeciwwskazaniach, bowiem nieuważne i przesadne stosowanie tego surowca może przynieść skutek odwrotny bądź wyraźnie zaszkodzić.

Kamila Berthold

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. wrzesień 2024 17:01