Na co pomaga korzeń łopianu?
Korzeń łopianu jest szczególnie znany ze zbawiennego działania na włosy. Z wywaru z korzenia można zrobić płukankę, która doda włosom blasku, a nawet pomoże w walce z łupieżem. Dzięki właściwościom oczyszczającym, może służyć do przemywania twarzy, szczególnie przy cerze tłustej lub mieszanej. Polecany jest w walce z trądzikiem.
W składzie korzenia popularnego chwastu znajduje się wiele witamin, które pomagają w problemach z układem pokarmowym i moczowym. Wystarczy wcześniej wspomniany wywar wypić jak herbatę. W dodatku wysoka zawartość lignany zapewnia mu działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Znajdujący się w nim potas może pomóc na serce oraz choroby stawów, a błonnik zapobiega zaparciom. Skuteczny jest również w walce z czyrakami, owrzodzeniami i „rybią łuską”. Mówiąc krótko, łopian to samo zdrowie.
Kto powinien sięgać po korzeń łopianu?
Napar z tego chwastu pomaga na tak wiele dolegliwości, że można powiedzieć, że każdy powinien skorzystać z jego właściwości. Szczególnie polecany jest jednak osobom cierpiącym na reumatyzm i zapalenie stawów, cukrzykom, osobom mającym problemy trawienne i schorzenia układu moczowego oraz a także tym mającym cerę trądzikową lub łupież. Łopian jest też źródłem inuliny, czyli naturalnego prebiotyku.
Przepis na odwar z łopianu
Przygotowanie odwaru jest bardzo proste i nie zajmuje wiele czasu. Jak podaje strona wylecz.to, wystarczy jedną łyżkę łopianu zalać szklanką wody i doprowadzić do wrzenia, a następnie gotować pod przykryciem ok. 5-10 minut na małym ogniu. Potem, zależnie od tego, do czego potrzebujemy odwaru, należy go pić 2 razy dziennie po szklance bądź używać w formie płukanek do twarzy i włosów.
Warto wspomnieć o oleju z łopianu, który również można zrobić samemu. Za stroną olej.edu.pl, wystarczy zalać korzeń łopianu w słoiku i zalać go olejem, tak, aby olej przykrył korzeń. Po 4-6 tygodniach w ciemnym miejscu, macerat będzie gotowy do używania, np. jako wcierka do włosów. Najlepiej przetrzymywać go w ciemnym słoiku.
Kiedy zbierać łopian?
Korzeń można kupić w sklepach zielarskich bądź zebrać samodzielnie. Najlepiej robić to jesienią lub wiosną, z roślin jednorocznych. Korzenie starszych roślin tracą właściwości lecznicze. Należy pamiętać, że przed użyciem trzeba go dokładnie umyć.
Przeciwwskazania w stosowaniu korzenia łopianu
Za stroną wylecz.to, wewnętrzne stosowanie łopianu nie powinno trwać dłużej niż 2-4 tygodnie. Nie powinny go również stosować osoby uczulone na rośliny astrowate, kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia. Ważne jest również sprawdzenie, czy łopian nie wchodzi w reakcję z przyjmowanymi przez nas lekami.
Sandra Matus
fot. envato elements