Dlaczego stopy są popękane?
Przyczyn może być kilka, np. niezdrowa dieta, niewygodne obuwie, a nawet zbyt mała ilość wypijanej wody każdego dnia. Do złej kondycji stóp przyczynia się otyłość, zła pielęgnacja i niektóre schorzenia (cukrzyca, niedoczynność tarczycy, reumatyzm, choroby nerek, łuszczyca).
Stopy – poznaj błędy pielęgnacyjne!
Okazuje się, że nie pomaga zbyt częste i agresywne używanie tarki do stóp, zbyt mocne ścieranie zrogowaciałego naskórka, ponieważ odrasta on jeszcze szybciej. Szkodę poczynić mogą także złej jakości kosmetyki i chodzenie w zbyt ciasnych butach oraz styl życia związany np. z wielogodzinnym staniem.
Kawowy peeling do stóp
Wykonanie tej kuracji jest bardzo proste. Łączymy ze sobą 2 łyżki kawy mielonej z jedną łyżką oliwy z oliwek i kilkoma kroplami soku z cytryny. Aby działać zgodnie z duchem zero waste, można wykorzystać fusy po kawie. Mieszankę nakładamy na wilgotne stopy i wykonujemy kilkuminutowy masaż w celu usunięcia twardego naskórka.
Cukrowy peeling do stóp
W pierwszej kolejności wykonujemy kisiel z siemienia lnianego i następnie 3 łyżki papki łączymy z dwoma łyżkami brązowego cukru. Miksturę nakładamy na stopy i delikatnie je masujemy przez 5 minut.
Cukrowo-miodowy peeling do stóp
Cukier to dobry składnik na peeling. Jeśli zmieszamy 2 łyżki cukru z dwoma łyżkami miodu naturalnego, otrzymamy prostą mieszankę pomagającą usunąć zrogowaciały naskórek. Taka receptura nie kosztuje wiele, a do tego składa się z produktów dostępnych w każdym domu! Wspaniałe efekty przyniosą również regularne masaże stóp z użyciem oliwy z oliwek, po prostu!
Ważne, aby systematycznie wykonywać peelingi, np. raz w tygodniu i stosować krem nawilżający do stóp z mocznikiem. Warto w rutynę pielęgnacyjną wpleść moczenie stóp w wodzie z leczniczą solą lub w wodzie z olejkami naturalnymi, a także stosować ziołowe kąpiele stóp w rumianku lub nagietku. W razie obolałych nóg zaleca się także odpoczynek z nogami uniesionymi lekko do góry.
Angelika Drygas
fot. envato elements