Które gotowe produkty są najbardziej niezdrowe?
O tym, że żywność przetworzona przemysłowo jest mniej zdrowa niż samodzielnie przygotowane posiłki, wiadomo od dawna. Produkty takie jak chleb, szynki, lody, słone przekąski, ciastka czy gotowe dania mięsne zawierają w swoim składzie bogatą listę tzw. ulepszaczy smaku, którymi są związki chemiczne, słodziki, konserwanty, czy sztuczne barwniki. Gotując w domu, nikt nie faszeruje potraw tego typu składnikami.
Czy od niezdrowego jedzenia można dostać raka?
Naukowcy z Imperial College London przeprowadzili badania, które sfinansował Cancer Research UK and World Cancer Research Fund. Wyniki badania były naprawę zaskakujące. Okazało się, że konsumpcja żywności przetworzonej przemysłowo może mieć wpływ na podwyższenie ryzyka zachorowań na raka. Otrzymane dane nie mogą być jednak na razie potwierdzeniem tej hipotezy, ponieważ opierały się na tym, że badane osoby przypominały sobie co i w jakich ilościach jadają. Prowadzone badanie wykazało jednak, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii spożywają zbyt duże ilości przetworzonej żywności i wystosowano apel o umieszczanie etykiet ze składem z przodu opakowań.
– Potrzebujemy wyraźnych etykiet ostrzegawczych z przodu opakowań przetworzonej żywności, aby pomóc konsumentom w wyborze, a nasz podatek cukrowy powinien zostać rozszerzony na przetworzone napoje gazowane, napoje na bazie owoców i mleka, a także inne przetworzone produkty – powiedziała, współpracująca przy badaniu, dr Kiara Chang.
Natomiast badania prowadzone przez naukowców w przeszłości wykazały, że przetworzona żywność jest jednym z czynników wspomagających rozwój cukrzycy typu 2, otyłości czy chorób serca.
W jaki wypadkach przetwarzanie żywności jest konieczne?
Zdaniem brytyjskiej Narodowej Służby Zdrowia przetwarzanie niektórych produktów żywnościowych jest konieczne dla bezpieczeństwa ludzi, np. mleko jest pasteryzowane w celu usunięcia bakterii.
Czy od przetworzonej żywności można dostać raka?
Nowe badania przeprowadzone przez eClinicalMedicine wykazały, że wyższe spożycie ultra – przetworzonej żywności ma wpływ na podwyższenie zachorowań na raka. Doświadczenie było prowadzone na grupie osób liczącej 197 426 os. w wieku od 40 do 69 lat. Dane do badania były pozyskane z brytyjskiego Biobanku, a obserwacje odbywały się przez 10 lat. Głównym celem badania była analiza przyczyn zgonów z powodu raka i ryzyka zachorowania na niego.
Wyniki tego badania nie pozostawiały złudzeń. Po spożyciu ultra – przetworzonej żywności zwiększa się ryzyko zachorowania na raka w ogóle, a w szczególności raka jajnika i mózgu. Ponadto wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem zgonu z powodu raka, konkretnie raka jajnika i piersi.
Co na to naukowcy?
Zdaniem dr Pangioty Mitrou, dyrektor ds. badań i innowacji w Światowym Funduszu Badań nad Rakiem prowadzenie zdrowej diety bogatej w pełnoziarniste pieczywo i warzywa jest niezbędne do prawidłowej pracy ludzkiego organizmu.
– Ludzie powinni ograniczyć spożycie "fast foodów" i innych przetworzonych produktów spożywczych o wysokiej zawartości tłuszczu, skrobi lub cukru. Aby uzyskać maksymalne korzyści, zalecamy również, aby produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce i rośliny strączkowe były główną częścią zwykłej diety – powiedziała dr Pangiota Mitrou, dyrektor ds. Badań i innowacji w Światowym Funduszu Badań nad Rakiem.
Jak przyznał Malcolm Clark, szef polityki prewencyjnej w Cancer Research UK to, czy żywność ultra – przetworzona powoduje raka, nie zostało jeszcze ustalone, wiadomo jednak, że nadmierne spożycie produktów o wysokiej zawartości kalorii i cukrów, może przyczynić się do wzrostu masy ciała.
oprac. Justyna Czupryniak
fot. envatoelements
źródło: zivim.pl