W czasie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że wprowadzenie szczepień drugą dawką przypominającą dla osób powyżej 12 lat, to działanie mające na celu walkę z wirusem, szczególnie teraz przed szczytem zachorowań w sezonie jesiennym, a także ochronę osób z upośledzoną odpornością i osób 60 plus. W systemie wystawiono już ponad 5 mln skierowań na szczepienie drugą dawką przypominającą przeciwko Covid-19.
– Z tej grupy skorzystało mniej więcej 1,6 mln osób, jeżeli chodzi o przyjęcie tej drugiej dawki przypominającej. Dopisując tę grupę w wieku powyżej 12 lat – jutro wystawimy e-skierowania na szczepienie dla 5,8 mln, czyli ta całkowita grupa uprawniona w tej chwili to jest ponad 10, blisko 11 mln pacjentów, z czego mniej więcej 1,5 mln pacjentów zaszczepionych, co oznacza, że będziemy mieli mniej więcej 9 mln osób do zaszczepienia (...) – podkreślał minster Niedzielski.
Leki na Covid-19
Oprócz tego minister zdrowia wskazywał na dostępne leki przeciwko Covid-19, czyli molnupiravir i paxlovid:
– Jesteśmy w trakcie przyjmowania kolejnych partii leku, które będą dostarczane do szpitali, gdzie przebywają osoby chorujące będące w grupach ryzyka. Chodzi o pacjentów senioralnych i o pacjentów, którzy są obciążeni różnymi chorobami, które wiążą się z osłabieniem systemu immunologicznego – dodał.
Nowy preparat na omikron
Szczepienie drugą dawką przypominająca będzie wykonywane nowym preparatem ukierunkowanym na omikron w wersji BA.1. Na wrzesień w Polsce do dyspozycji będzie 4 mln preparatów – ok. 2 mln szczepionek Pfizera i 2 mln Moderny. – W tej chwili, uruchamiając akcję szczepień (...), będziemy już dysponowali do weekendu blisko 2 mln szczepionek – zapewnił.
Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła szczepionkę także przeciwko podwariantom omikronu BA.4 i BA.5. Ich skuteczność wynosi powyżej 90 proc. Te szczepionki są modyfikowane, aby mogły zwalczać wciąż mutujące warianty SARS-CoV-2.
– Badania wykazały, że Comirnaty Original/Omikron BA.1 i Spikevax Bivalent Original/Omikron BA.1 mogą wywołać silną odpowiedź immunologiczną przeciwko Omikronowi BA.1 i oryginalnemu szczepowi SARS-CoV-2 u osób wcześniej zaszczepionych. W szczególności były one bardziej skuteczne w wywoływaniu odpowiedzi immunologicznych przeciwko podwariantowi BA.1 niż oryginalne szczepionki. Skutki uboczne obserwowane w przypadku zaadaptowanych szczepionek były porównywalne do tych obserwowanych w przypadku oryginalnych i były zazwyczaj łagodne i krótkotrwałe – poinformowała EMA.
Angelika Drygas
Fot. Envato elements