StoryEditorCzas na spacer!

Jesienne zabawy dla dzieci – top 5

22.10.2022., 12:05h

Jesień nie musi być nudna! Tak naprawdę to świetna okazja na przyjemne spacery i popołudniowe zabawy w salonie, czyli – zacieśnienie więzów z dzieckiem i tworzenie dobrego klimatu w domu. Jakie zabawy proponujemy?

Zabawy z dzieckiem jesienią, czy to w domu, czy w plenerze, często mają związek z darami natury. Jest tyle skarbów w lesie, że szkoda ich nie wykorzystać. Tym bardziej, że jesień to nie tylko kałuże i nieustający deszcz, ale także piękna słoneczna aura. Zabaw jest bez liku. Oto kilka z nich.

Jesienne zabawy dla dzieci – malowanki z liści

Żółte, czerwone, pomarańczowe, brązowe, zielone – kolorów i rodzajów liści jest naprawdę sporo. Koniecznie trzeba wyzbierać te najatrakcyjniejsze modele, które mogą posłużyć za inspirację lub obiekt plastycznych działań. Co można z liści zrobić? Wiele ciekawych rzeczy, np. mogą posłużyć za kartkę. W związku z tym rysujemy na liściach zwierzątka leśne, sarnę, liska, wiewióreczkę. Do tego celu najlepiej posłużą pisaki. Inną opcją będzie odrysowanie konturu liścia i samodzielne wypełnienie środka kolorem, nawet takim zupełnie magicznym.  Dzieci mają głowę pełną pomysłów i nieograniczoną wyobraźnię! 

image
FOTO: Envato Elements

Jesienna biżuteria

Pracę zaczynamy od zgromadzenia skarbów natury, które chcemy użyć do wykonania biżuterii. To przyjemny powód do kolejnego jesiennego spaceru, który wyjdzie wszystkim na zdrowie. Najlepsza do tego celu jest jarzębina, której pojedyncze kuleczki nawlekamy na igłę. Tutaj niezbędna jest pomoc dorosłego (dziecko mogłoby się skaleczyć), ale maluch może podawać koraliki i bacznie obserwować cały proces tworzenia naszyjnika, bransoletki, a nawet korony. Tak! Z jarzębiny można zrobić naprawdę sporo ciekawych elementów biżuteryjnych.

image
FOTO: Envato Elements

Zabawki z kasztanów i żołędzi

To klasyk, ale jakże wdzięczny. Tradycyjną jesienną zabawą dla najmłodszych jest tworzenie różnego rodzaju zabawek z kasztanów i żołędzi. Cała frajda jest już na etapie zbierania skarbów jesieni: nie tylko kasztanów, żołędzi, ale i szyszek, liści, jarzębiny, patyczków. Potrzebne będą jeszcze zapałki i oczywiście pomoc opiekuna w zrobieniu dziurek. W ten tradycyjny sposób powstają zabawne postacie, ufoludki, ekoludziki i leśne zwierzątka.

image
FOTO: Envato Elements

Kolorowe pieczątki

Aby wykonać pieczątki z liści, trzeba przygotować farby plakatowe, liście oraz kartki. To taka manualna i sensualna zabawa – maluchy mogą wyczuwać tekstury i pobawić się w jesiennego malarza. Jak to działa? Liść pokrywamy farbą i odbijamy wzór na papierze. Na jednej kartce można odbić kilka liści, a stworzy się ciekawa kompozycja. Fajnie jest dorysować dodatkowe elementy pisakami lub kredkami, a powstanie nietuzinkowy jesienny kolaż!  Wykonanymi pracami można ozdobić dom.

image
FOTO: Envato Elements

Zabawy w plenerze

W okresie jesiennym, jeśli tylko nie pada, dobrze jest zabrać dziecko na spacer do lasu czy parku lub do ogrodu, ważne aby spędzić czas aktywnie i na świeżym powietrzu. Wystarczy odpowiednio ubrać się, a wtedy zabawa będzie udana. Jakie jesienne aktywności są lubiane przez dzieci? Należy do nich: szukanie skarbów, puszczanie łódek na kałużach, chodzenie w kaloszach po błocie, gra w klasy, skakanie na skakance, zbieranie kasztanów, zabawa w chowanego, berek, wspólne doglądanie roślin ogrodowych, zabawa z pupilem.

image
FOTO: Envato Elements

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 10:16