StoryEditorWażne rady

Pierwszy dzień w przedszkolu – jak przygotować dziecko do zmiany?

27.08.2023., 11:00h
Pierwszy dzień w przedszkolu to duże przeżycie zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Zmiana przyzwyczajeń, środowiska i planu dnia jest stresująca, a wszystko potęguje rozstanie z rodzicami. Co zrobić, żeby pierwszy dzień w przedszkolu był spokojniejszy?

Zaangażuj dziecko w przygotowania

Ważne jest, żeby dziecko wiedziało, że jest tego dnia najważniejsze. Już kilka dni przed pierwszym dniem w przedszkolu zabierz je na wspólne zakupy. Pozwól mu wybrać przedszkolne kapcie, przygotuj kilka wariantów stroju, z których będzie mogło wybrać ulubiony. Możliwe, że dziecku będzie zależało na wzięciu ze sobą ulubionej zabawki. Pozwól na to. Dobrym sposobem będzie rozmowa z maluchem. Wyjaśnij, czym jest przedszkole, powiedz, że pozna nowe koleżanki i kolegów. Nie używaj enigmatycznych wyrażeń, zamiast mówić, że odbierzesz je za kilka godzin, określ – np. po podwieczorku. Skuteczne może być również opowiadanie bajek, w których głównymi bohaterami są dzieci w przedszkolu.

Pierwszy dzień w przedszkolu – pośpiech to nasz wróg

Gdy nadejdzie ten wielki dzień, upewnij się, że wstaniecie trochę wcześniej i całe poranne przygotowywanie się przebiegnie spokojnie. Zarezerwuj odpowiednią ilość czasu na śniadanie, ponowne wytłumaczenie, co pociecha będzie robiła w przedszkolu. Pamiętaj również o miłych słowach, które dodadzą dziecku pewności siebie i sprawią, że chętniej pójdzie do nowego miejsca. Upewnij się też, że wyprawka dziecka zawiera wszystkie zalecone przez przedszkole rzeczy, aby dziecko nie odstawało od rówieśników.

Dziecko nie je w przedszkolu – co zrobić?

Możliwe jest, że przez pierwsze dni dziecko nie będzie chciało próbować w przedszkolu nowych potraw. Dzieje się tak, ponieważ zmiana otoczenia i nieznane posiłki mogą być dla przedszkolaka zbyt dużym wyzwaniem. Możemy jednak ułatwić mu to zadanie. Całodzienne żywienie w przedszkolu składa się zazwyczaj z 4-5 zbilansowanych posiłków. Warto, żebyśmy dowiedzieli się w przedszkolu, ile ich będzie i jak je nazywają. Wtedy będziemy mogli zacząć wprowadzać taki podział również w domu, co pozwoli przyzwyczaić dziecko do częstotliwości jedzenia.

image
Pierwszy dzień w przedszkolu
FOTO: Envato Elements

Jednym z kluczowych elementów w przygotowaniu dziecka do żywienia w przedszkolu jest wcześniejsze wprowadzenie różnorodnych smaków i konsystencji w domowej diecie – wyjaśnia Sylwia Lenartowicz-Wojciechowska, dietetyk i ekspert supermarketu spożywczego online Barbora.pl. Podkreśla, że bardziej skłonne do eksperymentowania są dzieci, które już w domu jedzą w sposób zróżnicowany.

image
Pierwszy dzień w przedszkolu
FOTO: Envato Elements

Ważne jest również nauczenie dziecka samodzielności przed pójściem do przedszkola. Chodzi o umiejętność korzystania ze sztućców i kubka. Zwiększy to pewność siebie w grupie i sprawi, że nasze dziecko nie będzie czuło się gorsze od innych. Jest to bardzo ważne podczas pierwszych dni w przedszkolu, kiedy rówieśnicy będą się dopiero poznawać.

Pierwszy dzień w przedszkolu – rozmowa jest kluczem do sukcesu

Gdy tylko dziecko zacznie chodzić do przedszkola, nastawmy się na odpowiednią komunikację. Ważne jest, aby nie zasypywać malucha pytaniami, gdy tylko zamkną się za nami drzwi placówki. Zamiast tego, zapytajmy, np. co było na obiad. To skłoni dziecko do opowiadania, a nam da sygnały o atmosferze w przedszkolu. Koniecznie reagujmy, gdy dowiemy się od dziecka, że zostało przymuszone do jedzenia obiadu. Może to skutkować późniejszym zniechęceniem do próbowania nowych rzeczy. Słuchajmy dziecka i nie zaprzeczajmy jego odczuciom. Pamiętajmy też, żeby przesadnie się nad nimi nie roztkliwiać.

image
Artykuły szkolne

Ile kosztuje wyprawka szkolna? 300 zł nie wystarczy

Pierwszy dzień w przedszkolu – czego nie robić?

Żeby nie przyczynić się do niechęci dziecka, nie możemy straszyć go przedszkolem. Gdy dziecko nie zje całego obiadku, nie mówmy, że w przedszkolu będzie musiało. Starajmy się też nie spóźniać, jeśli rano obiecamy mu, że po podwieczorku wróci do domu. Dobrze jest też dopasować ubranka tak, żeby były wygodne i łatwe do założenia. Pamiętaj też, żeby dokładnie słuchać, kiedy dziecko będzie chciało porozmawiać o przedszkolu. Spraw, żeby czuło, że jego zdanie i uczucia wobec przedszkola i rówieśników są ważne.

Sandra Matus

Źródło: materiały prasowe, mamotoja.pl, ekomaluch.pl

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 12:35