StoryEditorMałe dzieci

Urlop dla rodziców wcześniaków na horyzoncie! Rząd przyjął projekt ustawy

30.10.2024., 14:00h

Rodzice wcześniaków borykają się z wieloma trudnościami. Nie tylko żyją w ciągłym strachu o swoje dziecko, ale także mierzą się z problemami przyziemnymi i zawodowymi. Nowa ustawa to cegiełka w budowaniu poprawy ich sytuacji. Na czym będzie polegać wsparcie?

Spis treści:

Urlop dla rodziców wcześniaków

Uzupełniający urlop macierzyński – komu jest dedykowany?

Uzupełniający urlop macierzyński – ile wynosi?

Czy rolnicy i mundurowi mogą liczyć na urlop?

Rada Ministrów opowiedziała się za uzupełniającym urlopem macierzyńskim dla rodziców wcześniaków i dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu.

Urlop dla rodziców wcześniaków

Nowe rozwiązanie ma wspomóc rodziców, którzy od początku swojego rodzicielstwa mają najtrudniej. Urlop może być wykorzystany w jednej części, od razu po urlopie macierzyńskim, ale uwaga – należy złożyć odpowiedni wniosek. Co ciekawe, zasiłek macierzyński w czasie dodatkowego urlopu będzie wynosił 100 procent podstawy zasiłku.

Uzupełniający urlop macierzyński – komu jest dedykowany?

Urlop może wziąć matka lub ojciec dziecka, a także prawny opiekun, rodzic zastępczy czy adopcyjny. Osoby uprawnione do skorzystania z tego urlopu to pracujący rodzice:

  • dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g,
  • dzieci urodzonych po ukończeniu 28 tygodnia ciąży a przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową większą niż 1000 g,
  • dzieci urodzonych po ukończeniu 37. tygodnia ciąży, których dziecko będzie w szpitalu od 5 dnia od dnia porodu do upływu 8. tygodnia po porodzie; warunkiem jest, aby pobyt dziecka w szpitalu po porodzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie.

Uzupełniający urlop macierzyński – ile wynosi?

Wymiar ten jest jednoznacznie określony i ma wynosić 8 albo do 15 tygodni. Wszystko zależy od okresu hospitalizacji, tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko lub jego masy urodzeniowej.

Przeczytaj także: Wakacje składkowe w 2024 roku – 1 listopada przypada ważny termin!

Dla pracujących rodziców:

  • dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15. tygodnia po porodzie – maksymalnie 15 tygodni,
  • dzieci urodzonych po ukończeniu 28. tygodnia ciąży a przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową większą niż 1000g – przysługuje urlop w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia po porodzie – maksymalnie 8 tygodni,
  • dzieci urodzonych po ukończeniu 37. tygodnia ciąży, których dziecko będzie wymagało hospitalizacji, pod warunkiem, że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie – przysługuje urlop w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie – maksymalnie 8 tygodni po spełnieniu ww. warunków.

– Zatem, żeby pracownik mógł mieć prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego dziecko musi być hospitalizowane w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie przynajmniej przez 2 kolejne dni. Jeżeli hospitalizacja nastąpi 29. dnia od porodu, a dziecko wyszło ze szpitala po 3 dniach od porodu, pracownik nie będzie miał prawa do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego – czytamy na stronie gov.pl. Ponadto, okresy pobytu noworodka w szpitalu do upływu 8. tygodnia lub 15. tygodnia po porodzie będą się sumowały, a niepełny tydzień zostanie zaokrąglony w górę do pełnego tygodnia, z uwzględnieniem przerwy pomiędzy kolejnymi pobytami w szpitalu dziecka.

Czy rolnicy i mundurowi mogą liczyć na urlop?

Dodatkowy urlop będzie przysługiwał rolnikom, żołnierzom zawodowym, nauczycielom, funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej, Funkcjonariuszom Policji, Straży Pożarnej, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Służby Ochrony Państwa, Straży Marszałkowskiej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Fot. envato elements

Źródło: gov.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. listopad 2024 14:53