Opieka nad niemowlakiem to niełatwe zadanie. Rodzice, chcąc jak najlepiej dla swojego dziecka, organizują wyprawkę i z uważnością wybierają odpowiednie produkty mające umożliwić bezpieczną pielęgnację. Jednym z takich akcesoriów jest wanienka dedykowana maluchom już od pierwszego dnia urodzin. Niemowlaki są przecież maleńkie, nie powinniśmy ich kapać ani pod prysznicem, ani w klasycznej wannie. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził, czy dostępne na rynku modele zapewnią dziecku odpowiednie warunki do mycia i co najważniejsze, czy są bezpieczne.
Kontrola UOKiK
Łącznie skontrolowano 55 partii dziecięcych artykułów do kąpieli. Nadzór dotyczył 27 przedsiębiorców: 18 placówek detalicznych, 4 placówek detalicznych wielkopowierzchniowych, 3 sprzedawców hurtowych, 2 producentów. Niestety wykryto nieprawidłowości w co czwartym produkcie (głównie w oznakowaniu), a dwa modele miały wady konstrukcyjne.
Czy na rynku polskim jest dużo wadliwych wanienek?
Jak podaje UOKiK zakwestionowano 15 partii produktów (27,3% wszystkich skontrolowanych), z czego w dwóch stwierdzono wady, które mogą stworzyć zagrożenie dla użytkowników. Inspektorzy wojewódzkich inspektoratów Inspekcji Handlowej pobrali próbki 9 modeli artykułów kąpielowych dla dzieci (7 wanienek i 2 stojaków) i przekazali je do badań laboratoryjnych w zakresie wymagań mechanicznych. Wyniki negatywne dotyczą 2 próbek wanienek kąpielowych. Jakie są ich słabe punkty? Przede wszystkim niska wytrzymałość materiału, etykiety o słabej przyczepności, niewłaściwe otwory.
Ogółem nieprawidłowości stwierdzono u 9 przedsiębiorców, tj. w 1/3 skontrolowanych podmiotów gospodarczych.
Najgroźniejsze wady badanych wanienek:
- występowanie otworów, w których palce dziecka mogą uwięznąć,
- całkowite odklejenie etykiety ostrzegawczej i oddzielenie się małego elementu, co może spowodować zadławienie,
- połamanie dna wanienki stwarzające ryzyko uszkodzenia ciała dziecka,
- odklejenie etykiety z logo producenta (ryzyko zadławienia).
Co dalej z wanienkami?
Najczęściej wanienkom brakowało prawidłowych oznakowań. Jeszcze w trakcie czynności kontrolnych, podjęto odpowiednie kroki, aby produkty wstrzymać od sprzedaży do czasu poprawy oznaczeń. – Z kolei w przypadku partii produktów zakwestionowanych z uwagi na wady konstrukcyjne, kontrolowani przedsiębiorcy wstrzymali w trybie natychmiastowym ich dalszy obrót – czytamy w raporcie UOKiK.
Lista produktów z nieprawidłowościami znajduje się w linku.
Jak bezpiecznie wykąpać malucha?
- Bądź uważny, same artykuły kąpielowe nie zapewniają dziecku bezpieczeństwa.
- Sprawdź, czy wanienka lub stojak z wanienką znajduje się na stabilnym podłożu.
- Za każdym razem upewij się, czy wanienka na stojaku się nie chwieje.
- Nie ustawiaj wanienki na podniesionej prowizorycznej powierzchni, np. stole.
- Nigdy nie pozostawiaj dziecka bez opieki w wanience i bądź z nim w ciągłym kontakcie!
- Zadbaj o odpowiednią temperaturę wody, około 37˚C. Aby ją sprawdzić, użyj specjalnego termometru lub zanurz w wodzie łokieć. Dobra temperatura oznacza brak odczucia chłodu i wyraźnego ciepła.
- Nigdy nie korzystaj z wanienki, która jest uszkodzona.
Oprac. Angelika Drygas
Źródło: UOKiK
Fot. materiały prasowe, envato elements