StoryEditor

Z jakich cech rolnika mogą czerpać rodzice?

Rolnictwo to zawód mający wpływ na wykształcenie pewnych cech charakteru, które przejawiają osoby zajmujące się gospodarstwem rolnym. Specyfika pracy na roli wymaga m.in. cierpliwości, określonych celów, doglądania i zrównoważonych działań. Tacy powinni być także rodzice.

Rolnik, rodzic, a może rolnik-rodzic?

Łączenie pracy w rolnictwie z rodzicielstwem wiąże się z wieloma kompromisami i wyrzeczeniami, zwłaszcza jeśli gospodarstwo stanowi podstawę utrzymania rodziny. W przypadku rolnik-rodzica rola osobista nakłada się z rolą zawodową. Tu w grę, oprócz pracy na roli, wlicza się dzielenie obowiązkami w domu i opiece nad dziećmi. Konieczne jest ustalenie czy będzie je wykonywał jeden określony rodzic czy nastąpi podział zadań.

Chociaż podział ról w gospodarstwie i rodzinie ze względu na płeć jest nadal widoczny, obecnie nie jest już tak mocno zarysowany jak dawniej  Na wsi często trudniej znaleźć dodatkową opiekę dla dzieci. Niektórzy mogą zdecydować się na zatrudnienie pracownika do pracy w gospodarstwie. Niemniej jednak rodzicielstwo ogółem jest zazwyczaj piękne i trudne jednocześnie, wymagające zarówno w rodzinie mieszkającej na wsi, jak i w mieście.

Okazuje się, że cechy jakie wyróżniają rolników, można przenieść na funkcjonowanie rodziny. Ttym samym mogą one stanowić inspirację by stać się jeszcze lepszym rodzicem i pozwolić swoim dzieciom wyrastać na dobrych ludzi.

Jak funkcjonuje rolnik?

Jakie ziarno zasiejesz, taki zbierasz plon. A nim rolnik zbierze plon, musi się sporo napracować i nachodzić. Począwszy od przygotowania ziemi pod uprawę, siewu, doglądania, odchwaszczanie po nawożenie i zbiór. Chociaż żniwa to nie koniec pracy, ponieważ już wtedy rolnicy myślą nad kolejnym sezonem, a pracy w gospodarstwie jest zawsze dużo przez cały rok.

Analogicznie do tego procesu wygląda rodzicielstwo. To ciągła praca, która wymaga zaangażowania, dawania od siebie, której plony mogą być wspaniałe i warte tego wysiłku.

Wydaje się więc naturalne, że tak jak rolnik postrzega swoje uprawy, rodzice mogą postrzegać wychowywanie dzieci, a ich rodzicielstwo może być zarówno wolne od frustracji i pełne cierpliwości, dystansu i pokory.

Dla dobra dzieci, aby było im życiu łatwiej

5 cech rolnika, ale także rodzica, które mogą ułatwić wychowywanie dzieci i stać się lepszymi rodzicami

1. Cierpliwość, która pozwala spojrzeć dalej

Zbieranie plonów w polu czy w sadzie nie odbywa się tuż zaraz po wysianiu zbóż czy posadzeniu drzewka. Na to potrzeba czasu i ciągłej pielęgnacji oraz opieki.

Rodzicielstwo wiąże się z tym samym. Dziecko od pierwszych chwil po narodzeniu wymaga opieki, pielęgnacji, miłości, która procentuje prawidłowym rozwojem fizycznym i emocjonalnym dziecka. To fundament na lata.

2. Akceptacja, że każdy jest inny i ma inne potrzeby

Tak jak każdy gatunek rośliny uprawnej bądź drzewka w sadzie ma swoje wymagania siedliskowe, pielęgnacyjne, nawożenia albo w innym czasie daje plony. Tak każde dziecko jest indywidualną jednostką, ma swój charakter i pasje, lubi inne rzeczy czy inaczej reaguje na stosowane metody wychowawcze.

Dobry rodzic akceptuje odmienność potrzeb i pielęgnuje w dziecku to co najlepsze.

3. Jasne cele

Tak jak każdy gatunek uprawia się nieco inaczej i wymaga indywidualnego podejścia, tak dobry rodzic będzie umacniał rozwój cech swojego dziecka, np. jego pewność siebie, przebojowość, empatię czy własne zdanie.

4. Rozumienie, że nie na wszystko ma się wpływ

Są rzeczy i sprawy, których nie da się w pełni kontrolować, np. tego, żeby odrobić wszystkie straty w plonie, jeśli przez wiosnę uprawom doskwierały susza, kiepskie opady, a rośliny mierzyły się z chorobami i szkodnikami.

Odpowiedzialny rodzic nie będzie wychowywał dziecka ścisle pod swoją modłę, tj. oczekiwania, plany czy wyobrażenia. Obdarza swoją latorośl zaufaniem i rozumie, że jest dziecko jest niezależną istotą i podejmuje własne decyzje. Jednocześnie jest świadomy, że los miewa swoje plany, przez co jest mniej sfrustrowany i szczęśliwszy w relacji z dzieckiem.

5. Zrównoważone rolnictwo i rodzicielstwo

Nie sztuką jest tylko wymagać, zakazywać i nakazywać dziecku. Relacja rodzic-dziecko jest obustronna i wpływa jedna na drugą. Akceptacja, troska, zaangażowanie plonuje dobrą relacją z dzieckiem. Podobnie jak w rolnictwie.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Fot. unsplash

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. wrzesień 2024 23:19