StoryEditorŻycie erotyczne Polek

Czy Polki udają orgazm? Poznaj wyniki raportu

25.10.2023., 10:00h
Przyjęło się, że to mężczyźni myślą częściej o seksie niż kobiety. Ale czy na pewno? Okazuje się, że wiele odpowiedzi na pytania dotyczące sfer intymnych może być zaskakujących. Zatem, jak Polki realizują się w sypialni?

W lipcu 2023 roku zostało zrealizowane badanie przez Instytut Badań Pollster na zlecenie firmy Gedeon Richter Polska. Dotyczyło ono szeroko pojętego życia erotycznego Polek. W badaniu wzięło udział 1076 Polek w wieku 18–69 lat – wśród nich były mieszkanki wsi, dużych i małych miast.

Życie erotyczne Polek – badanie

Badanie miało na celu znaleźć odpowiedzi na wiele pytań dotyczących życia seksualnego polskich kobiet. Jak wygląda życie erotyczne Polek? Jakie są ich fantazje? Czy często uprawiają seks? Co jest dla nich źródłem wiedzy na temat seksu? Jak wygląda ich zdrowie intymne? Jaki mają stosunek do własnego ciała?

Aktywność seksualna – kiedy się zaczyna?

Z analizy odpowiedzi wynika, że inicjacja seksualna zaczyna się średnio w wieku 17 lat – niegdyś ta granica była inna – w okolicach 20. roku życia. Skąd to przesuniecie? Obecnie młode Polki są bardziej otwarte na dyskusję o seksie, szybciej stykają się z tym tematem i szybciej dojrzewają: – Z mojego doświadczenia wynika, że coraz więcej kobiet umie już mówić bez wstydu o swoim ciele, zdrowiu, również reprodukcyjnym (już nie używają takich określeń jak „tam na dole” czy „te dni”). Coraz odważniej mówią też o swoich fantazjach erotycznych i doświadczeniach. Czasem na tyle odważnie, że zdarza się, że to ich partnerzy – mężczyźni – czują się zakłopotani, a nawet przestraszeni – podkreśla Kamila Raczyńska, edukatorka seksualna i menstruacyjna, trenerka kompetencji miękkich, prowadząca na Instagramie profil „Dobre ciało” (cyt. za PAP Zdrowie).

Jak często Polki uprawiają seks?

Oto wyniki badań:

  • 60 proc. kobiet w związku krótszym niż roczny uprawia seks kilka razy w tygodniu lub częściej,
  • średnio kobiety uprawiają seks kilka razy w miesiącu,
  • 19 proc. badanych uważa, że sobota to najlepszy dzień na współżycie, a piątkowy i niedzielny – 4 proc.,
  • 55 proc. respondentek uznaje wieczór za najdogodniejszą porę na seks, a 33 proc. uważa, że to nie ma znaczenia.
image

Życie erotyczne Polek

FOTO: Envato Element

Co nastraja kobiety do uprawiania seksu?

Mówi się, że dla kobiety gra wstępna zaczyna się już dużo wcześniej. Na podniecenie seksualne mają wpływ rozmaite czynniki, jak: zaangażowanie partnera w obowiązki domowe, poczucie atrakcyjności czy brak stresu. Ważna jest także:

  • dobra atmosfera, np. romantyczny wieczór – 56 proc.,
  • poczucie zadowolenia ze związku – 52 proc.,
  • inicjatywa partnera – 48 proc.,
  • dobre samopoczucie – 46 proc.,
  • zadowolenie ze swojej atrakcyjności – 41 proc.

Zniechęca zaś: złe samopoczucie (49 proc.), problemy w związku (43 proc.), miesiączka (42 proc.), stres (32 proc.), poczucie bycia nieatrakcyjną (19 proc.), lęk przed ciążą (13 proc.).

– Bardzo mnie zatrzymały te odpowiedzi, bo pokazują coś, o czym my „w branży” wiemy doskonale, ale wiele osób (zwłaszcza mężczyzn) z nich nie zdaje sobie sprawy. Mianowicie, że kobiece pożądanie jest reaktywne. A to oznacza m.in., że dla nas tak zwana gra wstępna zaczyna się od tego, czy czujemy, że nasza nieodpłatna, często niewidzialna praca domowa jest szanowana i dzielona z partnerem. Zatem jest to istotna informacja dla mężów czy partnerów, mówiąca o tym, że ich partnerka nie będzie miała ochoty na seks, jeśli nie będzie się czuła „zaopiekowana” i bezpieczna – analizuje Kamila Raczyńska. 

Czy Polki udają orgazm?

Seks to ważny element związku, przyjemność, sposób na rozładowanie napięcia i na poprawę nastroju. Aż ponad połowa respondentek przyznała udawanie orgazmu, 37 proc. zaś deklarowała, że tego nie robi. Także część kobiet uprawia seks ze względu na swojego partnera, choć nie ma na to ochoty.

Czy Polki dbają o swoje zdrowie intymne?

Wyniki są niestety zatrważające, bo co dziesiąta ankietowana nie chodzi regularnie do ginekologa (kobiety w wieku 18–25 lat.) 52 proc. respondentek doświadczyło złego traktowania w gabinecie ginekologicznym. Aż 39 proc. kobiet czerpie wiedzę na temat zdrowia intymnego z internetu.

image
HOROSKOP MIŁOSNY

Horoskop: jakie znaki zodiaku najbardziej do siebie pasują w łóżku?

Źródło: zdrowie.pap.pl

Oprac. Angelika Drygas

fot. envato element

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 07:24