StoryEditorDobór biżuterii

Myślisz o zaręczynach? Dowiedz się, jak dobrać rozmiar pierścionka dla dziewczyny!

Zaręczyny to piękny, choć stresujący moment w życiu pary. Przygotowania do tej chwili także mogą wywołać wiele emocji. Szczególne zadanie stoi przed przyszłym narzeczonym, który musi wybrać pierścionek zaręczynowy. Głównym problemem zwykle jest rozmiar! Jak kupić pierścionek, nie znając dokładnego rozmiaru?

Od czego zależy rozmiar pierścionka? 

Jak łatwo się domyślić, rozmiar pierścionka zależy od wielkości palca. Idealnie dobrany pierścionek powinien przechodzić przez kostkę z lekkim oporem i dobrze przylegać do nasady palca. Jeżeli będzie zbyt ciasny, noszenie go będzie uciążliwe, z kolei za luźny będzie spadał i szybko może zginąć. 

Patrząc na tabelę jubilerskich rozmiarów bez przygotowania, można dostać zawrotu głowy. Co oznaczają tajemnicze numery od 5 do 36 i jak je uzyskać? Wzór jest prosty: rozmiar pierścionka to obwód palca w milimetrach minus 40. Po zastosowaniu tego działania otrzymamy liczbę, która będzie rozmiarem. Jednak próba zmierzenia palca ukochanej może być niełatwa, zwłaszcza jeżeli partner chce utrzymać zamiar oświadczenia się w tajemnicy. Jak inaczej sobie poradzić? 

Kupno pierścionka zaręczynowego: kogo poprosić o pomoc? 

Choć zaręczyny powinny być niespodzianką, może się okazać, że do zrealizowania planu konieczne będzie wtajemniczenie kilku osób trzecich. Wśród nich warto uwzględnić przyjaciółki przyszłej narzeczonej lub inne kobiety z jej bliskiego otoczenia. Wszystko po to, by dowiedzieć się, jaki rozmiar pierścionka wybrać! Jednym ze sposobów na zdobycie tej cennej wiedzy jest zwrócenie się z prośbą do przyjaciółki lub siostry partnerki, by udały się razem na zakupy i przy okazji przymierzały pierścionki u jubilera bądź w sklepie z biżuterią. To właśnie do towarzyszki będzie należało dowiedzenie się, jaki rozmiar pierścionka będzie potrzebny. Wówczas uzyskamy konkretną informację, a margines błędu będzie minimalny. 

Jak się dowiedzieć, jaki rozmiar pierścionka nosi dziewczyna? 

Jeżeli nie chcemy lub nie możemy zaangażować w proces dobierania pierścionka osób trzecich, można postarać się o zdobycie wiedzy o rozmiarze samodzielnie. Sposobów jest kilka. Najlepiej wykorzystać do tego biżuterię, którą partnerka już ma i której używa. Wystarczy zmierzyć za pomocą suwmiarki jej pierścionek i na podstawie zebranych danych wybrać rozmiar pierścionka zaręczynowego. Można także pożyczyć na jakiś czas taką ozdobę i wybrać się z nią do jubilera, by pomógł dobrać pierścionek. Ta metoda ma jednak pewną wadę. Jeżeli kobieta na co dzień nie nosi biżuterii na palcu serdecznym, zaręczynowy klejnot dobrany według innego pierścionka może okazać się nieco za duży - palce różnią się od siebie szerokością, zwykle u jednej dłoni są także nieco szersze niż u drugiej. 

Co zrobić, gdy pierścionek jest za duży? 

Może się zdarzyć, że mimo dobierania rozmiaru po kryjomu, kupiony lub zamówiony pierścionek okaże się mieć niewłaściwy rozmiar. Niestety, najczęściej ofiarodawca dowiaduje się o tym, gdy już wsuwa ukochanej klejnot na palec. Co wtedy? Najlepiej zwrócić się do jubilera, który odpowiednio rozszerzy lub zwęzi biżuterię. Jeżeli pierścionek został zakupiony przez internet, można spróbować dokonać zwrotu i wymienić go na mniejszy lub większy rozmiar. 

Domowe sposoby na poznanie rozmiaru pierścionka 

Zaręczyny nie są jedyną okazją, by kobieta mogła dostać pierścionek. Panie chętnie kupują sobie tego typu biżuterię same. Wówczas także warto znać swój rozmiar, zwłaszcza jeżeli chodzi o drogie cacko, kuszące z jubilerskiej wystawy. Wyliczenie go samodzielnie jest proste. Wystarczy miara krawiecka, którą owijamy wokół palca dokładnie, ale nie ciasno. Od otrzymanego wyniku w milimetrach odejmujemy 40 i mamy rozmiar! Zamiast miary można użyć również tasiemki lub wstążki, na której zaznaczamy obwód palca a następnie mierzymy zaznaczony odcinek linijką. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wybrany klejnot będzie idealnie leżał na dłoni!

image
FOTO: Envato Elements

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 16:43