StoryEditorWygodna bielizna

Jak dobrać biustonosz? Poznaj zasady brafittingu

18.10.2022., 11:00h

Prawidłowo dobrany biustonosz ma ogromny wpływ na wygląd piersi. Nie tylko świetnie je wyeksponuje, ale przede wszystkim będzie dbał o ich kształt i utrzymanie w odpowiednim miejscu. Jakie są zasady brafittingu?

O piersi trzeba dbać w każdym wieku. Wskazane są masaże, aktywność fizyczna, ale przede wszystkim odpowiedni biustonosz, który przecież przylega do piersi przez większą część dnia. Na rynku jest sporo przepięknie wyglądających staników – niech nie zwodzą Was pięknym designem, wiele z nich stworzono w oparciu o utarte schematy i rozmiarówkę, która nie ma pokrycia w rzeczywistych potrzebach kobiet. Wciąż pokutuje myśl, że niemal każda Polka nosi rozmiar 75B, podczas gdy wachlarz miseczek sięga nawet do litery M! Niestety nie każda marka dysponuje tak zaawansowanymi parametrami.

Błędy podczas wybierania stanika

Kluczową kwestią jest umiejętne dobieranie biustonoszy. Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas wybierania stanka? Przede wszystkim kupowanie wariantu ze zbyt małymi miseczkami i za szerokiego w obwodzie, kierowanie się ciągle tym samym rozmiarem.

Rozmiar biustu może zmienić się wraz z wiekiem, dlatego warto z atencją podchodzić do każdego zakupu. Zmiany masy ciała, ciąże, karmienie piersią – mają wpływ na kształt i wielkość piersi! Należy regularnie kontrolować te zmiany i w razie potrzeby wymieniać biustonosze na nowe.

Jak dobrać biustonosz – krok po kroku

Zaczynamy od pomiaru obwodu pod biustem. To istotna część biustonosza, ponieważ podtrzymuje piersi. Należy zmierzyć się ściśle pod biustem na wydechu. Centymetr krawiecki powinien płasko przylegać do ciała i być równoległy do podłogi. Od uzyskanego wyniku trzeba odjąć 5 cm. Wynik zaokrąglamy w dół do najbliższego rozmiaru. Stanik powinien ciasno opinać obwód. Nowy model zapinamy na ostatnią haftkę. Uwaga – nie może utrudniać oddychania, ani wrzynać się w skórę.

Obwód w biuście – jak zmierzyć?

Należy przyłożyć miarkę w najszerszym miejscu biustu. Nie ściskamy go, miara musi swobodnie przylegać – centymetr powinien leżeć w poziomie, na tej samej wysokości na plecach i na piersiach. Jeśli piersi mają tendencję do opadania, warto ubrać miękki stanik, by uchwycić rozmiar na odpowiednim poziomie. Aby odnaleźć swój rozmiar, należy sprawdzić wynik w tabeli rozmiarów, które są udostępnione na stronach internetowych i w sklepach z bielizną damską.

Sprawdź koniecznie, czy:

  • biustonosz leży stabilnie,
  • zapięcie nie przesuwa się ku górze przy podnoszeniu rąk,
  • pierś całkowicie wypełnia miseczkę,
  • nie odstaje mostek,
  • fiszbiny okalają cały biust i nie uciskają piersi.
image
FOTO: Envato Elements

Dobrze ułożone piersi tworzą gładką linię, bez żadnych nieestetycznych wybrzuszeń, które potocznie nazywamy „bułami”. W dobrze dobranym biustonoszu piersi są subtelnie uniesione i mocno podtrzymane. Gdy miseczka jest zbyt płytka lub za mała –pojawi się buła – górą lub bokiem.

Pamiętaj, że znaczenie ma także odpowiednia regulacja ramiączek – choć ich rolą nie jest podnoszenie piersi, za to odpowiada rozmiar pod biustem, to mają także wpływ na końcowy efekt.

Odpowiedni rozmiar biustonosza sprawia, że biust jest bardziej kształtny i uniesiony. Stanik idealny wygodnie się nosi, po prostu.

ABC kupowania biustonosza

Dobrze dobrana miseczka biustonosza obejmuje całą pierś, nie wystaje poza krawędź. Oczywiście w większości staników górna część piersi jest widoczna, ale utrzymana w ryzach. Profil piersi w staniku powinien być gładki.

Kolejnym efektem ubocznym źle dobranego stanika są tzw. „wałki” na plecach, które mogą być wynikiem zbyt luźnego modelu, wtedy na plecach czy po bokach pojawią się wybrzuszenia. Oczywiście, nie zawsze możemy liczyć na idealnie gładkie wykończenie, ale właściwie dobrany egzemplarz nie przesuwa się i nie wałkuje tkanki tłuszczowej. Fiszbiny pomagają podtrzymać piersi, dlatego muszą przylegać do ciała tuż przy piersi. To znaczy: między piersiami (na mostku), bezpośrednio pod piersiami oraz po bokach, tuż obok piersi. Łuk fiszbiny nie powinien odstawać od niej w żadnym miejscu.

image
FOTO: Envato Elements

Rodzaje staników

Push-up

Staniki typu push-up mają zazwyczaj wszyte gąbeczki lub dołączone wkładki, które można włożyć do kieszonek we wnętrzu miseczki. Ich zadaniem jest unoszenie piersi i ich optyczne powiększenie. Biust wygląda na większy – nawet o rozmiar lub dwa!

Plunge

Świetnie eksponuje biust. Ma obniżony mostek (fragment łączący miseczki), szeroko rozstawione ramiączka, wysokie boki miseczek, aby dobrze podtrzymywać piersi. Dostępny w wersji usztywnianej lub miękkiej. Plunge świetnie koresponduje z ubraniami z dekoltem V. Ten typ zbiera biust do środka i go podnosi.

Balkonetka/bardotka

Model o specyficznym kroju – miska ma ściętą górną część, pięknie podnosi biust i zbiera go od boków do środka. Centrum podtrzymania zlokalizowane jest od spodu. Stanik ten można nosić bez ramiączek, dlatego nadaje się do sukienek i bluzek z dużym dekoltem

Braletka

Poznasz ją po miseczce w kształcie trójkąta, najczęściej miękkiej i koronkowej. Sprawdzi się zwłaszcza latem, ponieważ te modele są lekkie i przewiewne. Zapewniają wygodę i interesujący wygląd. Większość biustonoszy typu bralette nie ma fiszbin. 

Biustonosz usztywniany

Ten typ stanika jest uzupełniony o fiszbiny w całym obwodzie. Jego głównym zadaniem jest odpowiednie podtrzymanie biustu. Świetnie tuszuje „niedoskonałości” biustu,  gwarantując stabilne wsparcie piersi, które utraciły swoją jędrność.

Biustonosz miękki

Miękkie biustonosze mają coraz więcej zwolenniczek. Wszystko za sprawą lansowania trendów promujących naturalność i akcentację swojego ciała. Dzięki nim podkreślisz naturalny kształt piersi. Dają spory komfort użytkowania.

Angelika Drygas

Fot. envato elements

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 09:16