StoryEditorWsparcie przyrody

Hortiterapia – jak wykorzystać ogrodoterapię na wsi?

13.05.2023., 15:00h
Hortiterapia to stosunkowo nowa i nietuzinkowa metoda leczenia, wykorzystująca dobrodziejstwo płynące z kontaktu człowieka z roślinami. Sprawdza się jako wsparcie leczenia zaburzeń psychicznych i ruchowych. Jak można zostać hortiterapeutą?

Hortiterapia realizuje założenia medycyny niekonwencjonalnej, nazywana jest także hortikuloterapią, ogrodoterapią czy ogrodolecznictwem. W Skandynawii jest praktykowana nie od dziś i cieszy się wielkim uznaniem. To metoda biorąca na warsztat potencjał leżący w prozdrowotnym działaniu flory na kondycję psychofizyczną człowieka.

Rodzaje hortiterapii:

  • czynna, skupia się na aktywizowaniu pacjentów w wykonywanie prac ogrodowych, dzięki czemu mają oni kontakt z naturą i realny wpływ na jej kształtowanie. Chodzi np. o sadzenie roślin, zbieranie plonów, wyrywanie chwastów, dbanie o ogród. Podczas terapii wzmacniane są mięśnie, pracuje zmysł dotyku, węchu i wzroku, następuje wyciszenie poprzez pracę,
  • bierna, polega na przyglądaniu się naturze, obserwacji roślin, wsłuchiwaniu się w dźwięki i wyczuwanie zapachów ogrodu.

Hortiterapeuta w Polsce

Aby zostać hortiterapeutą, należy ukończyć studia podyplomowe z tego zakresu, zatem trzeba legitymować się wykształceniem wyższym. W Polsce tego typu kierunek zaoferowały różne uczelnie, np. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa - Wydział Studiów Społecznych w Gdańsku, czy Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa - Wydział Nauk Społecznych w Koszalinie.

Hortiterapeuta nie jest lekarzem (choć także może nim być), jego praca polega na wspieraniu pacjenta. Powinien mieć szeroką wiedzę z ogrodnictwa, fizjoterapii, psychologii, socjologii, czy sztuki (rośliny można wykorzystywać w kreatywny sposób na przykład w kolażach).

image

Hortiterapia ma świetny wpływ na dzieci

FOTO: Envato Elements

Hortiterapia w praktyce

Zajęcia z hortiterapii są wskazane dla osób z:

  • depresją, 
  • zaburzeniami psychicznymi,
  • autyzmem,
  • niedorozwojem umysłowym,
  • niepełnosprawnością ruchową czy umysłową.

To terapia wskazana dla osób samotnych, wykluczonych ze społeczeństwa, starszych, wymagających resocjalizacji, z silną traumą.

image

Hortiterapia ma związek z kreatywnością

FOTO: Envato Elements

Ogrody terapeutyczne

Ogrody terapeutyczne są tak urządzone, że nie ma w nich gatunków roślin, które mogłyby być niebezpieczne. Ścieżki są szersze i przystosowane do osób niepełnosprawnych. Znajdują się kąciki dla dzieci z mniejszymi rabatami. Takie placówki powstają często w ogrodach dla osób uzależnionych, przy szpitalach, domach spokojnej starości, gospodarstwach agroturystycznych. Coraz więcej osób wykorzystuje potencjał tego typu projektów. Na przykład Plajny Ogród Dobrych Myśli, położony na skraju Warmii. Powstał tam ogród pozwalający na błogie wyciszenie, pełen kwiatów i warzyw. Tam można doświadczyć prawdziwego kontaktu z naturą. W ogrodzie znajdują się tabliczki opisujące rośliny, zielniki, a także Chatka Dumania.

image

Hortiterapia ma świetny wpływ na seniorów

FOTO: Envato Elements

Ogrodoterapia – jak działa?

Ogrodoterapia ma wpływ na wydzielanie się serotoniny, która odpowiada za lepszy nastrój. To także świetna forma aktywności fizycznej i sposób na nawiązanie kontaktów z drugim człowiekiem. Tego typu projekty rozwijają także wiele umiejętności w przypadku dzieci i mogą stanowić rozwiązanie nie tylko jako wsparcie terapii, ale także jako dopełnienie klasycznych procesów edukacyjnych.

oprac. Angelika Drygas

fot. envato elements

 

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 05:58