StoryEditorDomowy sposób na spierzchnięte usta

Jak pielęgnować pękające usta?

11.02.2023., 10:00h
W okresie jesienno-zimowym często borykamy się z problemem suchych i pękających ust. Powstałe rany nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mogą być również bolesne. Warto więc zadbać o skórę warg i zapobiec powikłaniom związanym z przesuszeniem.

Dlaczego usta są suche i pękają?

Jako główny czynnik wpływający na wysuszenie, a w efekcie pękanie ust wskazywany jest wiatr. Ponadto suche usta mogą być sygnałem ze strony organizmu świadczącym o słabym nawodnieniu. Na złą kondycję warg wpływają również niedobory witamin z grupy A i B oraz żelaza. O skórę ust powinniśmy dbać szczególnie ze względu na jej wrażliwość i brak porów, których działanie mogłoby ją ochronić.

Domowe sposoby na nawilżenie warg a chemiczne preparaty

Chcąc odpowiednio zadbać o swoje usta, powinniśmy dbać o ich regularne nawilżenie. Doskonałym produktem, który zawsze możemy mieć przy sobie, by zabezpieczyć skórę warg, są pomadki kosmetyczne. W drogeriach kosmetycznych znajduje się szeroki wybór tego typu produktów w wersji zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, a ich cena nie jest zbyt wysoka. Jeżeli czujemy jednak, że nasze usta uległy wysuszeniu ze względu na słabą kondycję organizmu, powinniśmy udać się do lekarza i wykonać badania, które wykluczą lub potwierdzą niedobory witamin, czy inne nieprawidłowości. Będąc na zewnątrz, warto pamiętać, by nie oblizywać ust, dodatkowo nawilżone szybko zostaną przesuszone przez wiatr.

Czy miód pomaga na przesuszone usta?

O leczniczych właściwościach miodu wiadomo nie od dziś, okazuje się jednak, że ma ona jeszcze jedną zaletę i doskonale nawilża. Kosmetyki z dodatkiem miodu są obecne na rynku, jednak do nawilżenia ust wystarczy naturalny, nieprzetworzony produkt. Należy rozsmarować cienką warstwę złotego płynu na wargach przed pójściem spać i gotowe. Dzięki nawilżającym właściwościom miodu pozbędziemy się problemu spierzchniętych ust i zabezpieczymy je przed bakteriami.

oprac. Justyna Czupryniak

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 00:34