
Wypadanie włosów to zupełnie naturalny proces, który spotyka każdego człowieka. Każdego dnia tracimy do 100 włosów. Gorzej, jeśli pukle wypadają nadmiernie i nie odrastają tak szybko, jakbyśmy tego chcieli. Wtedy warto zastanowić się nad tym, czy na pewno nie popełniamy błędu pielęgnacyjnego lub związanego z dietą.
Kozieradka na włosy – wcierka
Już od jakiegoś czasu wzięciem cieszą się rożnego rodzaju wcierki mające pobudzić porost włosów. Najczęściej wmasowuje się je w skórę głowy, co dodatkowo wspomaga zagęszczanie czupryny. W sklepach preparatów przeciw wypadającym włosom jest jak zatrzęsienie. Jednak miksturę można wykonać samemu. Wystarczy zaopatrzyć się w kozieradkę, którą spożytkujemy do przygotowania domowej wcierki.
Kozieradka na włosy – co daje?
Wcierka z kozieradki ma zbawienne działanie w przypadku nadmiernie wypadających kosmyków. Wzmacnia włosy, zagęszcza je, a do tego zadba o skórę głowy. Kozieradka sprawi, że włosy nie będą się tak szybko przetłuszczać! Same plusy!
Kozieradka – uprawa
Kozieradka jest rośliną miododajną. Jej owocami są małe nasionka przypominające grykę. Są koloru żółtego lub beżowego. Kozieradka kwitnie przez czerwiec i lipiec. To roślina światłolubna, więc wysiewając ją do gruntu, należy zadbać o miejsce z dostępem do słońca. Nasiona wysiewamy w połowie kwietnia, w rzędach co 30 cm.
Kozieradka – bogactwo minerałów
Swoje prozdrowotne właściwości kozieradka zawdzięcza nasionom zawierającym drogocenne witaminy (A, C i B6), kwas foliowy, niacynę, żelazo, magnez, fosfor i potas, cynk.
Wcierka z kozieradki – przepis:
- 1-2 łyżeczkę zmielonych nasion kozieradki zalewamy niepełną szklanką wrzącej wody,
- odstawiamy napar pod przykryciem na kwadrans,
- po tym czasie odcedzamy wywar i za pomocą strzykawki bez igły wprowadzamy na skórę głowy,
- wykonujemy masaż głowy,
- wcierkę pozostawimy na 1-2 godziny lub całą noc, po czym myjemy włosy szamponem.
Wcierkę można trzymać pod ręcznikiem w cieple. Napar przelewamy do buteleczki i przechowujemy w lodówce przez tydzień.
Kozieradka pomaga także na:
- wrzody żołądka,
- zaparcia,
- pasożyty,
- problemy trawienne,
Kozieradka obniża także poziom cukru we krwi i poziom cholesterolu.
Jeśli wypadanie włosów wiąże się ze stresem, złą dietą lub chorobami, kozieradka niestety nie pomoże. Przeciwwskazaniem do jej używania jest także łysienie androgenowe u mężczyzn.
Angelika Drygas
fot. envato elements