StoryEditorWoda z kranu a zdrowie

Bakterie w wodzie pitnej – czy picie wody z kranu nam zagraża?

Chęć dbania o środowisko, oszczędzania pieniędzy i brak konieczności dźwigania ciężkich butelek sprawiły, że bardzo popularne stało się picie filtrowanej wody z kranu. Dlatego bardzo niepokojące stają się doniesienia o obecności Legionelli w Rzeszowie. Jakie jeszcze bakterie znajdują się w wodzie? Jakie objawy przynosi zakażenie?

Jak chronić się przed bakteriami?

Najważniejszym krokiem jest picie wody tylko ze sprawdzonych źródeł. Można również dezynfekować wodę przez jej zagotowanie. Warto śledzić komunikaty przekazywane przez dostawcę wody, który zaopatruje w nią budynek, w którym mieszkamy. Pamiętajmy również, żeby owoce i warzywa myć w wodzie zdezynfekowanej. Takiej samej wody używajmy do gotowania i przygotowywania napojów, a nawet mycia ran

Pamiętajmy, że bakterie lubią zanieczyszczone rury. Dbajmy o jakość wody, szczególnie jeśli korzystamy z własnego ujęcia. W tym celu warto oddawać jej próbki do badania laboratoryjnego. Przy zastosowaniu się do wszystkich wskazówek i regularnym śledzeniu komunikatów dostawcy wody, możemy bezpiecznie korzystać z wody z kranu. 

Bakterie, które możemy znaleźć w wodzie

Poza głośnymi ostatnio bakteriami Legionelli czy E. Coli, w wodzie możemy znaleźć również inne bakterie, które zagrażają naszemu życiu i zdrowiu. Przykłady za stroną bluecare.pl:

  • Shigella (dysenteriae, flexneri) – powoduje czerwonkę, można się nią zarazić drogą pokarmową,
  • Salmonella typhi – powoduje tyfus, można się nią zarazić drogą pokarmową,
  • Vibro cholerae – powoduje cholerę, można się nią zarazić drogą pokarmową,
  • Clostridium tetani – powoduje tężec, można się zarazić poprzez kontakt z raną,
  • Leptospira biflexa – powoduje leptospirozę, można się nią zarazić drogą pokarmową, przez kontakt z raną bądź kontakt z błoną śluzową,
  • Salmonella parathypi A, B, C – powoduje salmonellozę, można się nią zarazić drogą pokarmową,
  • Campylobacter jejuni – powoduje zapalenie żołądkowo-jelitowe, można się nią zarazić drogą pokarmową. 

Jakie objawy daje zakażenie bakterią E. Coli?

Objawy zależą od organizmu. Do najbardziej charakterystycznych należą wymioty oraz biegunka, zwykle poprzedzone ostrym bólem brzucha. Niektórzy pacjenci skarżyli się również na zawroty głowy, osłabienie, gorączkę lub bóle mięśni. Jeśli podejrzewamy, że mogliśmy zakazić się bakterią, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza. Szczególnie ostrożne powinny być kobiety w ciąży, ponieważ pałeczki coli są bardzo niebezpieczne dla ich dzieci. Narażone są na wczesny poród albo obumarcie płodu. 

Bakterie Legionella – objawy

Bakterie Legionelli mogą wywołać dwa różne zakażenia. Jednym z nich jest gorączka Pontiac, która ma raczej łagodny przebieg. Można ją porównać do grypy, ponieważ wiąże się z gorączką, suchym kaszlem, ogólnym osłabieniem czy bólem mięśni. Znacznie groźniejsza jest legionelloza, której objawy bardziej przypominają ciężkie zapalenie płuc. Przy tej chorobie może wystąpić wysoka gorączka, ból w klatce piersiowej, wymioty, ogólne zmęczenie i kaszel, który z czasem może przemienić się w odkrztuszanie krwi. Dodatkowym niebezpieczeństwem jest to, że legionelloza postępuje szybko i może doprowadzić nawet do śmierci spowodowanej niewydolnością oddechową. 

Mimo że gorączka Pontiac może nie wymagać leczenia, warto skonsultować się z lekarzem i wykluczyć możliwość tego drugiego, ciężkiego zakażenia. W przypadku gdy podejrzewamy u siebie zakażenie bakteriami Legionelli, warto udać się do lekarza bądź na SOR. 

Przeczytaj także: Groźna Legionella w wodzie – czy wsie są zagrożone?

 

Sandra Matus

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 23:43