Trudny okres dla alergików trwa niemal przez cały rok. Zaczyna się już w lutym. Apogeum przypada na wiosnę i lato – choć to czas, kiedy najchętniej korzystamy ze spacerów i przebywania na łonie natury. Wiosenna aura sprzyja kwitnieniu i co za tym idzie – pyleniu wielu roślin. Cierpią na tym i duzi, i mali. Jak przygotować się do tego sezonu?
Objawy alergii
Symptomy alergii to: wodnisty katar, częste kichanie, kaszel, czerwony nos, swędzenie i łzawienie oczu, zapalenie spojówek, obrzęk powiek, duszności, zmęczenie i osłabienie. Unikanie przebywania w pobliżu alergenów nie zawsze jest możliwe, zatem dobrze jest zaznajomić się z kalendarzem pylenia na cały rok (źródło: pacjent.gov.pl). Stężenie alergenu może być niskie, średnie lub wysokie.
Co pyli w czerwcu?
Czerwiec to czas, kiedy najmocniej dokuczają trawy – to one pylą najintensywniej. Pylenie traw trwa aż do połowy lipca. Poza trawami należy uważać także na: szczaw, sosnę, bylicę, babkę, pokrzywę, komosę. Ale to nie wszystko. Zagrożenie stwarzają także zarodniki grzybów mikroskopowych – ich stężenie niepokojąco wzrasta.
Uwaga! Unikanie alergenu to ważna część profilaktyki. Niestety, mimo że pogoda zachęca, warto ograniczyć spacery po łące czy ogródkach, gdzie kosi się trawę.
Domowe sposoby na walkę z alergią:
- regularne wietrzenie sypialni – ale jedynie w nocy lub wcześnie rano,
- brak kontaktu ze zwierzętami, które były na spacerze,
- noszenie okularów przeciwsłonecznych,
- suszenie ubrań wewnątrz pomieszczenia,
- mycie włosów przed spaniem,
- wymiana ubrań po spacerze,
- kilkukrotne przemywanie oczu solą fizjologiczną w ampułkach,
- oczyszczanie nosa wodą morska w sprayu,
- unikanie spacerów po łące czy lesie,
- unikanie dymu tytoniowego.
Angelika Drygas
fot. envato elements
Źródło: pacjent.gov.pl