StoryEditorUważaj!

Cukinia może być groźna dla zdrowia! Rozpoznaj niebezpieczny okaz

Cukinia to jedno z najpopularniejszych letnich warzyw. Chętnie hodujemy je w przydomowych ogródkach i wykorzystujemy w kuchni. Tymczasem niekiedy może ona szkodzić zdrowiu! W jakich okolicznościach i dlaczego?

Spis treści:

Jakie są zalety cukinii dla zdrowia? 

Cukinia jest bardzo lubianym warzywem. Wcześnie wprowadza się ją do dziecięcej diety, nie stronią od niej też dorośli - kusi delikatnym smakiem i mnogością sposobów, na jakie można ją wykorzystać. Ma też zalety dla zdrowia: nawadnia organizm, co jest przydatne zwłaszcza podczas upałów. Wspomaga trawienie i reguluje ciśnienie krwi. Zawiera witaminy A, C i K, kwas foliowy i błonnik, a do tego jest niskokaloryczna. Czy takie warzywo może nam zaszkodzić? Okazuje się, że tak! 

Przeczytaj także: Wszystko, co musisz wiedzieć o cukinii! Sadzenie i pielęgnacja

Jaka substancja powoduje zatrucie cukinią? 

W określonych warunkach w cukinii może pojawić się niebezpieczna substancja. Chodzi o naturalny związek chemiczny, jakim jest kurkubitacyna. Występuje ona także na przykład w pestkach dyni czy oleju z pestek dyni, a także w innych warzywach: kabaczkach, ogórkach, patisonach. Nie jest uznawana za substancję toksyczną, a w małych ilościach nie szkodzi człowiekowi, jednak gdy jest jej więcej, może dojść do zatrucia. Z tego powodu nie zaleca się przekraczania zalecanej normy spożycia produktów, w których substancja ta jest obecna. 

Jakie objawy daje zatrucie cukinią? 

Kurkubitacyna oddziałuje na układ trawienny. Jeżeli organizm przyjmie jej za dużo, mogą pojawić się takie objawy jak nudności, biegunka czy wymioty. Brzmi niegroźnie? Nie warto tego bagatelizować, gdyż w skrajnych przypadkach zatrucie kurkubitacyną może doprowadzić do hospitalizacji, a nawet okazać się śmiertelne! Co ciekawe, częstym skutkiem ubocznym takiego zatrucia jest... łysienie

Przeczytaj także: Kwiat onętka to prawdziwy kosmos na zdrowie – pomaga przy włókniakach!

Jak rozpoznać szkodliwą cukinię? 

Kurkubitacyna wytworzy się w nadmiarze w cukinii, która jest uprawiana w warunkach stresu środowiskowego. Może do tego doprowadzić na przykład niedobór wody, z którym zmagamy się w tym sezonie. Niestety, szkodliwej cukinii nie da się rozpoznać po cechach zewnętrznych. Można za to kierować się smakiem! Cukinia bogata w kurkubitacynę będzie gorzka. Jeżeli natrafisz na takie warzywo, lepiej zrezygnuj z jego zjedzenia, by nie narażać się na zatrucie.

Przeczytaj także: Przygotuj w domu ocet wrotyczowy i zadbaj o skórę!

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. wrzesień 2024 17:38