StoryEditorNiebezpiecznej pieprzyki

Czerniak – jakie pieprzyki powinny niepokoić?

15.05.2023., 12:00h
12 maja obchodziliśmy Europejski Dzień Walki z Czerniakiem. To dobry pretekst, aby przypomnieć o profilaktyce tego nowotworu. Tym bardziej, że zbliża się sezon letni i wielu Polaków tłumnie wyruszy na plaże. Jedną z przyczyn czerniaka może być właśnie zbyt częsta i długa ekspozycja skóry na promienie słoneczne. Czy czerniak jest uleczalny?

W Polsce każdego roku występuje około 2500–3000 zachorowań na czerniaki. Nawet 1500 to choroby w stadium zaawansowanym, a szkoda – wczesne wykrycie zmiany przez lekarza daje większe szanse na pozytywnie zakończone leczenia. Liczba zachorowań wciąż rośnie, a my Polacy jesteśmy narażeni na tę chorobę ze względu na dość jasną karnację skóry.

Kto jest najbardziej narażony na czerniaka?

Przede wszystkim osoby:

  • o jasnej karnacji, rudych lub bardzo jasnych włosach, niebieskich oczach, cerze z piegami,
  • mające trudności z opalaniem,
  • obciążone genetycznie – w rodzinie których występował czerniak lub inne nowotwory skóry,
  • przebywające w pełnym słońcu dłużej niż godzinę dziennie,
  • opalające się w solarium,
  • mające skłonność do oparzeń słonecznych,
  • które ucierpiały ze względu na oparzenie słoneczne, także w dzieciństwie.

 

Czy czerniak jest uleczalny?

Jeśli zmiany nowotworowe zostaną w porę zauważone i zgłoszone do specjalisty, szansa na wyleczenie jest niemal stuprocentowa! Metodą leczenia jest wtedy wycięcie znamienia. 

ABCDE czerniaka (za gov.pl):

A – asymetria, np. znamię „wylewające” się na jedną stronę,

B brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia,

C – czerwony, czarny, niejednolity kolor,

D – duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 6 mm,

E – ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.

Inne charakterystyczne objawy to: owrzodzenie, świąd, krwawienie lub zaczerwienienie wokół znamienia, specyficzna obwódka, zmiana kształtu pieprzyka, asymetria. Symptomem może być także powiększenie węzłów chłonnych. Uwaga! Znamiona, zmiany, narośle, pieprzyki, które mają choć jedną cechę z wyżej wymienionych punktów ABCDE lub budzą niepokój z jakiejś innej przyczyny powinny zostać zbadane przez dermatologa lub onkologa.

image

Czerniak – jakie pieprzyki powinny niepokoić?

FOTO: Zdjęcia Czerniaka Pochodzą Z Programu "znamię! Znam Je?" 

Profilaktyka czerniaka:

  • bezpieczne opalanie: należy ograniczać ekspozycję na słońce, stosować kremy z wysokim filtrem, zakładać nakrycie głowy i okulary z filtrem UV; bezwzględnie trzeba kontrolować czas spędzony na słońcu, aby nie doszło do oparzenia skóry,
  • zaniechanie korzystania z  solariów,
  • kontrolowanie skóry całego ciała, w przypadku zauważenia nowych pieprzyków lub niepokojących zmian tych już istniejących, należy zgłosić się do dermatologa.

Czy każdy rak skóry to czerniak?

– Rak skóry to w zasadzie trzy nowotwory o różnym przebiegu. Najczęstszy wśród diagnozowanych nowotworów skóry jest rak podstawnokomórkowy o przebiegu wieloletnim. Rzadziej występuje rak płaskonabłonkowy skóry, który jest nowotworem dynamicznie postępującym. Trzeci nowotwór skóry to czerniak, które źle rokuje i często daje przerzuty. Czerniaki skóry to złośliwe nowotwory wywodzące się z neuroektodermalnych komórek melanocytarnych – czytamy w serwisie zwrtonikraka.pl. Czerniak nie jest rakiem, ale nowotworem złośliwym pochodzenia nienabłonkowego. Określenie rak stosowane jest dla nowotworów złośliwych, które wywodzą się z tkanki nabłonkowej. Czerniak najczęściej atakuje skórę, ale może też występować w gałce ocznej czy w błonie śluzowej.

Metody leczenia czerniaka

Najczęściej stosowane jest radykalne usunięcie zmiany z odpowiednim marginesem. Im szybciej wykryty i usunięty czerniak, tym lepsze rokowania. W przypadku zaawansowanego i rozsianego czerniaka stosuje się także, m.in. immunoterapię, wycięcie przerzutów, chemioterapię.

Czerniak – nietypowe rodzaje

Czerniak pozbawiony barwnika – objawem bywa powiększająca się, różowoczerwona grudka.

Czerniak gałki ocznej – może występować w skórze powiek, spojówce oraz przedniej lub tylnej części błony naczyniowej oka.

Czerniak błon śluzowych w obrębie jamy ustnej, górnych dróg oddechowych i przełyku, sromu, okolicy narządów płciowych i odbytu.

image
Rak mózgu

Glejak mózgu – objawy i przyczyny. Czy ta choroba to wyrok?

Oprac. Angelika Drygas

Fot. tytułowe: envato elements

Zdjęcia czerniaka pochodzą z programu „Znamię! Znam je?” 

Źródło: gov.pl, zwrotnikraka.pl, mp.pl, Fundacja Gwiazda Nadziei – program „Znamię! Znam je?” 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 08:14