Czym są „latające kleszcze”?
Strzyżak sarni, inaczej strzyżak jelenica, to gatunek owada przypominający kleszcza. Jest jednak zazwyczaj od niego nieco większy, poza tym wyposażony jest w skrzydła. Warto wiedzieć, że strzyżak nie jest pajęczakiem. „Latające kleszcze” pojawiają się w lasach od czerwca do września. Kiedy jednak jesień jest wyjątkowo ciepła i słoneczna, mogą czyhać na swoją ofiarę aż do listopada.
Strzyżaki mają około 5-6 mm wielkości. Ich cechą charakterystyczną są skrzydła, a także brązowe, spłaszczone ciało, które chroni chitynowy pancerz. On sprawia, że owada trudno jest rozgnieść.
Czy latające kleszcze są groźne?
Jak się okazuje, strzyżaki sarnie bez problemu dostają się do uszu czy nosa. Ich ukąszenia są niezwykle bolesne oraz swędzące. Mogą także wywołać reakcję alergiczną. Kontakt ze strzyżykiem może grozić problemami z oddychaniem. Poza tym „latający kleszcz” może przenosić bakterię Bartonella schoenbuchensis, która u ludzi wywołuje bolesne zmiany skórne.
Jak uchronić się przed strzyżakami?
Michał Gzowski, rzecznik Lasów Państwowych, mówi, że strzyżaki najczęściej atakują ciemno ubarwione zwierzęta. Kiedy więc wybieramy się na wycieczkę do lasu, starajmy się wybrać jaśniejszą odzież. W ten sposób łatwo będzie zauważyć na ubraniu niechcianego pasożyta. Po powrocie do domu warto także dokładnie obejrzeć skórę, sprawdzając, czy gdzieś nie ukrył się strzyżak.
Kamila Berthold
Fot. Flickr