StoryEditorObserwuj ciało

Jak rozpoznać objawy raka? Należy być wyjątkowo czujnym

11.09.2023., 12:10h
Sporo mówimy się o tzw. czujności onkologicznej. Chodzi o to, aby z uważnością obserwować swoje ciało, by jak najszybciej wyłapać ewentualne nieprawidłowości. Pojawia się pytanie – skąd mamy wiedzieć czy niepokojące symptomy wskazują na nowotwór?

Jakie są najczęstsze symptomy choroby nowotworowej? Jak nie przegapić sygnałów alarmowych, które jasno motywują do wizyty u lekarza. Co tak naprawdę powinno nas zaniepokoić? Specjaliści z portalu zwrotnikraka.pl wyodrębnili 10 takich podstawowych objawów, przy czym warto mieć na uwadze fakt, że rak często daje symptomy niespecyficzne lub takie, które mogą wskazywać na zupełnie inne schorzenia.

10 częstych objawów raka:

 • zmiany skórne, które mogą pojawić się np. na wardze, w jamie ustnej, na narządach płciowych; mogą to być owrzodzenia, krwawienie z brodawki, ale też znamię może zmienić swój pierwotny wygląd;
 • asymetria piersi lub innej części ciała, w tym powiększone węzły chłonne;
 • problemy z układem pokarmowym: zaburzenia połykania, uczucie pełności w nadbrzuszu, zaparcia, biegunki, krew w stolcu;
 • nagła utrata wagi i niekontrolowane chudnięcie bez wyraźnego powodu;
 • ciągłe osłabienie, zmęczenie, apatia, problemy ze snem;
 • plucie krwią, długotrwała chrypka, zmiana charakteru kaszlu;
 • krwawienia i niepokojące wydzieliny z dróg rodnych;
 • krwiomocz, parcie na mocz, trudności w oddawaniu moczu;
 • dolegliwości bólowe, duszności, przewlekła gorączka, nocne poty;
 • poranne wymioty, zaburzenia świadomości, napady padaczkowe.

Objawy raka – dlaczego tak ważny jest czas?

Szanse na wyleczenie rosną, jeśli rak zostanie wykryty we wczesnym stadium. Stąd nacisk lekarzy na profilaktykę, która wchodzi w skład wspomnianej już czujności onkologicznej. Sprawę utrudnia specyfika tej podstępnej choroby – początkowe fazy często są bezobjawowe lub bywają niecharakterystyczne, czy łączone z niegroźnymi infekcjami. Okazuje się także, że objawy raka mogą pojawić się nie tylko w konkretnym miejscu, ale także dotyczyć całego organizmu.

image

Jak rozpoznać objawy raka?

FOTO: Envato Elements

Pomocy należy szukać u lekarzy rodzinnych, którzy powinni wystawić odpowiednie skierowania do poradni specjalistycznych lub tzw. zieloną kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego.

Na wstępie, oprócz przeprowadzenia wywiadu rodzinnego, należy wykonać:

 • badanie krwi i moczu,
 • oznaczenie poziomu markerów nowotworowych,
 • badania obrazowe – USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, RTG, pozytonowy tomograf emisyjny PET.

Symptomy raka – o czym świadczą?

Długotrwała gorączka może być symptomem nowotworów hematologicznych lub raka piersi, natomiast owrzodzenie brodawki sutkowej – nowotworu Pageta. Nadmierne osłabienie i chudnięcie mogą świadczyć o rozwoju wielu typów raka, w tym także bardzo groźnego raka trzustki. Ból w dole biodrowym może być objawem raka jelita grubego, w okolicy lędźwiowej – guza nerki, a bóle klatki piersiowej – nowotworu płuc. Świeża krew w stolcu, naprzemienne zaparcia i biegunki, wzdęcia, śluz w stolcu to objawy guza w układzie pokarmowym. Raka płuc zwiastuje uporczywy, chroniczny kaszel, który długo się utrzymuje. Nowotwór gardła, krtani, przełyku lub żołądka można poznać po trudnościach w przełykaniu. Mocne i nawracające bóle głowy z nudnościami i wymiotami, senność oraz problemy z koncentracją wiążą się z guzem mózgu. Co jeszcze powinno nas zaniepokoić? Zmiany na skórze lub błonach śluzowych, które utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, powiększone węzły chłonne utrzymujące się ponad trzy tygodnie i zmiany wyglądu danej części ciała, np. jąder czy piersi.

image
Nowotwory w Polsce

Rak ślinianki może osiągać rozmiar wielkości głowy człowieka! Jakie są objawy tej choroby?

Angelika Drygas

fot. envato elements

Źródło: zwrotnikraka.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 23:37