Kleszcze bytują w lasach, wysokich trawach, parkach, ogródkach,. Czyhają w krzakach, o które łatwo się otrzeć i zabrać „pasażera” na gapę.
Jak się ubrać do lasu, aby uniknąć kleszczy?
Leśnicy podkreślają, że dla kleszcza nie liczy się kolor ubrania. Czarne rzeczy nie uchronią nas przed atakiem owadów. Jednak białe i jasne mają tę przewagę, że kontrastują z kolorem kleszcza i łatwiej go wyłapać. Należy nosić długie rękawy i długie spodnie, skarpetki najlepiej naciągnąć na nogawki i wybrać wysokie obuwie.
Kleszcze – rytuały po spacerze
Po każdej przechadzce do lasu czy parku, należy dokładnie przejrzeć swoje ciało i swoich bliskich, czy nie przyczepił się kleszcz. Przedtem należy jednak zdjąć ubranie i wytrzepać je na dworze. W których miejscach najchętniej zagnieżdżają się owady? Wybierają ciepłe i cienkie miejsca na skórze – w zagłębieniu pod kolanem, za uszami, pod pachami, w pachwinie.
Na stronie Lasów Państwowych czytamy, że , ok. 30 proc. kleszczy w Polsce jest nosicielami boreliozy. By doszło do zakażenia, kleszcz musi pasożytować w naszym ciele od 24-48 godzin. Ten pajęczak żywi się ludzką krwią. Rumień może pojawić się nawet do trzech tygodni po ugryzieniu, dlatego należy jak najszybciej pozbyć się owada z ciała.
Ochrona przed kleszczami
Niestety, do tej pory możemy zaszczepić się przeciwko tylko jednej chorobie przenoszonej przez kleszcze – odkleszczowemu zapaleniu mózgu. Nie ma ochrony przeciw boreliozie. Należy zatem posiłkować się odpowiednimi preparatami. Są to tzw. repelenty DEET oraz permetryna. DEET rozpylamy na ubranie i odsłoniętą skórę, z wyjątkiem skóry twarzy. Permetryna nadaje się wyłącznie do spryskiwania ubrania. Istnieją także bardziej naturalne metody i ziołowe mieszanki odstraszające kleszcze, czyli olejki, które trzeba rozcieńczyć: goździkowy, z drzewa herbacianego, tymiankowy, szałwiowy, z trawy cytrynowej, z mięty pieprzowej, paczulowy.
Chrońmy zwierzęta
Zwierzęta domowe również są narażone na ugryzienie przez kleszcza, mogą je także przynieść do domu. Należy kontrolować ich sierść i zastosować odpowiednie preparaty lub specjalną obrożę antykleszczową.
Jak usunąć kleszcza?
- Należy ustawić narzędzie do wyciągania kleszcza (pęsetę, kleszczołapkę, szczypce) tak prosto, jak to możliwe, bezpośrednio nad kleszczem.
- Czubek narzędzia umieszczamy jak najbliżej skóry i unikamy szczypania ciała kleszcza.
- Wyciągamy kleszcza kleszcza pionowo, a następnie dezynfekujemy ranę.
- Należy obserwować miejsce ukąszenia pod kątem wystąpienia rumienia, który może być objawem boreliozy. W przypadku zaczerwienienia należy szybko skontaktować się z lekarzem.
Angelika Drygas
Fot. envato elements
Źródło: jarocin.poznan.lasy.gov.pl, www.lasy.gov.pl, kelszcze.info.pl
Grafika: Lasy Państwowe