StoryEditorDobre zdrowie

Jakie rośliny pylą w kwietniu?

10.04.2024., 12:00h
Kwiecień to koszmar dla alergika. To miesiąc, w którym rozpoczyna się maraton kichania i łzawienia. To w tym czasie pyli bardzo wiele popularnych roślin. Jakie dokładnie?

W związku z alergią może pojawić się obfity katar, częste kichanie, łzawienie oczu, a nawet problemy z oddychaniem.

Co uczula w kwietniu?

Lista alergenów jest dosyć długa. To przecież rozkwit wiosny, rośliny rozwijają się w zawrotnym tempie, a więc stężenie pyłków jest bardzo wysokie. Do połowy kwietnia może uczulać olcha, której pyłki migrują wraz lekkim wiatrem. Piękna pogoda, słonce i brak opadów potęgują te procesy. Olcha „lubi się” krzyżować z brzozą i na zasadzie alergii krzyżowej dotyka alergików ze zdwojoną siłą. Inną dojmującą dla uczulonych rośliną jest topola – może dawać się we znaki nawet do lipca. Największe stężenie tego alergenu obserwujemy natomiast w kwietniu właśnie. Co ciekawe, charakterystyczny puch topoli nie uczula. Roślina reaguje krzyżowo z wierzbą. Ta zaś zagraża alergikom zwłaszcza w mieście. Na wsiach najczęściej drzewa te rosną z dala od domostw.

Co jeszcze uczula w kwietniu?

Na pewno jesion, a także pojawiają się pyłki dębu, choć najsilniej pyli on w maju. Czy w kwietniu możemy obawiać się pylenia traw? To tak naprawdę początek tego procesu, trawy najsilniej pylą od czerwca do lipca.

image
Naturalne metody

Domowe sposoby na rozszerzone pory

Jakie są objawy alergii? 

Objawy wiosennej alergii można pomylić z infekcją. Pojawia się bowiem wodnisty katar, pokasływanie, łzawienie i zaczerwienienie oczu, a nawet duszności. Wiele osób skarży się na ból głowy i zatok, u niektórych pojawia się wysypka i zaostrzenie atopowego zapalenia skóry.

Jak radzić sobie z alergią? 

Należy przede wszystkim unikać alergenów, spędzając czas na wolnym powietrzu z daleka od kwitnących drzew. Po powrocie do domu dobrze jest wziąć prysznic lub umyć twarz. Pomoże także zmiana ubrania. Przydadzą się okulary słoneczne, które ochronią oczy przed pyłkami.

Oprac. Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 13:47