Zaskakujące właściwości czarnego napoju
Kawa to bardzo popularny napój. Według badań przeprowadzonych przez Biostat w ramach projektu „Kawa i zdrowie” aż 80% Polaków pije ją codziennie, większość krótko po przebudzeniu, a nawet przed śniadaniem. Dawniej uważano, że kawa może przyczyniać się do powstawania wrzodów żołądka, podwyższać ciśnienie czy zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Jednak wieloletnie badania wskazują na wręcz przeciwną tendencję – napój ten nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie, za to ma właściwości pomagające w profilaktyce wielu chorób. Kawosze mają więc powód do zadowolenia.
Okazuje się, że wypicie około 3-5 filiżanek dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, nowotwory złośliwe czy schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Wykazano także związek między piciem kawy a ograniczeniem ryzyka chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona.
Aby nie narazić się na negatywne działanie związków zawartych w kawie, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zaleca, żeby nie przekraczać 400 mg dziennego spożycia kofeiny, tymczasem standardowa filiżanka zawiera 75-100 mg tego związku. Jak wiadomo, kofeina ma właściwości pobudzające, co pomaga w zwalczaniu chęci zaśnięcia. Poza tym wzmaga również poziom skupienia. Dlatego też kawa powinna być ważnym składnikiem diety chociażby dla osób pracujących nocą.
Zalety kawy w liczbach
Zawarte w ziarnach kawy takie substancje, jak trygonelina czy polifenole mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera nawet o 65%. U osób regularnie pijących ten napój dużo rzadziej pojawiają się zaburzenia poznawcze. Wypicie 3-5 filiżanek dziennie zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego o 21%, a udaru mózgu o 25%. Co ciekawe, polifenole mogą także przyczynić się do zapobiegania zachorowaniu na cukrzycę typu 2. Dzieje się tak dlatego, że substancje te poprawiają wrażliwość komórek insulinę. Mają także właściwości przeciwzapalne.
Jaką kawę pić?
Dobrą wiadomością jest, że każda kawa ma właściwości prozdrowotne. Możemy więc nadal pić tę, która najbardziej odpowiada naszym preferencjom, nieważne czy jest ona rozpuszczalna, czy sypana. Okazuje się jednak, że należy uważać na dodatki do kawy. Jak powszechnie wiadomo, cukier jest czynnikiem ryzyka otyłości czy cukrzycy. Może więc niwelować korzystne działanie substancji zawartych w kawie. Najlepiej więc w ogóle zrezygnować ze słodzenia kawy. Co ciekawe, niekorzystne jest także mleko, ponieważ jego białka wiążą niektóre składniki tego napoju.
Kawa – prawda i mity
Najbardziej popularne mity na temat kawy dotyczą odwodnienia organizmu oraz utraty magnezu. Tymczasem standardowa filiżanka kawy zawiera aż 95% wody. Okazuje się, że zawarte w tym napoju substancje i związki pomagają utrzymać prawidłowy bilans płynów w ciele, chociaż mogą mieć krótkotrwałe działanie moczopędne. Faktem jest również, że wypicie kawy powoduje utratę około 4 mg magnezu w nerkach. Trzeba przy tym jednak zaznaczyć, iż sama filiżanka napoju zawiera od 7 do nawet 20 mg magnezu! Nieprawdą jest więc, iż kawa wypłukuje ten pierwiastek z naszego organizmu.
Często nie pijemy kawy wieczorem, ponieważ boimy się bezsenności. Kawa rzeczywiście wywołuje czasowe pobudzenie. Niektórzy sądzą, że zwiększa przez to ryzyko nadciśnienia, ale nie jest to prawda – naukowcy odkryli tendencję wręcz przeciwną, przejawiającą się zwłaszcza u kobiet. Picie kawy nie ma też związku z osteoporozą ani chorobami układu pokarmowego. Najbardziej istotny jest fakt, że kawa może pomagać w profilaktyce chorób nowotworowych, zwłaszcza raka wątroby, jelita grubego oraz szyjki macicy.
Oczywiście należy pamiętać, aby kawę spożywać z umiarem. Jak bowiem wiadomo, wszystko w nadmiarze szkodzi.
Kamila Berthold
Fot. Pixabay