Lukrecja to roślina z rodziny bobowatych i zarazem jeden z najstarszych leków pochodzenia naturalnego. Dzięki obecności m.in. glicyryzyny i drogocennych flawonoidów ma prozdrowotne właściwości. Ma działanie: wykrztuśne, przeciwzapalne, a nawet przeciwnowotworowe. Ponadto zmniejsza lepkość śluzu zalegającego w górnych drogach oddechowych. Pomaga także kobietom w okresie postmenopauzalnym.
Lukrecja a rak trzustki
Izolikwirytygenina to flawonoid, który znajdziemy w lukrecji. Ma on właściwości przeciwnowotworowe, zwłaszcza w przypadku raka trzustki. Może hamować postęp rozwoju tego groźnego nowotworu. Skąd wiadomo, że lukrecja znajdująca się w popularnych skandynawskich słodyczach może mieć takie działanie?
Lukrecja – nowe eksperymenty
Jak podaje portal o2.pl skuteczność izolikwirytygeniny występującej w lukrecji, zbadał zespół badawczy z Uniwersytetu Baptystów w Hongkongu (HKBU) na myszach, którym wszczepiono raka trzustki. Myszy zostały podzielone na trzy grupy:
- leczone chemioterapią,
- leczone izolikwirytygeniną,
- pozostawione bez terapii.
W drugiej grupie, poddanej leczeniu izolikwirytygeniną, wydzielono podgrupy: jedna przyjmowała ją w dawce 30 mg/kg, druga – 60 mg/kg.
Po trzech tygodniach wymiary guza przedstawiały się następująco:
- grupa z chemioterapią – 400 mm3,
- grupa z 30 mg/kg izoolikwirytygeniny: 500 mm3,
- grupa 60 mg/kg izoolikwirytygeniny: 300 mm3,
- grupa bez leczenia: 1000 mm3.
Wnioski są łatwe do odczytania – izolikwirytygenina w większej dawce była skuteczniejsza niż chemioterapia, a przy tym powodowała mniej skutków ubocznych. Ten eksperyment to podłoże do poszerzenia badań w tym kierunku. Być może naukowcy są bliscy odnalezienia sposobu na jednego z bardziej zjadliwych nowotworów złośliwych?
Lukrecja – przeciwwskazania
Nie powinniśmy natomiast przesadzać z lukrecją i spożywać zbyt wielkich ilości w obawie przed rakiem trzustki. Preparatów z lukrecją nie powinny stosować osoby m.in. z:
- chorobami wątroby,
- z marskością wątroby,
- z ciężką niewydolnością nerek,
- z chorobami układu sercowo-naczyniowego.
Przedawkowanie lukrecji grozi zawrotami głowy, hipokaliemią, podwyższonym ciśnieniem, zaburzeniami rytmu serca, niewydolnością nerek.
Aneglika Drygas
Fot. envato elements
Źródło: o2.pl, wylecz.to