StoryEditorPrzełom w badaniach?

Lukrecja skuteczna w walce z rakiem trzustki! Czy to możliwe?

13.09.2023., 18:00h
Lukrecja kojarzy się przede wszystkim z czarnymi słodkimi cukierkami, które mają specyficzny smak. Są osoby, które je uwielbiają. Okazuje się, że lukrecja ma w sobie flawonoid, który może okazać się wybawieniem dla osób chorych na raka trzustki.

Lukrecja to roślina z rodziny bobowatych i zarazem jeden z najstarszych leków pochodzenia naturalnego. Dzięki obecności m.in. glicyryzyny i drogocennych flawonoidów ma prozdrowotne właściwości. Ma działanie: wykrztuśne, przeciwzapalne, a nawet przeciwnowotworowe. Ponadto zmniejsza lepkość śluzu zalegającego w górnych drogach oddechowych. Pomaga także kobietom w okresie postmenopauzalnym. 

Lukrecja a rak trzustki

Izolikwirytygenina to flawonoid, który znajdziemy w lukrecji. Ma on właściwości przeciwnowotworowe, zwłaszcza w przypadku raka trzustki. Może hamować postęp rozwoju tego groźnego nowotworu. Skąd wiadomo, że lukrecja znajdująca się w popularnych skandynawskich słodyczach może mieć takie działanie?

Lukrecja – nowe eksperymenty

Jak podaje portal o2.pl skuteczność izolikwirytygeniny występującej w lukrecji, zbadał zespół badawczy z Uniwersytetu Baptystów w Hongkongu (HKBU) na myszach, którym wszczepiono raka trzustki. Myszy zostały podzielone na trzy grupy:

 • leczone chemioterapią,
 • leczone izolikwirytygeniną,
 • pozostawione bez terapii.

image
Groźna choroba

Jakie są objawy raka trzustki? Czy można pokonać ten nowotwór?

W drugiej grupie, poddanej leczeniu izolikwirytygeniną, wydzielono podgrupy: jedna przyjmowała ją w dawce 30 mg/kg, druga – 60 mg/kg.

Po trzech tygodniach wymiary guza przedstawiały się następująco:

 • grupa z chemioterapią – 400 mm3,
 • grupa z 30 mg/kg izoolikwirytygeniny: 500 mm3,
 • grupa 60 mg/kg izoolikwirytygeniny: 300 mm3,
 • grupa bez leczenia: 1000 mm3.

Wnioski są łatwe do odczytania – izolikwirytygenina w większej dawce była skuteczniejsza niż chemioterapia, a przy tym powodowała mniej skutków ubocznych. Ten eksperyment to podłoże do poszerzenia badań w tym kierunku. Być może naukowcy są bliscy odnalezienia sposobu na jednego z bardziej zjadliwych nowotworów złośliwych?

image

Lukrecja skuteczna w walce z rakiem trzustki

FOTO: Envato Elements

Lukrecja – przeciwwskazania 

Nie powinniśmy natomiast przesadzać z lukrecją i spożywać zbyt wielkich ilości w obawie przed rakiem trzustki. Preparatów z lukrecją nie powinny stosować osoby m.in. z:

 • chorobami wątroby,
 • z marskością wątroby,
 • z ciężką niewydolnością nerek,
 • z chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Przedawkowanie lukrecji grozi zawrotami głowy, hipokaliemią, podwyższonym ciśnieniem, zaburzeniami rytmu serca, niewydolnością nerek. 

Aneglika Drygas

Fot. envato elements

Źródło: o2.pl, wylecz.to

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 15:19