Zdarza się, że już po czterdziestce można zaobserwować pierwsze problemy z zapamiętywaniem czy koncentracją. Niestety, kiedy nasz organizm nie otrzymuje wszystkich niezbędnych witamin, minerałów i składników odżywczych, to nie może prawidłowo funkcjonować. Co warto jeść, aby nasz mózg działał sprawnie?
Tłuste ryby dla mózgu
Najważniejsze jest dostarczanie kwasów tłuszczowych omega-3, to one odżywiają mózg, gwarantując jego dobrą kondycję. Gdzie się znajdują? Oczywiście w tłustych rybach, np. makreli, tuńczyku, śledziach i łososiu. Warto wybierać łososia z hodowli ekologicznej lub z dzikiego połowu, ponieważ ten hodowlany może zawierać szkodliwe substancje, np. rtęć i inne metale groźne dla ludzkiego zdrowia. Dodatkowo omega-3 zmniejszają ryzyko chorób serca i krążenia, a także utrzymują prawidłowy poziom trójglicerydów. Pomagają w zapobieganiu demencji i chorobie Alzheimera. Omega-3 wspierają funkcjonowanie mózgu poprzez budowanie komórek układu nerwowego. Dowiedziono także, że odgrywają istotną rolę w rozwoju intelektualnym dziecka!
Omega-3 znajdziemy także w oliwie z oliwek, oleju rzepakowym i lnianym. Dobrze jest zadbać o to, aby codziennie pojawiały się w jadłospisie. Można wzbogacić nimi sałatkę lub biały ser.
Orzechy na lepszą pamięć
W codziennej diecie nie może zabraknąć orzechów włoskich i laskowych, pestek dyni, ziaren słonecznika, migdałów. Naukowcy z Loma Linda University Health dowiedli, że orzechy wzmacniają fale mózgowe pełniące ważną rolę w procesach przyswajania wiedzy, postrzegania, kojarzenia i przetwarzania informacji. Mogą także pozytywnie wpływać na gojenie się ran i spokojny sen. Zaleca się spożywanie 42 gramów orzechów dziennie, czyli ok. jednej garści.
Migdały zaś są dobrym źródłem witaminy E, błonnika, kwasów tłuszczowych, kwasu oleinowego. Zawierają fenyloalaninę zwiększającą poziom dopaminy i adrenaliny, które są ważne dla utrzymania dobrej pamięci i skupienia uwagi.
Grasz w zielone?
Kuczem zdrowego odżwiania jest spożywanie jak największej ilości zielonych warzyw liściastych, jak sałata, szpinak, brokuły, jarmuż. Ten ostatni z powodzeniem nadaje się do sporządzania odżywczych koktajli. Sałatę, która niewiele kosztuje i jest dostępna niemal w każdym sklepie, warto zabierać ze sobą do pracy w formie zdrowego lunchu, połączoną z innymi warzywami i na przykład fetą. Zielone warzywa liściaste są bogate w kwas foliowy, niezbędny do wzrostu wszystkich komórek organizmu.
Czekolada na skupienie
Mamy też niezwykle pozytywne wieści! Kakao i oczywiście czekolada są jak najbardziej wskazane, jeśli chcemy zadbać o sprawność mózgu. Ze względu na flawonole, które redukują ciśnienie tętnicze i obniżają cholesterol całkowity. Im więcej flawonoli w pożywieniu, tym lepsza pamięć, kojarzenie faktów, a także mniejsze ryzyko demencji. Kakao również jest znane z wysokiej zawartości teobrominy, gwarantującej nie tylko lepszy nastrój, ale także lepsze skupienie.
Okazuje się, że dieta dla mózgu może być całkiem przyjemna. Zdrowe ryby, warzywa, oliwa z oliwek, a na deser orzechy i czekolada. Czego chcieć więcej?
Angelika Drygas
Fot. Pixabay i envato elements