StoryEditorZdrowa dieta

Pokarm idealny dla mózgu i ochrony przed demencją

22.08.2022., 14:52h
Delikatne problemy z pamięcią mogą być bodźcem do tego, aby zadbać o mózg. Pracuje on na tych samych zasadach co inne organy ludzkiego ciała, zatem podlega starzeniu. Okazuje się jednak, że mamy wpływ na zatrzymanie tych nieuchronnych procesów. Jak zwykle chodzi o dietę. Jakie produkty wspomagają pracę naszego mózgu?

Zdarza się, że już po czterdziestce można zaobserwować pierwsze problemy z zapamiętywaniem czy koncentracją. Niestety, kiedy nasz organizm nie otrzymuje wszystkich niezbędnych witamin, minerałów i składników odżywczych, to nie może prawidłowo funkcjonować. Co warto jeść, aby nasz mózg działał sprawnie?

Tłuste ryby dla mózgu

Najważniejsze jest dostarczanie kwasów tłuszczowych omega-3, to one odżywiają mózg, gwarantując jego dobrą kondycję. Gdzie się znajdują? Oczywiście w tłustych rybach, np. makreli, tuńczyku, śledziach i łososiu. Warto wybierać łososia z hodowli ekologicznej lub z dzikiego połowu, ponieważ ten hodowlany może zawierać szkodliwe substancje, np. rtęć i inne metale groźne dla ludzkiego zdrowia. Dodatkowo omega-3 zmniejszają ryzyko chorób serca i krążenia, a także utrzymują prawidłowy poziom trójglicerydów. Pomagają w zapobieganiu demencji i chorobie Alzheimera. Omega-3 wspierają funkcjonowanie mózgu poprzez budowanie komórek układu nerwowego. Dowiedziono także, że odgrywają istotną rolę w rozwoju intelektualnym dziecka!

image
Pokarm idealny dla mózgu i ochrony przed demencją
FOTO: Danatentis z Pixabay

Omega-3 znajdziemy także w oliwie z oliwek, oleju rzepakowym i lnianym. Dobrze jest zadbać o to, aby codziennie pojawiały się w jadłospisie. Można wzbogacić nimi sałatkę lub biały ser.

Orzechy na lepszą pamięć

W codziennej diecie nie może zabraknąć orzechów włoskich i laskowych, pestek dyni, ziaren słonecznika, migdałów. Naukowcy z Loma Linda University Health dowiedli, że orzechy wzmacniają fale mózgowe pełniące ważną rolę w procesach przyswajania wiedzy, postrzegania, kojarzenia i przetwarzania informacji. Mogą także pozytywnie wpływać na gojenie się ran i spokojny sen. Zaleca się spożywanie 42 gramów orzechów dziennie, czyli ok. jednej garści.

Migdały zaś są dobrym źródłem witaminy E, błonnika, kwasów tłuszczowych, kwasu oleinowego. Zawierają fenyloalaninę zwiększającą poziom dopaminy i adrenaliny, które są ważne dla utrzymania dobrej pamięci i skupienia uwagi.

image
Zielone warzywa liściaste to ważny składnik diety.
FOTO: Karolina Grabowska z Pixabay

Grasz w zielone?

Kuczem zdrowego odżwiania jest spożywanie jak największej ilości zielonych warzyw liściastych, jak sałata, szpinak, brokuły, jarmuż. Ten ostatni z powodzeniem nadaje się do sporządzania odżywczych koktajli. Sałatę, która niewiele kosztuje i jest dostępna niemal w każdym sklepie, warto zabierać ze sobą do pracy w formie zdrowego lunchu, połączoną z innymi warzywami i na przykład fetą. Zielone warzywa liściaste są bogate w kwas foliowy, niezbędny do wzrostu wszystkich komórek organizmu.

image
Kakao to źródło cennych witamin.
FOTO: David Greenwood-Haigh z Pixabay

Czekolada na skupienie

Mamy też niezwykle pozytywne wieści! Kakao i oczywiście czekolada są jak najbardziej wskazane, jeśli chcemy zadbać o sprawność mózgu. Ze względu na flawonole, które redukują ciśnienie tętnicze i obniżają cholesterol całkowity. Im więcej flawonoli w pożywieniu, tym lepsza pamięć, kojarzenie faktów, a także mniejsze ryzyko demencji. Kakao również jest znane z wysokiej zawartości teobrominy, gwarantującej nie tylko lepszy nastrój, ale także lepsze skupienie.

Okazuje się, że dieta dla mózgu może być całkiem przyjemna. Zdrowe ryby, warzywa, oliwa z oliwek, a na deser orzechy i czekolada. Czego chcieć więcej?

Angelika Drygas

Fot. Pixabay i envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. kwiecień 2024 19:34