StoryEditorRak penisa

Jak groźny jest rak prącia? Jakie są objawy?

20.03.2023., 12:00h
Rak prącia to jeden z tych nowotworów, które budują barierę wstydu. Rozwija się w strefie erogennej – w penisie. Większość z zachorowań ma postać raka płaskonabłonkowego. Jakie są symptomy tej choroby?

To typ nowotworu, który nie występuje zbyt często. Rak prącia, inaczej penisa dotyka zwykle mężczyzn starszych, ale nie jest to regułą. Najczęściej, lokalizacją jest żołądź, rzadziej napletek, a najrzadziej trzon prącia. Guzek lub owrzodzenia w obrębie prącia to sygnał alarmujący do natychmiastowej wizyty u urologa, który zaproponuje odpowiednie leczenie.

Czynniki ryzyka zachorowania na raka prącia

Przyczyną zachorowania jest:

  • zła higiena osobista (obrzezanie znacznie ją ułatwia),
  • stulejka (zanotowano u połowy mężczyzn chorych na raka prącia)
  • wiele partnerek seksualnych,
  • zakażenie wirusami brodawczaka ludzkiego typu 16 i 18,
  • stany zapalne w okolicy prącia,
  • palenie tytoniu.

Rak prącia – objawy

Jak to zwykle bywa w przypadku chorób nowotworowych – w pierwszych fazach symptomy właściwie nie występują. Pojawia się małe i płaskie stwardnienie w danej części prącia. Niestety, z biegiem czasu guz się powiększa, wrzodzieje, może wystąpić także krwawienie i pieczenie. Chorzy skarzą się na ból, także w cewce moczowej, trudności w oddawaniu moczu. Rak prącia daje przerzuty do węzłów chłonnych, do pachwiny. Powiększone węzły chłonne są wskazaniem do wykonania biopsji.

W jaki sposób rozpoznaje się raka prącia?

Lekarz, który podejrzewa raka penisa, kieruje chorego do szpitala na pobranie wycinka z guza. Stan węzłów chłonnych można przeanalizować za pomocą USG. W przypadku zlokalizowania guzów w tej części organizmu, zaleca się biopsję. Często zleca się także tomografię komputerową. Uwaga! Wczesne rozpoznanie choroby nowotworowej daje możliwość skutecznego leczenia. Dlatego w przypadku pojawiania się niepokojących objawów, mimo wstydu i niepewności, należy jak najszybciej udać się do specjalisty.

image
Męskie sprawy

Poznaj czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka prostaty!

Metody leczenia raka prącia

Sposób wyboru terapii zależy od stadium zaawansowania choroby i stanu zdrowia pacjenta. Stosuje się zazwyczaj leczenie chirurgiczne – wycięcie guza, co oznacza częściową lub całkowitą amputację prącia. W przypadkach wczesnego wykrycia choroby można ocalić narząd, dlatego tak ważna jest uważna samoobserwacja i konsultacja z lekarzem. W przypadku raka prącia stosuje się także radioterapię lub chemioterapię (gdy pojawiły się przerzuty, a operacja jest niemożliwa). Bardzo ważne jest też wsparcie psychologiczne dla chorych i ich bliskich. Chirurgiczne usunięcie zmian nowotworowych może objąć także regionalne węzły chłonne. Aby unikąć radykalnego postepowania, zaleca sie także terapię fotodynamiczną. 

 

oprac. Angelika Drygas

fot. envato elements

Źródło: mp.pl/pacjent, zwrotnikraka.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 17:29