StoryEditorMAŁPIA OSPA

Przybywa przypadków małpiej ospy w Polsce. Jakie są objawy?

29.07.2022., 11:00h

W zeszłym tygodniu Światowa Organizacja Zdrowia uznała małpią ospę za globalne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Eksperci WHO nie byli zgodni w ocenie sytuacji, dlatego dyrektor generalny Tedros Adhanom Ghebreyesus podjął decyzję o wprowadzeniu alertu pomimo braku jednogłośnej decyzji ekspertów zasiadających w komitecie.

Małpia ospa wywoła kolejną epidemię?

Dane WHO wskazują, że od początku stycznia do 21 lipca tego roku odnotowano 15 300 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków małpiej ospy w 74 krajach świata. Prawie ¾ zakażeń zgłoszonych w ciągu ostatnich czterech tygodni odnotowano w Europie. Największe ogniska małpiej ospy to Hiszpania, Niemcy, Francja, Holandia, Portugalia oraz Włochy. Z kolei poza Europą najwięcej potwierdzonych przypadków tej choroby wystąpiło w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Brazylii. Okazuje się, że wszystkie te kraje odpowiadają za 88% przypadków małpiej ospy zgłoszonych na świecie.

Po pandemii COVID-19 małpia ospa wśród społeczeństwa budzi niepokój. Okazuje się, że choroba ta niekoniecznie wywoła nową epidemię, gdyż nie rozprzestrzenia się tak łatwo jak koronawirus. Jak jednak wskazuje dr Aneta Afelt z Uniwersytetu Warszawskiego, chorób odzwierzęcych w najbliższym czasie może być znacznie więcej. Wynika to z postępujących zjawisk globalizacyjnych, w wyniku których wirusy pochodzące nawet z odległych geograficznie obszarów rozprzestrzeniają się na cały świat. Dzieje się tak z powodu rozwiniętego transportu. To wszystko sprawia, że bardzo łatwo przenosimy różne patogeny: bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty.

Małpia ospa w Polsce?

Według danych ECDC z 21 lipca tego roku potwierdzonych przypadków małpiej ospy było 40. Wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, poinformował, iż w naszym kraju sytuacja jet stabilna. Osoby zakażone przechodzą małpią ospę dość łagodnie. Ministerstwo Zdrowia zamówiło jednak już tysiąc szczepionek przeciwko tej chorobie dla pracowników medycznych.

Jak rozprzestrzenia się małpa ospa?

Do tej pory wykazano, że małpia ospa rozprzestrzenia się poprzez kontakty intymne. W lipcowym raporcie WHO eksperci wykazują, że za wyjątkiem krajów z obszaru Afryki Zachodniej oraz Środkowej epidemia małpiej ospy dotyka głównie mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami, którzy zgłosili niedawno stosunek z innymi partnerami. Okazuje się, że transmisja patogenu odbywa się poprzez płyny ustrojowe. Może do niej jednak dojść także przez kontakt z zakażonymi przedmiotami. W sprzyjających warunkach małpia ospa może przenosić się także drogą kropelkową. W piątek, 22 lipca, Europejska Agencja Leków zatwierdziła już szczepionkę Imvanex przeciwko ospie prawdziwej. Stosować ją należy w celu rozszerzenia ochrony osób dorosłych przed małpią ospą.

Czym jest małpia ospa?

Małpia ospa to zakaźna choroba odzwierzęca. Wywoływana jest przez wirus ospy małpiej (MPXV), należący do tego samego rodzaju, do którego należy również wirus ospy prawdziwej. W 1980 roku przez WHO ospa prawdziwa została uznana za całkowicie wyeliminowaną.

Małpia ospa do tej pory występowała głównie w Afryce. Bardzo szybko się rozprzestrzenia, na ogół ma jednak łagodny przebieg. Najbardziej charakterystyczne symptomy to: gorączka, ból głowy, obrzęk węzłów chłonnych, a także wysypka lub zmiany skórne, które zaczynają się na twarzy, ale mogą pojawić się na reszcie ciała. Objawy trwają zazwyczaj od dwóch do czterech tygodni. Choroba ta transmitowana jest nie przez małpy, ale przede wszystkim przez gryzonie, np. szczury.

Kamila Berthold
Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. maj 2024 02:09