StoryEditorNowotwory w Polsce

Rak dróg żółciowych – bardzo niebezpieczny i trudny do wykrycia!

09.01.2024., 14:11h
Jednym z bardziej groźnych i do tego mało znanych nowotworów jest rak dróg żółciowych. To pierwotny nowotwór wątroby – niezwykle rzadki, ale bardzo zjadliwy i trudny do wyleczenia. Jak go rozpoznać?

Rak dróg żółciowych powstaje w nabłonku wyścielającym światło dróg żółciowych służących do odprowadzania żółci z wątroby do dwunastnicy lub wyłącznie w nabłonku pęcherzyka żółciowego – dlatego tak trudno go zdiagnozować.

Pierwsze objawy raka dróg żółciowych:

 • brak apetytu,
 • nudności,
 • ogólne osłabienie,
 • bóle brzucha.

Tak naprawdę te symptomy mogą być zwiastunem innych dolegliwości i są niecharakterystyczne, dlatego tak często pacjenci je lekceważą i nie idą po poradę do specjalisty.

Rak dróg żółciowych – trudny do wykrycia

Objawy choroby są niespecyficzne, o czym świadczą historie pacjentów: – Moja choroba, rozwinęła się na długo przed oficjalną diagnozą. Nie pamiętam, kiedy dokładnie zaczęłam się źle czuć. W 2018 przestałam pić alkohol, bo powodował reakcje alergiczną, ale nie powiązałam tego zupełnie z wątrobą. Pojawiły się też bóle w dolnej części pleców. Nie mocne, ale trwające po kilka dni, uporczywe. Przychodziły raz na 2-3 miesiące i właściwie jakoś parę dni przed miesiączką, więc też nie myślałam o nich inaczej niż o zespole napięcia przedmiesiączkowego. Wykluczyłam wszystko inne, ale pomyślałam, że być może to również przez kiepski materac, na którym śpię. Bóle trwały, ale życie też toczyło się dalej. Dostałam nową pracę, przeprowadziłam się do nowego mieszkania, kupiłam nowy materac – opowiada pani Ilona która choruje od trzech lat (cytaty za PAP MediaRoom). Pacjentka rok później poczuła ból prawej części brzucha, po stronie wątroby. Następnie w sierpniu 2020 roku towarzyszyło jej ciągłe zmęczenie: – Zaczęłam biegać kilka razy w tygodniu, żeby się upewnić, że nie zasiedziałam się w pandemii. Ale robiłam to coraz słabiej zamiast coraz lepiej. Czułam się zmęczona i któregoś dnia miałam stan podgorączkowy. To dziwne w środku lata, ale minęło, zrobiłam sobie nawet test na Covid – wyszedł negatywny – wspomina. Dopiero eskpremalnie silny ból pleców, wizyta na SOR-ze i dalsza diagnostyka wykazały żółtaczkę spowodowaną zablokowaniem dróg żółciowych przez guza. Warto dodać, że pacjentka już wtedy miała zbyt ciemny kolor moczu i jasnobeżowy kolor kału. – Nie piłam, palenie rzuciłam na dobre w 2017 roku, byłam przed 40-tką, prowadziłam aktywny tryb życia, nie byłam otyła, nie jadłam mięsa, a w rodzinie wszyscy byli zdrowi. Nikt w bliskiej rodzinie nie miał raka, wszyscy żyli, włącznie z moją babcią, ostatni pogrzeb mieliśmy 20 lat temu… – podsumowuje. Choć w tym przypadku lekarze zastosowali najskuteczniejszą metodę leczenia tego nowotworu, czyli radykalną operację (prócz ciężkiej chemii), rok od operacji pojawiły się trzy nowe guzy.

image
Wątroba w niebezpieczeństwie

Rak wątroby – podstępna choroba, która nie boli. Jakie są objawy? Jak ją rozpoznać?

Rak dróg żółciowych – kto jest w grupie ryzyka?

Okazuje się, że ta choroba jest tak podstępna, że trudno wyodrębnić taką grupę. Zwiększone ryzyko rozwoju nowotworów dróg żółciowych powoduje jednak:

 • otyłość,
 • rozpoznanie zespołu metabolicznego tj. otyłość brzuszna,
 • palenie papierosów,
 • nadużywanie alkoholu,
 • zakażenie wirusami WZW (wirusowym zapaleniem wątroby) typu B i C,
 • nawracające zapalenia pęcherzyka żółciowego,
 • polipy w pęcherzyku żółciowym,
 • kamica pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych,
 • stwardniające zapalenie dróg żółciowych (PSCW).

Osoby, które mogą zaliczyć się do choć jednej z tych grup, powinny wykazać tzw. czujność onkologiczną.

Rak dróg żółciowych – terapia

Jeszcze niedawno w przypadku nieoperacyjnego raka dróg żółciowych stosowano chemioterapię. Obecnie stosuje się dodatkowo immunoterapię dającą szansę na dłuższe przeżycie. Pacjentka, której historię opisaliśmy, zakwalifikowała się do nowatorskiego programu, w którym główną rolę gra innowacyjny lek.

Rak dróg żółciowych – "Uwaga na drogi żółciowe!”

Kampania "Uwaga na drogi żółciowe!” ma za zadanie szerzyć informacje na temat tej groźnej i mało poznanej choroby. Uruchomiona została strona internetowa www.zoltedrogi.pl, gdzie można znaleźć zestawienie najważniejszych pytań, które chory lub jego najbliżsi powinni zadać lekarzowi oraz Mapę Diagnostyki i Leczenia Raka Dróg Żółciowych, dostępną w formie interaktywnego poradnika.

– Chcemy by stworzone w ramach kampanii materiały edukacyjne służyły pacjentom i ich najbliższym. By stały się przewodnikiem od trudnego momentu diagnozy poprzez cały proces leczenia. Podobnie jak w innych już nowotworach układu pokarmowego tworzymy kompendium wiedzy mając nadzieję, że ułatwi im to odnalezienie się w nowej, trudnej sytuacji i pomoże poruszać się po systemie z naszą Mapą Diagnostyki i Leczenia Raka Dróg Żółciowych – podkreśla Iga Rawicka, Prezes Fundacji EuropaColon Polska.

Źródło: Pap MediaRoom, konferencja prasowa inaugurująca kampanię edukacyjną „Uwaga na drogi żółciowe”, która odbyła się 7 grudnia 2023 r.

Oprac. Angelika Drygas

fot. envato elements

Źródło informacji: Pap MediaRoom Serwis Zdrowie

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 12:14