StoryEditorUwaga na zdrowie!

Rak kości – jakie są objawy?

27.12.2022., 14:00h

Niestety, także w kościach mogą rozwinąć się nowotwory łagodne i złośliwe. Choć pierwotny rak kości występuje dość rzadko, to sporą frekwencję wykazują przerzuty raka do kości będące konsekwencją chorowania na inny typ nowotworu. Jakie daje objawy ten typ raka?

Najczęściej mamy do czynienia z przerzutowym rakiem kości. Pojawia się, gdy pacjent choruje, m.in. na raka piersi, sutka, prostaty, żołądka, tarczycy lub nerki. Naciek na kościach świadczy o głęboki stopniu zaawansowania choroby. Według statystyk, zmiany pierwotne stanowią jedynie około 1% zachorowań.

Nowotwór kości – jakie są jego rodzaje?

Choć struktura kości jest twarda, może umiejscowić się w niej guz. Nowotwory wtórne obejmują zdecydowaną większość przypadków nowotworów kości. – Pomijając szpiczaka mnogiego (myeloma), który stanowi 50% pierwotnych nowotworów kości, najczęstszym nowotworem litym jest mięsak kościopochodny (osteosarcoma), występujący w 20% przypadków i chrzęstniakomięsak (chondrosarcoma) występujący w 10% przypadków. Następnym pod względem częstości zachorowań jest mięsak Ewinga. Rzadziej występują guz olbrzymiokomórkowy i włókniakomięsak. Inne mięsaki kości występują sporadycznie – czytamy w serwisie onkonet.pl.

Objawy raka kości

Niestety, bardzo często objawy towarzyszące nowotworowi kości są mylone z reumatyzmem. Pierwszy objaw raka kości stanowi z reguły silny ból. Jego źródło zależy od umiejscowienia guza. Ból może mieć charakter miejscowy, ale także może promieniować i dawać wrażenie wszechogarniające.

Symptomem choroby mogą być tak zwane patologiczne złamania kręgów lub kości, ponieważ ich struktura jest osłabiona, a także ucisk rdzenia kręgowego lub hiperkalcemia, czyli zbyt wysokie stężenie wapnia we krwi. Ta ostatnia objawia się zaparciami, brakiem apetytu, bólami brzucha, nudnościami, wymiotami, osłabieniem mięśni, ciągłym zmęczeniem, sennością, a także kamicą układu moczowego.

Przerzuty raka do kości rozwijają się najczęściej w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, w odcinku piersiowym, kościach miednicy, żebrach, kościach udowych i ramieniowych. Przy przerzutach  do górnych kręgów szyjnych może wystąpić ból promieniujący do tylnej części czaszki.  

Dolegliwości bólowe bardzo często są najsilniejsze w nocy, w czasie odpoczynku. Chory traci także na masie i cierpi na niedokrwistość. 

Rak kości – leczenie

Leczenie raka kości bazuje najczęściej na chemoterapii, hormonoterapii, radioterapii, czy terapii celowanej molekularnie. Niezwykle istotnym elementem leczenia jest zmniejszanie bólu. Pacjenci bardzo cierpią, co wpływa także na ich kondycję psychiczną. Stosuje się leki przeciwzapalne oraz paracetamol.

image
Groźne objawy

Rak skóry – jakie są objawy i przyczyny choroby?

Rak kości – rokowania

Jeżeli mamy do czynienia z wtórnym rakiem kości, rokowania są pesymistyczne. Jest on sygnałem, że choroba jest w zaawansowanym stadium. W przypadku pierwotnego raka kości ponad 50 proc. chorych przeżywa okres pięciu lat i w wielu przypadkach dochodzi do remisji.

 

W przypadku niepokojących objawów należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Oprac. Angelika Drygas

Fot. envato elements

Źródło: onkonet.pl, zwrotnikraka.pl

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 19:22