StoryEditorDbaj o zdrowie!

Rak pęcherza moczowego – jakie są objawy i rokowania?

14.12.2022., 12:00h

Nowotwór pęcherza moczowego może się rozwijać latami, nie dając żadnych objawów. Dotyka najczęściej mężczyzn w wieku dojrzałym. Niestety w ostatnim czasie jest coraz więcej zachorowań na tę straszną chorobę. Jak rozpoznać jej symptomy?

Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, najczęściej objawia się u mężczyzn w wieku 50-80 lat, ale to nie reguła. Kobiety też mogą zapadać na raka pęcherza. Ten typ raka zalicza się do grupy nowotworów układu moczowo-płciowego, zajmując w tej kategorii drugie miejsce pod względem częstości występowania. Rak pęcherza moczowego zajmuje piątą pozycję, jeśli chodzi o zgony spowodowane nowotworami wśród płci męskiej. Liczba nowych zachorowań sięga 6000 rocznie.

Czynniki mające wpływ na zachorowanie na nowotwory pęcherza moczowego:

 • palenie papierosów,
 • alkoholizm,
 • przewlekłe stany zapalne pęcherza moczowego,
 • nieprawidłowości genetyczne,
 • profesja, zwłaszcza narażenie na związki chemiczne (aminy aromatyczne i pestycydy), m.in. w przemyśle chemicznym, gumowym, hutniczym i gazowym.

Objawy raka pęcherza

 • krwiomocz – to najczęstszy symptom, 
 • ból przy oddawaniu moczu,
 • częste oddawanie moczu,
 • uczucie parcia na mocz bez jego oddawania,
 • tymczasowe zatrzymanie moczu,
 • w zaawansowanych stadiach: ból i obrzęk miednicy, pachwin i kończyn dolnych,
 • bóle kostne, gdy występują przerzuty do kości.

W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy zgłosić się do lekarza!

Jakie badania należy wykonać?

Na początek wykonuje się badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej i miednicy. Eksperci analizują także stan moczowodów i układów kielichowo-miedniczkowych, aby wyłapać wszystkie możliwe ogniska choroby. Następnie lekarz kieruje na bardziej zaawansowane badania.

image
Męskie sprawy

Poznaj czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka prostaty!

Czy da się wyleczyć nowotwór pęcherza moczowego?

Rokowania mogą być optymistyczne, jeśli rak został wcześnie wykryty – możliwe jest całkowite wyleczenie pacjenta. Rokowania zależą także od typu nowotworu, stadium zaawansowania i stanu chorego.

W przypadku raka brodawkowatego pęcherza moczowego naciekającego w stopniu zaawansowania – przeżycie 5-letnie wynosi 70%, natomiast w przypadku pacjentów z nowotworem w stopniu zaawansowania wymagającym wykonania wycięcia pęcherza moczowego (cystektomia) – przeżycia 5-letnie wynoszą około 20%.

Jak wyleczyć raka pęcherza moczowego?

Najczęstszą metodą jest zastosowanie radioterapii lub chemioterapii. Zdarza się, że najtrafniejsze jest leczenie operacyjne, czyli wycięcie guzów pęcherza moczowego za pomocą endoskopu operacyjnego lub cystektomia (wycięcie całego pęcherza moczowego) w zaawansowanych przypadkach. We wczesnych stadiach można skorzystać także z immunoterapii.

Oprac. Angelika Drygas

Fot. envato elements

Źródło: zwrotnikraka.pl, onkonet.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 14:33