Rak piersi w pierwszej trójce najczęstrzych nowotworów w Polsce
Statystyki dotyczące raka piersi nie są optymistyczne. Jest to jeden (obok raka płuc i jelita grubego) z najczęściej występujących nowotworów w naszym kraju. Jak podaje Newseria za Narodowym Instytutem Onkologii, już w 2019 roku był na pierwszej pozycji i odpowiadał za prawie 23 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory wśród kobiet. Jest także drugą przyczyną zgonów nowotworowych. Wszystko wskazuje na to, że w Polsce zachorowalność na raka piersi wciąż rośnie.
U młodych kobiet rak piersi może być bardzo agresywny
Młode kobiety przed 30. rokiem życia znacznie rzadziej zapadają na tę podstępną chorobę, jednak w razie rozpoznania, rak bywa wyjątkowo agresywny. Pamiętajmy, że wczesne wykrycie nowotworu daje szansę na całkowite wyleczenie. W Polsce mamy m.in. program mammograficznych badań przesiewowych kobiet po 50. roku życia, a także szeroko zakrojone działania edukacyjne, mające zachęcać kobiety do regularnych badań USG oraz do samodzielnego badania piersi. W walce z rakiem ważna jest świadomość i szybka reakcja.
Jakie są objawy raka piersi?
Oto zmiany w obrębie piersi, ktore powinny wzbudzić naszą czyjność:
- wyczuwalny guz, zgrubienia,
- zmiany w wielkości piersi i ich wyglądzie,
- zmiana koloru skóry piersi,
- wycieki z piersi,
- inny wygląd brodawek.
Jakikolwiek z tych objawów powinien być natychmiastowym bodźcem do wizyty u lekarza.
Samobanie piersi – jak je wykonać?
Jednym z podstawowych przykazan wczesnego wykrywania raka piersi jest samodzielne badanie piersi. Aby to uczynić wystarczy stanąć przed lustrem i unieś ręce wysoko.
Przeanalizuj, czy Twoje piersi zmieniły się, czy wystąpiły zniekształcenia lub przebarwienia. Ściśnij brodawkę i sprawdź, czy nie wydziela się z niej płyn.
Połóż lewą rękę z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Naciskaj trzema palcami, okrężnymi ruchami wzdłuż piersi, z góry na dół. Badanie powtórz na prawej piersi.
Jakie są przyczyny piersi? Kto najczęściej choruje?
Odpowiedzialnych jest wiele czynników. Przede wszystkim negatywny wpływ zanieczyszczeń i przetworzonej, naszprycowanej konserwantami żywności. Poza tym zła dieta, permanentny stres, a także genetyka. Chodzi o nieprawidłową mutację genu BRCA1 i BRCA2. Poza tym, ryzyko wystąpienia nowotworu piersi wzrasta wraz z wiekiem kobiety. Statystyki pokazują, że aż 80% zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia.
Jakie badania należy wykonać?
Kobiety przed 40. Rokiem życia powinny samodzielnie badać swoje piersi raz na miesiąc, a raz do roku wykonywać badania USG. Po 40. roku życia oprócz samobadania zaleca się mammografię co 1-2 lata, po pięćdziesiątce mammografię wykonujemy co rok.
Dieta może pomóc w uniknięciu raka piersi
Oto jaka powinna być nasza dieta antyrakowa. Przede wszystkim należy jeść warzywa i owoce – pięć razy dziennie. Przynajmniej trzy porcje warzyw i dwie porcje owoców dziennie.
Jedz różnorodnie, aby zadbać o zaopatrzenie organizmu we wszystkie wartościowe substancje odżywcze i ochronne. Jedz lokalne produkty sezonowe.
Zadbaj o wysoki zasób przeciwutleniaczy, każdego dnia wprowadź do diety coś pomarańczowego, zielonego i czerwonego. Unikaj palenia tytoniu, potraw z grilla lub smażonych na głębokim tłuszczu. Ruszaj się, uprawiaj sporty, spaceruj!
Różne może być leczenie raka piersi ze względu na wiek kobiet
Jak podkreśla dr n. med. Joanna Kufel-Grabowska, onkolog kliniczny z Instytutu Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, wyzwaniem dla lekarzy jest odpowiednie dobranie terapii dla pacjentki, tak aby ta mogła prowadzić w miarę normalne życie. Zwłaszcza w przypadku młodych kobiet istotne jest także to, aby w przyszłości mogła planować założenie rodziny i posiadanie dzieci.
– Musimy również pamiętać, że ze względów socjalnych młode chore traktujemy niekiedy nieco inaczej. Pacjentki po menopauzie to często panie na emeryturze, natomiast młode pacjentki są aktywne zawodowo, chcą się rozwijać, posiadają rodziny i małe dzieci. Dlatego logistycznie idziemy takim chorym na rękę, aby mogły łączyć leczenie onkologiczne z normalnym życiem – mówi dr n. med. Joanna Kufel-Grabowska.
Rak piersi a ciąża
– Zabezpieczenie płodności gwarantuje możliwość posiadania potomstwa po rozpoznaniu choroby nowotworowej. Jeśli pacjentka i lekarz pomyślą o tym odpowiednio wcześnie, to po zakończeniu leczenia onkologicznego, we wspólnym porozumieniu, śmiało można zaplanować ciążę i cieszyć się rodziną – mówi dr n. med. Joanna Kufel-Grabowska.
Rak piersi w Polsce i na świecie
– Polska należy do krajów o średniej zapadalności na raka piersi. Kraje takie jak Wielka Brytania, Holandia czy Belgia mają wyższe wskaźniki. Niemniej liczba pacjentek ciągle rośnie i to jest trend ogólnoświatowy. Stabilny jest za to odsetek pacjentek w młodym wieku, poniżej 40. roku życia, wynosi on kilka procent. Jeśli zaś mówimy o pacjentkach w wieku przedmenopauzalnym, czyli poniżej 50. roku życia, to jest ich około 30 proc. – mówi agencji Newseria Biznes dr hab. n. med. Maria Litwiniuk z Wielkopolskiego Centrum Onkologii, konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej.