StoryEditorRzuć palenie!

Rak płuc: jakie ma objawy?

03.11.2022., 13:00h

Rak płuc to podstępna choroba, ponieważ rozwija się, nie dając początkowo żadnych objawów, aby potem uderzyć z wielką siłą i zmniejszyć szanse na wyleczenie. Rak płuc to najczęstszy nowotwór złośliwy u człowieka, dlatego warto poznać jego objawy. A jakie są najczęstsze rokowania?

We wczesnych stadiach raka płuca, guz może nie dawać symptomów. Późne rozpoznanie choroby negatywnie wpływa na rokowania. Wykrycie guza na wczesnym etapie zaawansowania daje nadzieję na usunięcie go, zanim choroba zaatakuje inne narządy. Kluczowe znaczenie odgrywa szybka diagnostyka. Uwaga! Pojawienie się kaszlu, który znacząco się przedłuża i trwa ponad 2-3 tygodnie jest wyraźnym wskazaniem organizmu, że coś złego się dzieje i trzeba skonsultować problem z lekarzem!  

Rak płuc – objawy

Objawy raka płuc na wczesnym etapie są z reguły niespecyficzne i charakterystyczne dla innych schorzeń. Z tego powodu są często ignorowane, a wykrywane przypadkowo podczas rutynowych badań.

  • Kaszel (45-75% chorych), z czego u 1/3 pacjentów przebiega z odkrztuszaniem wydzieliny.
  • Duszności i świszczący oddech (30-50% chorych).
  • Odkrztuszanie wydzieliny z krwią i chrypka, plwociny, krwioplucie, u 19-29% chorych. Chrypka, która nie ustępuje po okresie 2-3 tygodni, powinna zostać zdiagnozowana przez lekarza rodzinnego.
  • Uczucie zmęczenia i utrata wagi, około 6 kilogramów, występuje u ponad połowy pacjentów.
  • Ból w klatce piersiowej i barkach – u 25-50% chorych.
  • Zespół żyły głównej górnej – w około 85-95% przypadkach i towarzyszy mu: obrzęk twarzy i szyi, duszność, kaszel, zaczerwienienie skóry twarzy, trudności w przełykaniu, chrypka, zawroty i bóle głowy, bóle w klatce piersiowej.

image
Groźna choroba

Jakie są objawy raka trzustki? Czy można pokonać ten nowotwór?

Najczęstsze przerzuty

Rak płuc daje przerzuty zazwyczaj do węzłów chłonnych, kości, wątroby i mózgu. Mogą one powodować: powiększenie węzłów chłonnych, ból i złamania kości, żółtaczkę, napady padaczkowe.

Rodzaje raka płuc: drobnokomórkowy rak płuc 

Stanowi około 20% zachorowań. W tym typie komórki nowotworowe są małe, ale intensywnie się namnażają, co prowadzi do powstawania dużych guzów i tworzenia przerzutów do węzłów chłonnych, mózgu, wątroby, kości. Niemal zawsze powstaje w wyniku palenia.

Rodzaje raka płuc: niedrobnokomórkowy rak płuca

Stanowi około 80% wszystkich przypadków. Obejmuje cztery podtypy histologiczne, w których komórki nowotworowe różnią się pod względem wielkości, kształtu i cech biochemicznych.

  • Rak gruczołowy, najczęstszy, zwykle lokalizuje się w obwodowych częściach płuca.
  • Rak płaskonabłonkowy umiejscowiony centralnie, w pobliżu oskrzeli, ścisłe związany z paleniem.
  • Rak wielkokomórkowy, szybko się rozsiewa, może być zlokalizowany w każdej części płuca.
  • Rak oskrzelikowo-pęcherzykowy, w obwodowych częściach płuca i jest często spotykany u niepalących.

Rak płuca – wykrywanie

Podstawowym narzędziem diagnostycznym jest wykonanie RTG klatki piersiowej. Aby ocenić stopień zaawansowania choroby, zleca się badanie tomografem komputerowym. Analiza przerzutów przeprowadzana jest za pomocą pozytonowej tomografii emisyjnej (PET). Chorym wykonuje się podstawowe badania krwi i moczu oraz stężenie markerów nowotworowych CAE i CA 125.

Rak płuca – rokowania i leczenie

Rokowania ustala się na podstawie typu histologicznego guza, stadium zaawansowania oraz ogólnej sprawności pacjenta. W przypadku raka niedrobnokomórkowego stosuje się leczenie radykalne lub paliatywne. W przypadku raka drobnokomórkowego główną metodą leczenia jest chemioterapia, a nawet immunoterapia. Pacjenci w I i II stadium poddani leczeniu, mają od 50% – 70% szans na pięcioletnie przeżycie. Nowotwór płuca w III stadium daje około 20% - 35% szans na przeżycie pięciu lat.

Rak płuca - przyczyny

  • najważniejszą przyczyną i czynnikiem ryzyka rozwoju raka płuca jest palenie tytoniu;
  • wiek, powyżej 63. roku życia;
  • zanieczyszczenie powietrza – wdychanie spalin samochodowych, dymu ze spalania węgla, smog;
  • kontakt z azbestem, radonem.

Uwaga! Zdrowe odżywianie, z dużą iością warzyw oraz owoców i regularna aktywność fizyczna mają pozytywny wpływ na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka płuc.

Angelika Drygas

Źródło. zwrotnikraka.pl

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 15:01