StoryEditorPleśń w jedzeniu

Skąd się bierze pleśń w jedzeniu?

10.03.2023., 16:00h
Pleśń najczęściej pojawia się w miejscach ciepłych i wilgotnych. W wielu budynkach atakuje ściany, które nie są wystarczająco dobrze izolowane. A jak to możliwe, że szkodliwa dla ludzkiego organizmu pleśń pojawia się w produktach spożywczych?

Aspergillus – grzyb odpowiedzialny za występowanie pleśni w jedzeniu

Aspergillus jest grzybem, którego obecność wpływa na pogorszenie się stanu zdrowia i wywołuje aspergilozę, czyli chorobę układu oddechowego. To właśnie za sprawą tego gatunku na starej bądź źle przechowywanej żywności pojawia się biało-zielony nalot.

Dlaczego nie można jeść żywności, na której pojawiła się pleśń?

Spożywanie pokarmów zawierających bakterie grzybów może doprowadzić do trwałego uszkodzenia organów wewnętrznych. Grzyby aspergillusa wytwarzają aflatoksyny, będące przyczyną rozwoju wolnych rodników tlenowych, które wpływają na powstawanie:

  • wad rozwojowych płodu,
  • mutacji genów,
  • uszkodzeń wątroby,
  • uszkodzeń nerek,
  • uszkodzeń układu nerwowego,
  • uszkodzeń układu odpornościowego.

Jak wynika z informacji podanych na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej przez Iwonę Sajór, Aspergillus zostały zakwalifikowane przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem do silnych substancji rakotwórczych.

Która pleśń jest najgroźniejsza?

Do najbardziej szkodliwych pleśni MABnR zalicza tę, która pojawia się na orzeszkach ziemnych, orzechach czy ziarnach. W związku z tym w Polsce najwięcej zanieczyszczeń zawierających aflatoksyny może znajdować się w produktach importowanych. Nie należy zatem dokonywać zakupów w miejscach nam nieznanych, gdzie towary mogą być zapleśniałe.

Dlaczego zapleśniałe jedzenie trzeba wyrzucić?

Wielu osobom wydaje się, że jeśli pleśń, która pojawiła się na danym produkcie, nie zaatakowała jeszcze całej jego powierzchni, a zaledwie część, to wystarczy odkroić zainfekowany kawałek, dzięki czemu pozostałość będzie zdatna do spożycia. Nic bardziej mylnego. Pleśń może wytwarzać toksyny, dlatego pomimo tego, że zapleśniały produkt w większej części zapleśniały nie jest, to zawsze trzeba go wyrzucić.

Jak reagować, kiedy pleśń pojawia się w domu?

To, że pleśń pojawia się wewnątrz budynków, nie powinno dziwić ze względu na jej powszechną obecność w środowisku. Grzyby lubią miejsca ciepłe i wilgotne. Kiedy w domu występuje pleśń, świadczy to o nieprawidłowo działającej wentylacji lub nieszczelności okien. Jeśli chcemy pozbyć się grzybów z domu, powinniśmy zadbać o przegląd wentylacji. W przypadku gdy pleśń pojawiła się w wyniku zalania, należy dokładnie osuszyć pomieszczenia. Warto sprawdzić również stan dachu, gdyż od jego szczelności zależy stan sufitów, na których grzyby pojawiają się najczęściej. W walce z grzybem pomocne mogą być specjalnie do tego przeznaczone środki. W przypadku silnego zagrzybienia budynku warto skorzystać ze wsparcia specjalistycznych firm zajmujących się odgrzybianiem.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: PAP

fot. envatoelements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 02:20