StoryEditorDomowa apteczka

Susz z lipy - kiedy go zbierać i na co pomaga?

Wiejskie pola i łąki to prawdziwe naturalne apteki. Jeżeli mądrze skorzystamy z ich darów, zimą nie będziemy musieli martwić się o leki! Kompletując naturalną apteczkę, nie możemy zapomnieć o suszu z lipy. Zbliża się najlepszy moment na jego zbiór. Kiedy to robić? Jak przechowywać suszoną lipę? Na co pomaga?

Kiedy zbierać susz z lipy? 

Słodkawy zapach lipowych kwiatów to nieomylny znak, że nadeszło lato. Pojawiają się one na drzewach zwykle pod koniec czerwca lub w pierwszych dniach lipca. Nie ma na co czekać: właśnie wtedy jest najlepszy moment, by je zebrać! Dobrze, by pochodziły z drzew rosnących daleko od ruchliwych ulic oraz innych źródeł pyłów i zanieczyszczenia. Na zbieranie kwiatów lipy najlepiej wybrać pogodny, suchy dzień. Wówczas nie będą one zawierały nadmiaru wilgoci. Kwiatostany należy zrywać wraz z łodygą. Na susz nadają się też kwiatowe pączki, jednak należy unikać przekwitniętych kwiatostanów. 

Jak suszyć i przechowywać lipę? 

Zebrane lipowe kwiaty trzeba następnie wysuszyć. Rozkładamy je cienko na pergaminie lub naturalnym materiale i układamy w zacienionym, suchym, przewiewnym miejscu. Co ważne, kwiatów lipy nie suszy się na słońcu - wtedy stracą swoje zdrowotne właściwości! Gdy kwiatostany zrobią się suche, żółte i będą wydawać miodowy zapach, proces będzie zakończony. Najlepiej przełożyć je do szczelnego pojemnika - np. szklanego – lub do woreczka, uszytego koniecznie z naturalnego materiału (lnu, bawełny). Do przechowywania sprawdzi się także zwykła papierowa torebka. 

Zdrowotne właściwości suszu z lipy 

Lipowy susz to jedno z popularnych naturalnych lekarstw. Działa świetnie na przeziębienie ze względu na swoje antybakteryjne i odkażające właściwości. Lipowa herbatka pomoże także porządnie się wypocić. Kwiaty lipy wspierają również przy chorobach gardła i górnych dróg oddechowych, gdyż mają działanie łagodzące, osłonowe i wykrztuśne. Filiżanka takiego naparu złagodzi więc ból gardła czy męczący kaszel. 

Przeziębienie to nie jedyna okoliczność, kiedy warto napić się herbaty z lipy. Kwiaty tego drzewa działają bowiem także uspokajająco, koją układ nerwowy i rozluźniają. Pomogą się odstresować po całym dniu, mogą też przyczynić się do łatwiejszego zasypiania. Wpłyną także korzystnie na układ trawienny

Susz z lipy w pielęgnacji – jak go używać? 

Jeżeli uda się nam zrobić solidne zapasy kwiatu lipy, możemy wykorzystać go także w pielęgnacji. Okłady z tej rośliny pomagają łagodzić suchość i opuchliznę oczu oraz cienie pod oczami. Lipowy tonik to zbawienie dla suchej skóry, bo ma działanie antyseptyczne. Napar z lipy podziała też korzystnie na włosy - wzmocni je i nawilży, a przy okazji złagodzi swędzenie skóry głowy i wyhamuje rozwój łupieżu. Trzeba jednak pamiętać, że lipa może rozjaśnić włosy, więc lepiej jej nie stosować, jeżeli zależy nam na jednolitej, ciemnej barwie. 

Jak zrobić herbatę z lipy? 

Mając własny susz, możemy przygotowywać herbatę z lipy. To banalnie proste! Wystarczy zalać mniej więcej łyżkę suszonych kwiatów gorącą wodą, a następnie odstawić na około 15 minut, by herbata się zaparzyła. Po tym czasie należy usunąć susz i gotowe! Najlepiej smakuje z łyżeczką miodu lub odrobiną domowego soku malinowego. 

image
FOTO: Envato Elements

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. listopad 2024 18:31