StoryEditorNiebezpieczna roślina

Trujący kuzyn pietruszki: jak rozpoznać szczwół plamisty?

Szczwół plamisty to jedna z najbardziej niebezpiecznych roślin, występujących w Polsce. Jest przy tym całkiem powszechna – nietrudno spotkać ją podczas spaceru. Jednak choć przypomina swojską pietruszkę, kontakt z nią może skończyć się tragicznie. Jak rozpoznać szczwół plamisty i co robić w przypadku zatrucia?

Jakie są najniebezpieczniejsze rośliny w Polsce? 

Choć Polska nie jest liderem wśród krajów, w których występuje najwięcej niebezpiecznych roślin, nie oznacza to, że jest od nich całkowicie wolna. Wręcz przeciwnie: również w naszym kraju napotkać można rośliny, które lepiej omijać szerokim łukiem. Wśród nich za najbardziej niebezpieczne uznaje się trzy. Pierwsza z nich to barszcz Sosnowskiego, którego sok wywołuje zmiany skórne. Kolejną jest szalej jadowity, który również ma silne właściwości trujące. Stawkę zamyka szczwół plamisty, o którym słyszy się niewiele, a który może być szczególnie niebezpieczny ze względu na to, że z wyglądu łatwo pomylić go z pietruszką. 

Jak wygląda szczwół plamisty? 

Szczwół plamisty znany jest także pod różnymi innymi nazwami, takimi jak pietrasznik plamisty, psia pietruszka, świńska wesz, weszka, szaleń plamisty. Może dorastać nawet do 2 m wysokości. Ma silnie rozgałęzioną, sinozieloną łodygę z czerwonobordowymi, podłużnymi plamami, od których wzięła się nazwa rośliny. Pędy szczwołu są puste w środku. Liście są podłużne, trójkątne w zarysie, pierzaste, przypominają natkę pietruszkiKwiaty są drobne, białe, zebrane w 15-centymetrowe baldachy. Owocem szczwołu jest jajowata, ciemnobrązowa rozłupnia. Korzeń rośliny jest podobny do korzenia chrzanu czy pasternaku, ale ma inny zapach. 

Dlaczego szczwół plamisty jest trujący? 

Szczwół plamisty można spotkać niemal na każdym spacerze. Rośnie w ogrodach, na łąkach, rowach, brzegach lasów, a także terenach przydrożnych i miejskich. Lepiej jednak omijać go szerokim łukiem. Roślina ta zawiera bowiem koniinę (truciznę porażającą układ oddechowy), cykutynę, kwas mrówkowy, kwas masłowy czy konhydrynę. Wszystkie te substancje są trujące dla człowieka. Kontakt ze szczwołem plamistym może więc zakończyć się bardzo nieprzyjemnie, a w skrajnych przypadkach nawet tragicznie. 

Jakie są objawy zatrucia szczwołem? 

Kontakt ze szczwołem plamistym może zakończyć się zatruciem. Wśród objawów, które mogą się pojawić, znajdują się między innymi: 

  • pieczenie w ustach i gardle, 
  • zwiększona produkcja śliny,   
  • rozszerzone źrenice, 
  • osłabienie, 
  • utratę wrażliwości na bodźce, 
  • skurcze i drżenie mięśni, 
  • narastający paraliż, 
  • obniżenie temperatury, 
  • zaburzenia rytmu serca, 
  • zaburzenia mowy, 
  • utrata przytomności lub śpiączka. 

Co robić w przypadku zatrucia? 

Jeśli zauważymy u siebie lub kogoś bliskiego jeden lub kilka wymienionych objawów, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Na zatrucie szczwołem plamistym nie ma bowiem jednego antidotum ani tym bardziej domowego sposobu. Lekarze postarają się oczyścić organizm, stosując płukanie żołądka. Pomogą także w przypadku objawów takich jak drgawki czy trudności z oddychaniem. 

 

Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. maj 2024 12:06