StoryEditorCo z lekami?

W aptekach brakuje leków. Które są niedostępne?

19.10.2022., 10:10h

Ostatnie wieści mogą przyprawić niektórych o dreszcze. W aptekach pojawiły się braki i to w popularnych typach leków, bo przeznaczonych dla osób zażywających je regularnie. Chodzi o antybiotyki, szczepionki odczulające i specyfiki na cukrzycę.

W wykazie Ministerstwo Zdrowia znalazło się ok. 200 pozycji. Są w nim m.in. produkty lecznicze, których może zabraknąć w aptece.

– W Polsce mamy zarejestrowanych ponad 16 tys. produktów leczniczych i ok. 55 tys. opakowań różnych leków. Żadna apteka nie jest w stanie mieć wszystkich produktów leczniczych, ale nie ma problemu z systemowym brakiem leków – podkreślał wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Minister przyznał, że w Polsce jest czasowy kłopot z poszczególnymi lekami, ale taka sytuacja zdarza się i jest związana z rozmaitymi czynnikami technicznymi czy biznesowymi. Nie możemy więc mówić o sytuacji wyjątkowej czy krytycznej.

Zintegrowany system informacji

Jednocześnie wiceminister Miłkowski zapewniał, że niebawem powstanie system informacyjny dla lekarzy, który podpowie, czy dany lek jest dostępny już na etapie wystawiania recepty.

Zanim jednak ten zintegrowany system zdziała, ministerstwo zapowiada, że co 2 tygodnie będzie przesyłać informację o możliwej ograniczonej dostępności poszczególnych leków do Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej.

– Informacje, które są przez nas standardowo monitorowane i do których ma wgląd zespół ds. dostępności, w formie skróconej będą przekazywane do lekarzy przez Naczelną Izbę Lekarską, a także do farmaceutów przez Naczelną Izbę Aptekarską oraz do hurtowni – wyjaśnił wiceminister. Ma to pomóc lekarzom w tym, by nie wypisywali leków, których dostępność jest ograniczona.

Wykaz leków 

Lista antywywozowa obejmuje leki, wyroby i środki żywieniowe, które są zagrożone brakiem dostępności, dlatego nie można ich wywozić za granicę.  

Na liście znalazły się:

  • insuliny - np. Abasaglar, Actrapid Penfill, Apidra, Fiasp, Gensulin M30 (30/70), Gensulin M40 (40/60), Gensulin M50 (50/50), Gensulin N, Gensulin R, Humalog, Humalog Mix 25, Humalog Mix 50, Humulin N, Humulin R, Insulatard Penfill, Insuman Basal, Liprolog, Mixtard 30 Penfill, Mixtard 40 Penfill, Mixtard 50 Penfill, NovoRapid Penfill, Polhumin N oraz Polhumin R,
  • środki stosowane u dzieci w diecie eliminacyjnej mlekozastępczej, m.in. Nutramigen 1 LGG, Nutramigen 2 LGG, Nutramigen 3 LGG i Nutramigen PURAMINO,
  • lek przeciwzakrzepowy Clexane, 
  • roztwór do nebulizacji Berodual, 
  • aerozole inhalacyjne Trimbow oraz Symbicort,
  • stosowany w leczeniu cukrzycy Ozempic.

Leki bliżej obywatela

Branża farmaceutyczna proponuje także rozwiązanie mające zmniejszyć ryzyko deficytu leków. Chodzi skoncentrowanie produkcji leków w Polsce, choć w jasno określonym wymiarze.  

– Wyobraźmy sobie na przykład firmy produkujące leki, które są w Polsce refundowane. Rocznie do budżetu tej firmy trafia z budżetu państwa miliard złotych. Propozycja polega wprowadzeniu obowiązku, by jedną czwartą tej kwoty koncern musiał dalej zainwestować w Polsce. Niekoniecznie w produkcję tych konkretnych leków, może innych, ale fizycznie produkowanych u nas w kraju. Produkcja u nas jest filarem bezpieczeństwa lekowego dla każdego konkretnego pacjenta – tłumaczy prezes Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego Krzysztof Kopeć.

 

Angelika Drygas

Fot. envato elements

Źródło: RMF FM

 

 

 

 

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. maj 2024 19:34