StoryEditorUważaj na zdrowie!

WHO: popularny słodzik jest potencjalnie rakotwórczy. W jakich produktach znajduje się aspartam?

Aspartam, czyli popularny słodzik, powszechny w napojach dietetycznych czy gumach do żucia, został uznany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako potencjalnie rakotwórczy. Jaka jest dopuszczalna dzienna dawka spożycia?

Co to jest aspartam?

Aspartam to sztuczna substancja słodząca, zastępująca w diecie wysokokaloryczny cukier. Występuje w napojach oznaczonych jako „zero” lub „sugar free”, wodzie smakowej, jogurtach, płatkach śniadaniowych, niektórych lekarstwach (np. syropach na kaszel) i innych produktach, które spożywamy na co dzień. Zarówno dla producentów, jak i dla konsumentów słodzik ten jest atrakcyjny ze względu na swoją niską kaloryczność oraz smak – jest ok. 180 razy słodszy od cukru, dzięki czemu używa się go w mniejszych ilościach.

WHO: aspartam jest potencjalnie rakotwórczy. Co to znaczy?

Od początku aspartam wywoływał kontrowersje społeczne związane z bezpieczeństwem jego spożywania. Pod koniec lat 90. XX w. zaczęto publikować wyniki badań, sugerujące wpływ jego spożycia na powstawanie chorób nowotworowych. Nie udało się jednak zdobyć dowodów naukowych na to, że zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów u człowieka.

- Rak jest głównym powodem śmierci na świecie. Każdego roku 1 na 6 osób umiera na raka - mówi dr Francesco Branca, dyrektor Departamentu Żywienia i Bezpieczeństwa Żywności WHO. - Nauka stale się rozwija, aby ocenić możliwe czynniki inicjujące lub ułatwiające powstawanie raka, w nadziei na zmniejszenie tych liczb oraz liczb ofiar śmiertelnych - dodaje.

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) uznała aspartam jako potencjalnie rakotwórczy ze względu na ograniczone dowody występowania raka u ludzi, u zwierząt doświadczalnych oraz związane z możliwymi mechanizmami powodowania nowotworów.

Jaka jest dopuszczalna dzienna dawka aspartamu?

Bezpieczna dawka dziennego spożycia aspartamu wynosi maksymalnie 40 mg/kg masy ciała. WHO podaje przykład – dorosły człowiek ważący 70 kg musiałby wypić od 9 do 14 puszek napoju dietetycznego zawierającego 200 lub 300 mg aspartamu, aby przekroczyć dopuszczalną dzienną dawkę, wykluczając spożywanie innych produktów zawierających sztuczny środek słodzący. 

Wspólny Komitet Ekspertów Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ds. Dodatków do Żywności (JECFA) po ocenie przeprowadzonych badań uznał, że nie ma wskazań do zmiany w dopuszczalnej dawce. Dr Moez Sanna, szef Departamentu Żywienia i Bezpieczeństwa Żywności WHO, powiedział:

- JECFA wzięła pod uwagę dowody zagrożenia zachorowania na raka w badaniach na zwierzętach oraz ludziach i uznała, że dowody na związek między spożyciem aspartamu i rakiem u ludzi są nieprzekonujące.

Dodał, że potrzebne są dalsze badania, które powinny być przeprowadzane przez dłuższy okres, żeby potwierdzić rakotwórczość popularnego środka słodzącego.

 

Teresa Karwacka

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 03:27