StoryEditorDzień szczególny

12 lipca Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej – 80. rocznica bestialskiego mordu w Michniowie

12.07.2023., 12:00h
Polska wieś ucierpiała w czasie II wojny światowej. Niemcy dokonali niejednej krwawej masakry, bestialsko mordując ludność i niszcząc wsie. Symbolem męczeństwa mieszkańców polskich wsi stała się rzeź w Michniowie.

12 lipca — Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

W tym roku przypada szczególna, bo już 80. rocznica mordu w Michniowie. Od 2017 roku 12 lipca jest dniem szczególnym, Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Został ustanowiony "w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej — za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego oraz z szacunkiem dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi — rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty". 12 lipca odnosi się do pacyfikacji Michniowa (wieś w województwie świętokrzyskim), którego mieszkańcy zostali bestialsko wymordowani przez Niemców za pomoc i sprzyjanie partyzantom Armii Krajowej.

Mordy w Michniowie

12 lipca 1943 roku w Michniowie rozpoczął się krwawy odwet wojsk niemieckich na Polakach, którzy stanęli po stronie ruchu oporu i wspierali oddziały partyzanckie. W masakrze zginęło ponad 200 osób, a do tego wieś została doszczętnie spalona. Na pamiątkę tego wydarzenia i ku pamięci ludności wiejskiej, która ucierpiała w czasie II wojny światowej, 12 lipca obchodzimy w naszym kraju Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Okrucieństwo okupanta nie miało granic, w ciągu dwóch dni Niemcy wymordowali także kobiety i dzieci. Nieliczni, którzy ocaleli i tak zostali zesłani do obozu w Auschwitz lub na roboty przymusowe do Niemiec. Wieś nie tylko uległa kompletnemu zniszczeniu, ale okupanci zakazali jakiejkolwiek odbudowy czy nawet uprawę pobliskich pól.

Michniów — symbol męczeństwa polskiej wsi

Michniów to symbol wszystkich niemieckich zbrodni popełnianych na mieszkańcach polskich wsi. W całym kraju wiele małych miejscowości ucierpiało, a ludność wiejska poniosła męczeńską śmierć. Niemcy odcisnęli krwawe piętno na całej mapie Polski, karząc Polaków za wspieranie ruchu oporu i przeciwstawianie się dominacji niemieckiej. – Polska wieś zapłaciła podwójnie – zapłaciła krwią tych, którzy walcząc, polegli, broniąc Polski w kampanii wrześniowej, później w tylu miejscach na frontach II wojny światowej, tutaj, w walce podziemnej; i tych, którzy za tę walkę zostali pomordowani tak jak tutaj, w Sochach, tak jak w Michniowie, tak jak w innych miejscach, jak choćby na zachodniej ścianie Lasów Janowskich, gdzie w sposób bezwzględny zamordowano ponad tysiąc mieszkańców kilku wsi – to słowa prezydenta Andrzeja Dudy w czasie Dni Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w 2022 roku we wsi Sochy.

Michniów — symbol okrucieństwa

Wydarzenia w Michniowie były także okrutnym przykładem bezwzględnego okrucieństwa Niemców wobec ludności polskiej. Po zakończeniu wojny masakra w Michniowie została uznana za symbol pamięci i męczeństwa mieszkańców 817 polskich wsi, które ucierpiały w czasie II wojny światowej. W Michniowie funkcjonuje Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich, które upamiętnia te wydarzenia. W 2017 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił 12 lipca – Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

Oprac. Angelika Drygas

Źródło i fot. sejm.gov.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 22:40