StoryEditorCeny na święta 2023

Boże Narodzenie 2023: jakie będą ceny karpia? Opłaca się zrobić wcześniejsze zakupy?

Karp to niekwestionowany król wigilijnego stołu. Niestety, ceny tej ryby z roku na rok są coraz większe. Z tego powodu niektórzy rozglądają się za karpiem już w listopadzie! Czy to ma sens? Czy warto kupić karpia wcześniej?

Ile kosztował karp w 2022 roku? 

Ubiegłoroczne Boże Narodzenie upłynęło nam pod znakiem wszechobecnej drożyzny. Choć wielu z nas starało się oszczędzać, mało kto zrezygnował z tradycyjnych świąt w rodzinnym gronie. Na wigilijnym czy bożonarodzeniowym spotkaniu nie mogło zabraknąć dań z karpiem, jednak kupno tej ryby oznaczało spory wydatek. Przypomnijmy, że w grudniu 2022 za karpia u hodowcy płaciliśmy średnio ok. 30 zł/kg, w sklepie z kolei ok. 60 zł za filet i ok. 75 zł za dzwonko. Ceny te uchodziły za wysokie, bo w porównaniu z 2021 rokiem wzrosły o około 10 zł. 

Dlaczego karpie są drogie? 

Na ubiegłoroczną cenę karpia bez wątpienia wpłynęła inflacja. To jednak nie jedyny czynnik, który decyduje o tym, ile zapłacimy za tę najbardziej świąteczną z ryb. Na ostatecznej cenie odbijają się także koszty karmy, transportu oraz rosnących wynagrodzeń dla pracowników. Nie bez znaczenia są również kampanie skierowane przeciwko przemysłowym hodowlom karpia: gdy pojawia się perspektywa, że część klientów zrezygnuje z zakupu tej ryby, producenci chcą odbić sobie poniesione koszty produkcji, więc podnoszą ceny. 

Czy warto kupić karpia wcześniej w 2023 roku? 

Zapobiegliwi, którzy już od października myślą o urządzaniu świąt Bożego Narodzenia, często decydują się zakupić karpia z wyprzedzeniem, by nie narazić się na wysokie, a niekiedy nawet sztucznie zawyżone ceny tuż przed Wigilią. Czy w 2023 roku karpia opłaca się kupić np. w listopadzie? Ceny mogą być nieco niższe, jednak hodowcy alarmują, że ryb będzie w tym roku mało, zatem miesiąc przed świętami wybór może być gorszy. Pierwsze karpie trafią do sprzedaży dopiero za około 2-3 tygodnie (czyli w połowie listopada), ale już dziś wiadomo, że sporo z nich nie osiągnęło wymaganej masy. 

- Ryba, która waży 800 gramów, nie nadaje się do sprzedaży. W Polsce normą jest, że karp powinien ważyć od 1,5 do 2,5 kilograma - mówił w rozmowie z "Faktem" dyrektor ds. infrastruktury i logistyki w przedsiębiorstwie Stawy Milickie Przemysław Urniaż. 

Na mały przyrost wagi karpi w tym roku wpłynęła niekorzystna pogoda. Hodowcy twierdzą, że jeżeli kwiecień i maj są chłodne, ryby nie chcą jeść, a z kolei w upalne lato rosną wolniej, tymczasem w bieżącym roku mieliśmy do czynienia z obiema okolicznościami. 

Ile kosztuje karp w 2023 roku? Jaka cena będzie na święta? 

Zdaniem hodowców karpi, tegoroczne ceny tych ryb nie będą zatrważająco wysokie. Nie oznacza to jednak gwałtownego spadku. Szacuje się, że w grudniu 2023 cena karpia będzie porównywalna z tą, którą przyszło nam płacić w 2022 roku: około 30 zł/kg u hodowcy i około 60-70 zł/kg w supermarketach. Jeżeli te szacunki okażą się prawdziwe, będzie to znak, że wzrost cen karpia wyhamował po raz pierwszy od dwóch lat.

 

źródło: Głos Wielkopolski

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 15:54