StoryEditorCeny węgla

Ceny węgla w Polsce szaleją! Za jaki węgiel trzeba zapłacić najwięcej?

Całkowite embargo na węgiel rosyjski weszło w życie w środę 10 sierpnia. Tego dnia skończył się wyznaczony w kwietniu okres przejściowy. Sytuacja natychmiast odbiła się na cenach węgla w całej Europie, które poszybowały w górę. W jaki sposób zareagowały na to polskie składy? Ile trzeba dziś zapłacić za węgiel w naszym kraju?

O ile w górę poszły europejskie ceny węgla? 

W związku z nałożeniem sankcji na Rosję, węgiel z tego kraju nie będzie już trafiał na europejskie rynki. Taka decyzja zapadła już w kwietniu, ale państwa członkowskie Unii Europejskiej miały czas do sierpnia, by wycofać się z handlu z Moskwą i znaleźć alternatywy. Polska w ramach solidarności z Ukrainą zapowiedziała, że nie będzie importować węgla z Rosji, jeszcze zanim zapadły decyzje na szczeblu unijnym. 

Światowe rynki zareagowały podwyżkami już kilka dni przed tym, jak całkowity zakaz importu węgla z Rosji wszedł w życie. Wyznaczony termin, czyli środa 10 sierpnia, był trzecim pod rząd dniem, w którym odnotowano wzrost cen wrześniowych kontraktów na węgiel na giełdzie ICE. Tego dnia cena wzrosła o blisko 4 proc. i osiągnęła 325 dol. za tonę. W ogólnym bilansie, w połowie drugiego tygodnia sierpnia za węgiel trzeba zapłacić o 13 proc. więcej, niż pod koniec pierwszego tygodnia. 

Czy padną kolejne rekordy cen węgla? 

W portach Amsterdamu, Rotterdamu i Antwerpii tuż przed wprowadzeniem całkowitego embarga na rosyjski węgiel, tonę tego surowca wyceniano na 285,3 dolarów. To o 23 dolary więcej niż w piątek 5 sierpnia. W przeliczeniu na złotówki, tona węgla w niderlandzkich portach kosztowała zatem około 1315 zł. Może się wydawać, że to sporo, jednak warto pamiętać, że zaledwie miesiąc temu cena przekroczyła 350 dol/t. Niepobity dotąd rekord padł 27 czerwca: wówczas za tonę węgla trzeba było zapłacić 372 dolary. 

Póki co wciąż sporo brakuje do rekordowych cen z przed dwóch miesięcy. Nie oznacza to jednak, że dzisiejsza cena sygnalizuje stabilizację rynku. 

Ile kosztuje węgiel na składach w Polsce? 

W poszczególnych województwach ceny węgla przedstawiają się następująco: 

  • łódzkie (pow. piotrkowski): węgiel kostka 1800-1900 zł/t; węgiel orzech 1800-1900 zł/t, ekogroszek 2500-3300 zł/t 
  • wielkopolskie (pow. kościański): węgiel kostka 3050 zł/t; ekogroszek 3200-3500 zł/t; węgiel orzech 3050 zł/t 
  • dolnośląskie (pow. jeleniogórski): ekogroszek 2310-2940 zł/t; węgiel orzech 3100 zł/t 
  • śląskie (pow. tarnogórski): węgiel kostka 2990,39 zł/t; ekogroszek 2940,39 zł/t; węgiel orzech 2940,39 zł/t 
  • mazowieckie (pow. węgrowski): węgiel kostka 3300 zł/t; ekogroszek 3100-3600 zł/t; węgiel orzech 3400 zł/t 

Węgiel sprzedaje się nawet w 15 minut 

Właściciele składów, motywowani sytuacją na rynkach światowych, wciąż podnoszą ceny. Jednak mimo to nie mogą narzekać na brak zainteresowania. 

- Węgiel sprzedaje się w ciągu 15 minut - mówi właścicielka składu z powiatu piotrkowskiego w łódzkim. - Jak kosztuje ponad 2500 za tonę to klienci się jeszcze zastanawiają, jak jest taniej to biorą. 

- Zainteresowanie jest ogromne. Zima nadchodzi wielkimi krokami, więc ludzie dużo kupują. Niektórzy czekają na spadek cen albo na obiecane przez rząd dofinansowanie. Liczą, że kupią chociaż tonę, ale przy tym ciągłym wzroście cen to i na tonę może nie wystarczyć - prognozuje właściciel składu z powiatu jeleniogórskiego. 

Czy w sierpniu 2022 w Polsce brakuje węgla? 

Wydaje się także, że część składów poradziła sobie już z trudnościami w zaopatrzeniu, które były bardzo powszechne wiosną. Jednak są i takie punkty, w których brak wszystkich typów węgla. Właściciel jednego ze składów przyznał, że dzwonią do niego zainteresowani klienci z bardzo odległych miejscowości w tym samym powiecie. Z przekazywanych przez nich informacji wynika, że obecna sytuacja zmusiła wiele składów w okolicy do zakończenia działalności. 

Nad Polską wciąż wisi widmo niewystarczającej ilości węgla na zimę. Choć politycy zapewniają, że taki scenariusz nam nie grozi, Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla twierdzi inaczej. IGSPW oszacowała, że tej zimy zabraknie nam około 2,5 mln ton węgla opałowego, czyli 27 proc. zapotrzebowania gospodarstw domowych.

 

Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2024 15:02