StoryEditorCeny choinek

Chcesz już ubrać świąteczne drzewko? Zobacz, ile kosztują choinki w grudniu 2023

W wielu domach udekorowane na Boże Narodzenie choinki pojawiają się już na początku grudnia. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, część sklepów ma już w ofercie specjalnej świąteczne drzewka. Czy w 2023 roku przyjdzie nam wydać majątek na choinkę?

Kiedy najlepiej kupić choinkę? 

Wybór momentu na zakup choinki uzależniony jest głównie od tego, z jak dużym wyprzedzeniem chcemy mieć w domu udekorowane świąteczne drzewko. Wiele osób sugeruje jednak, że z zakupem żywej choinki warto nieco się wstrzymać, bowiem choć można je nabyć często jeszcze w listopadzie, do świąt drzewko może stracić świeży wygląd. Miłośnicy ubierania choinki 1 grudnia powinni zatem rozważyć sztuczną dekorację lub wybrać taką odmianę żywej, która długo dobrze się trzyma. Wśród polecanych gatunków znajdziemy np. jodłę kaukaską lub pospolitą. 

Ile przed świętami należy ubierać choinkę? 

Tradycyjnie choinkę ubierało się w Wigilię. Bardzo często była to forma wspólnej aktywności dla całej rodziny. Dziś jednak mało kto zostawia sobie tę przyjemność na ostatnią chwilę. Powody są różne: niektórzy lubią cieszyć się świątecznymi dekoracjami dużo wcześniej, inni z kolei nie chcą dokładać sobie obowiązków w Wigilię, woląc skupić się na przygotowaniu samej wieczerzy. W związku z tym nie ma właściwie wytycznych co do tego, kiedy ubrać choinkę. Warto wziąć pod uwagę wytrzymałość drzewka i ubrać je na tyle wcześnie, by w samo Boże Narodzenie wciąż było ono reprezentacyjne. 

Ile kosztuje choinka od leśniczego? 

Kupując choinkę, dobrze jest zadbać o to, by pochodziła z dobrego źródła. Pewnym wyborem jest zakup drzewka na Boże Narodzenie w lokalnym nadleśnictwie. W tej sytuacji trzeba się jednak pogodzić z możliwością, że nie ubierzemy go z dużym wyprzedzeniem, bowiem część nadleśnictw otwiera sprzedaż choinek dopiero po połowie grudnia. 

Ceny za drzewko w nadleśnictwach różnią się w zależności od gatunku choinki oraz regionu Polski. Dla przykładu, w Nadleśnictwie Kliniska (woj. zachodniopomorskie) sprzedaż choinek ruszy 18 grudnia i trzeba będzie tam zapłacić od 80 do 100 zł za jodłę kaukaską, w zależności od jej wysokości. Z kolei w Nadleśnictwie Katowice (woj. śląskie) ceny za sosnę pospolitą, sosnę czarną i świerk pospolity zaczynają się już od 36 zł za niespełna metrowe drzewko. Za największe okazy (ok. 3 m) zapłacimy nawet około 450 zł. W Nadleśnictwie Opole sprzedaż ruszy tydzień przed świętami. Ceny choinek wahają się od 30 do 350 zł w zależności od gatunku i rozmiaru. 

Ceny choinek w sklepach w grudniu 2023 

By cieszyć się żywym, pachnącym świątecznym drzewkiem, nie trzeba fatygować się do leśniczego. Sieci sklepów również mają szeroką ofertę, kusząc klientów różnymi gatunkami i wysokością choinek. Co więcej, niektóre z nich już sprzedają drzewka, co z pewnością ucieszy tych, którzy chcą je udekorować z dużym wyprzedzeniem. 

W dużych sklepach najczęściej kupimy jodły kaukaskie i świerki kłujące. Niestety, rzadko można tam dostać imponujące kilkumetrowe okazy. Ceny wynoszą około: 

  • za choinkę do 60 cm – 30-41,99 zł,
  • za choinkę do 80 cm – 60 zł, 
  • za choinkę do 100 cm – 46,99 zł, 
  • za choinkę powyżej 120 cm – 80 zł. 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 04:06