StoryEditorDrożyzna szaleje

Coraz drożej w sklepach! W których województwach jest najgorzej?

24.06.2022., 11:31h

W niektórych regionach Polski ceny na pólkach sklepowych rosną znacznie szybciej niż oficjalna inflacja. Gdzie jest najdrożej?

Z analizy przygotowanej przez Uce Research i Wyższe Szkoły Bankowe wynika, iż w maju w sklepach na terenie naszego kraju było drożej średnio o 16,7% rdr. niż rok wcześniej, a różnica między największym a najsłabszym przyrostem w województwach wyniosła 5,1%. Pod lupę wzięto blisko 24 tys. cen detalicznych z prawie 40 tys. sklepów należących do 63 sieci handlowych.

Najwyższe ceny w sklepach w woj. opolskim, łódzkim i wielkopolskim 

Na czele listy regionów, w których odnotowano największe wzrosty cen znalazło się woj. opolskie (wzrost o 18,9%), kolejnym było łódzkie (18,4%), niewiele lepiej wypadło też wielkopolskie (18,1%).

W ocenie dra Rafała Parvi z WSB w Opolu, opolski rynek cen jest specyficzny, gdyż wiele pochodzących stamtąd osób pracuje w Niemczech bądź w innych krajach UE, co przekłada się na bardzo wysokie podwyżki, gdyż portfele opolskich rodzin są znacznie zasobniejsze aniżeli mieszkańców innych województw. Majowe „skoki” cen w łódzkim i wielkopolskim tłumaczy z kolei wolniejszym tam ich wzrostem w poprzednich miesiącach.

Inflacja najwolniej rośnie w woj. podkarpackim

"Tylko" o 13,8%, choć to i tak mało pocieszające, wzrosły ceny w woj. podkarpackim. Kolejnymi regionami, gdzie odnotowano najniższe podwyżki w sklepach w badanym okresie były woj. podlaskie (16,1%) i świętokrzyskie (16,5%).

Julita Pryzmont z Hiper-Com Poland mówi wprost: to najbiedniejsze regiony naszego kraju.

– Retailerzy (detaliści – przyp. red.) mają świadomość tego, że każda podwyżka może skutecznie zmniejszyć sprzedaż. Ponadto warto pamiętać o tym, że jeszcze kilka miesięcy temu w woj. podlaskim ceny podstawowych artykułów były obniżane w ramach pomocy uchodźcom, co prawdopodobnie wyhamowało skokowe wzrosty – czytamy w raporcie.

Gdzie ceny będą najszybciej rosły w kolejnych miesiącach?

Cytowany wcześniej dr Parvi przewiduje, iż w kolejnych kwartałach tego roku ceny będą najszybciej rosły w woj. opolskim, łódzkim, wielkopolskim i mazowieckim. W jego ocenie najwolniej będą szły w górę w podkarpackim i świętokrzyskim, gdyż brak uprzemysłowienia, zamożności mieszkańców i ich możliwości rozwoju wskazuje na pogłębianie różnic pomiędzy wschodem i zachodem Polski.

Karol Pomeranek

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 17:36