StoryEditorKoszty budowy domu

Czy opłaca się dziś budować dom? Takich kosztów nie musieliśmy ponosić już od dawna

Budowa domu to od zawsze ogromna inwestycja, która wymaga gruntownego przemyślenia. Okazuje się jednak, że tak dużo jak dziś nie musieliśmy płacić od wielu lat! Z czego wynikają tak wysokie koszty budowy domu? Czy taka inwestycja to dziś jeszcze dobry pomysł?

O ile wzrosły koszty budowy domu?

Koszty budowy domu zależą od wielu czynników. Wpływają na nie m.in. lokalizacja, sposób budowy, roboty ziemne, użyte materiały budowalne i robocizna. W ciągu ostatnich 5 lat zaobserwowano wzrost cen budowy domu aż o 76 proc. Na ten zawrotny skok wpłynęły zmiany w kredytach, ale również inflacja, która znacząco podwyższyła koszt materiałów budowalnych oraz robocizny.

Ile płacimy za metr domu w 2023 roku?

Według szacunku portalu wielkiebudowanie.pl, aktualnie za wybudowanie metra kwadratowego domu zapłacimy ponad 6 tys. zł. Wcześniej, w 2018 roku, w tym samym okresie koszty wynosiły 3,4 tys. zł. 

Ile kosztują materiały budowlane?

Eksperci podają, że materiały budowlane prześcignęły robociznę – ich cena rośnie szybciej, choć nie oznacza to, że koszt pracy stoi w miejscu.

Jak zauważyli specjaliści HERIT, ceny materiałów związanych z elewacją, zabudową gips-kartonową i posadzek potrafiły wzrosnąć nawet o 100 proc. Na przestrzeni lat 2018-2023 ich koszt wzrósł o 137 proc.

Wolniejszy wzrost cen zaobserwowano w przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz centralnego ogrzewania. Ich cena w tym samym czasie wzrosła o 60 proc. Warto jeszcze wspomnieć o materiałach związanych z elektryką, które były wyższe o 34 proc.

Jak wysoko cenią się fachowcy?

Jeśli chodzi o robociznę, najwyżej wycenili ją ci, którzy kładą gładź, są odpowiedzialni za zabudowę gipsowo kartonową, zakładają kanalizację i oferują usługi malarskie. Wzrost cen waha się między 74 proc. a 95 proc., jak oszacował HERIT. 

Czy koszty budowy domu dalej rosną?

Choć większość materiałów i usług nie staniała, to przynajmniej nastąpiło zahamowanie wzrostu cen, jak można wywnioskować z danych podanych przez Eurostat oraz PSB. Gdy zmniejsza się dynamika zmian cen, nazywa się to dezinflacją. Widać ją po stawkach niektórych usług przy budowie domu. Elektrycy, malarze i stolarze brali za swoje usługi w maju br. o 14 proc. więcej w stosunku do analogicznego okresu w 2022 r. Wartości te niedawno osiągały 20 proc. 

Co jest najdroższe przy budowie domu w 2023?

Najdroższe materiały to cement i wapno, o 27 proc. droższe niż w czerwcu zeszłego roku, jak wynika z danych PSB. O 12 proc. podwyższyły się także ceny farb i lakierów. Wciąż więcej pieniędzy niż przed skokiem cen musimy przeznaczyć na chemię budowlaną, wyposażenie, AGD, stolarkę, instalacje, ogrzewanie, płytki i narzędzia, informuje HERIT. 

Jakie materiały budowlane tanieją?

Spadły ceny materiałów do izolacji wodochronnych, ścian i kominów, do otoczenia domu, dachów, rynien, izolacji termicznych, płyt OSB i drewna.

 

Teresa Karwacka

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 08:56