StoryEditorRachunki na święta

O ile wzrosną rachunki za prąd przez światełka choinkowe?

Kolorowe światełka to nieodłączna część dekoracji bożonarodzeniowej. Jednak w tym roku w związku z kryzysem energetycznym wielu z nas zapewne zdecyduje się zawiesić o kilka sznurów choinkowych lampek mniej. Czy faktycznie świąteczne światełka mogą znacząco wpłynąć na rachunek za energię?

Czy ozdobienie domu lampkami musi być drogie? 

Światełka choinkowe już od kilku lat zdobią nie tylko nasze bożonarodzeniowe drzewka. Ich sznurami okręcamy także poręcze balkonów, zawieszamy je w oknach czy na płotach. Jednak w związku z podwyżkami cen prądu, z pewnością wiele osób w tym sezonie zdecyduje się zrezygnować ze świątecznej iluminacji na rzecz skromniejszej dekoracji. 

Jednak oświetlenie domu lampkami nie musi być drogie: wszystko zależy od tego, jaki typ światełek wybierzemy. Oświetlenie w typie LED jest bowiem bardziej energooszczędne od tradycyjnego, a przy tym może posłużyć przez kilka lat. Warto zatem rozważyć tę alternatywę, jeśli nie chcemy odpuszczać sobie świecących ozdób na Boże Narodzenie. 

Ile prądu zużywają lampki choinkowe? 

Wielu z nas ma wciąż w piwnicach i na strychach sprawne lampki choinkowe z ubiegłych lat, które wciąż nadają się do wykorzystania. Zakładamy, że jeden sznur takich światełek liczy ok. 100 żarówek, a jego moc to 50 watów. Zwykle lampki choinkowe pozostają włączone przez cały dzień - ok. 16 godzin. Przyjmując, że koszt 1 kWh to 0,67 zł, za dzień używania jednego sznura lampek choinkowych zapłacimy 0,53 zł. W skali miesiąca rachunek za energię wzrośnie o mniej więcej 16,15 zł. 

Zwykle jednak do udekorowania domu na święta zużywamy znacznie więcej światełek. Rachunek za 10 50-watowych sznurów lampek choinkowych, włączonych przez miesiąc po 16 godzin dziennie wyniesie nas około 161,50 zł. 

Jak zaoszczędzić na świątecznym oświetleniu? 

Wymiana tradycyjnych światełek świątecznych na takie z żarówkami LED to tylko jedna z możliwych opcji, by zaoszczędzić nieco na oświetleniu domu na Boże Narodzenie. Są także inne sposoby. Przede wszystkim można rozważyć postawienie na minimalizm i zredukowanie ilości używanych lampek do minimum. Jednak jeżeli jesteśmy przywiązani do tego przytulnego efektu, jaki stwarzają świąteczne światełka, warto pomyśleć o podłączeniu do nich wyłącznika czasowego – on będzie pamiętał za nas, by wyłączyć ozdobę. Dobrze też podejść racjonalnie do bożonarodzeniowych dekoracji: wyłączać je na noc i na czas wyjścia z domu. 

Mniej ekologicznym, ale nieco bardziej oszczędnym rozwiązaniem jest także zakup lampek na baterie. Takie dekoracje najlepiej sprawdzą się wewnątrz domu – jeśli na zewnątrz będzie zbyt zimno, baterie szybko się wyczerpią. Inną alternatywą jest z kolei powrót do przeszłości i tworzenie świątecznego nastroju za pomocą świec - np. takich o zapachu piernika. Jednak w tym przypadku trzeba zachować szczególną uwagę i żadnym razie nie pozostawiać zapalonej świecy bez nadzoru. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 13:13