StoryEditorZmiany w szkole

Czy twoje dziecko będzie uczyło się strzelać? Poznaj najważniejsze zmiany w roku szkolnym 2022/2023.

30.08.2022., 12:08h

Nie tylko nowy przedmiot, zmiany w egzaminach i wzrost pensji nauczycieli. Dochodzą także zajęcia strzeleckie i bardziej restrykcyjne zasady zwolnień z wychowania fizycznego. Jednym słowem na uczniów czekają spore zmiany. Czego dokładnie dotyczą?

Zmiany w egzaminach ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty już na stałe został przesunięty z kwietnia i będzie odbywał się zawsze w maju. Uczniowie sprawdzą swoją wiedzę z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Co ważne, nie będzie czwartego egzaminu z przedmiotu do wyboru. Ta ostatnia zmiana ucieszy przede wszystkim samych zainteresowanych, czyli młodzież.

Nowa matura

Wiosną 2023 r. maturę zdawać będzie pierwszy rocznik absolwentów 4-letnich liceów ogólnokształcących, którzy uczyli się według nowej podstawy programowej. Ich obowiązkiem jest przystąpienie do egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne na poziomie podstawowym, chętni także na rozszerzonym) oraz do egzaminu z przedmiotu do wyboru. Obowiązkowe będą też dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i z języka obcego. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych muszą przystąpić także do dwóch egzaminów z języka ojczystego: pisemnego i ustnego.

Na egzaminach z języka polskiego zacznie obowiązywać dłuższa lista lektur, a wypracowanie powinno zawierać więcej słów. Do tej pory było to minimum 250 słów, w 2023 i 2024 r. liczba zwiększy się do 300, a w 2025 — 400. Na egzaminie ustnym z polskiego zdający będzie losował zestaw zadań egzaminacyjnych – dwa sprawdzające umiejętność tworzenia wypowiedzi na określony temat, w tym wypowiedzi inspirowanej utworem literackim lub jego fragmentem albo innym tekstem kultury, w tym materiałem ikonograficznym lub jego fragmentem. Do tej pory maturzyści mieli tylko jedno zadanie na egzaminie ustnym. Zadania te będą jawne. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej ma ogłaszać listę do 1 września roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym przeprowadzany jest egzamin — lista zadań obowiązujących wiosną 2023 r. jest dostępna na stronie internetowej CKE.

Nowa matura to także wydłużony czas z egzaminów pisemnych z niektórych przedmiotów i egzaminów ustnych.

Absolwenci techników maturę według nowych zasad będą po raz pierwszy zdawać wiosną 2024 r. Wówczas przystąpi do niej pierwszy rocznik absolwentów 5-letnich techników. Od tego roku szkolnego możliwe będzie składanie deklaracji egzaminacyjnych w postaci elektronicznej.

HiT z dyskusyjnym podręcznikiem

Od nowego roku szkolnego uczniowie szkół ponadpodstawowych zapoznają się z nowym przedmiotem — Historia i Teraźniejszość, w skrócie HiT. Przedmiot obowiązywał będzie w klasie pierwszej liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia. Docelowo – w liceum ogólnokształcącym w klasie pierwszej i drugiej, w technikum w klasach od 1-3, a w branżowej szkole I stopnia w klasie pierwszej. Wejdzie on w miejsce przedmiotu Wiedza o Społeczeństwie i obejmie zagadnienia z zakresu wiedzy o społeczeństwie oraz z historii najnowszej od 1945 r. do 2015 r. W tym miejscu warto przypomnieć o kontrowersyjnym podręczniku do tego przedmiotu. „Historia i Teraźniejszość" Wojciecha Roszkowskiego, który mówi o „hodowli ludzi" w kontekście in vitro. – „Kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?" — pyta autor. 

Lekcje ze strzelania

Sporo nowego zadzieje się także w podstawie programowej Edukacji dla Bezpieczeństwa, m.in. nowe treści nauczania w zakresie reagowania w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi, zasady pierwszej pomocy w sytuacji wystąpienia zagrożenia z użyciem broni konwencjonalnej oraz edukacji obronnej, w tym szkolenia strzeleckiego. W szkole podstawowej szkolenie strzeleckie obejmie teorię bezpiecznego obchodzenia się z bronią. W szkołach ponadpodstawowych uczniowie zmierzą się z częścią praktyczną prowadzoną z wykorzystaniem bezpiecznych narządzi do ćwiczeń strzeleckich, takich jak: broń kulowa, pneumatyczna, repliki broni strzeleckiej, strzelnice wirtualne albo laserowe. Realizacja praktycznego szkolenia strzeleckiego dla szkół bez dostępu do strzelnic ma być obowiązkowa od roku szkolnego 2024/2025.

image

Nowy rok szkolny obfituje w zmiany!

FOTO: Envato Elements

Kłopoty ze zwolnieniem z WF-u

W związku z plagą otyłości wśród młodzieży i problemów z odżywianiem, od tego roku szkolnego trudnej będzie zdobyć zwolnienie długoterminowe z lekcji wychowania fizycznego. Jedynie specjalista (nie jak do tej pory lekarz rodzinny) będzie mógł wydać takie zaświadczenie.

Kiedy szkoła może zawiesić zajęcia?

Polska szkoła ma już doświadczenie w nauczaniu zdalnym, dlatego od nowego roku szkolnego możliwe będzie zawieszenie na czas określony zajęć w szkołach i placówkach oświatowych w przypadku:

  • zagrożenia bezpieczeństwa uczniów w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich i międzynarodowych,
  • temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których prowadzone są zajęcia, zagrażającej zdrowiu uczniów,
  • sytuacji epidemiologicznej,
  • nadzwyczajnego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów.

"Godziny czarnkowe" i inne zmiany dla nauczycieli

Wraz z wrześniem zmiany powitają nauczyciele. Chodzi o tzw. „godziny czarnkowe”, czyli czas przeznaczony na konsultacje z uczniami bądź rodzicami. Nauczyciel obowiązany jest do dostępności w szkole przez jedną godzinę tygodniowo, a w przypadku nauczyciela zatrudnionego w wymiarze niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć – będzie to 1 godzina w ciągu 2 tygodni. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zadeklarował również wzrost wynagrodzenia dla nauczycieli. Od 1 września 2022 r. w przypadku pedagoga początkującego będzie wynosiło ono 4 432,15 zł.

 

oprac. Angelika Drygas

fot. envato elements

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 22:14