StoryEditorIle pieniędzy przeznaczyć na ofiarę dla duszpasterza?

Kolęda 2022/23. Ile dać księdzu w kopercie?

30.12.2022., 18:00h

Okres poświąteczny w domach wierzących Polaków jest również oczekiwaniem na wizyty duszpasterskie. Odwiedziny księdza wiążą się z przygotowaniem pieniędzy przeznaczonych na ofiarę. W czasach szalejącej inflacji wielu wiernych może nie posiadać środków, które mogliby przekazać.

Ile pieniędzy dać księdzu w kopercie?

Kwestia wysokości sumy pieniędzy, którą wierni chcą przekazać księdzu podczas tzw. kolędy, co roku budzi wiele pytań. Wierni często zastanawiają się, czy kwota przygotowana na ofiarę podczas wizyty duszpasterza nie będzie za mała pomimo tego, że nie mają obowiązku jej składania. Odwiedziny księdza powinny być chwilą poznania parafian i wspólnej modlitwy, o czym mówi 529 kanon "Kodeksu prawa kanonicznego":

"Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeśli w czymś niedomagają - roz­tropnie ich korygując. Gorącą miłością wspierać chorych, zwłaszcza bliskich śmierci, wzmacniając ich troskliwie sakramentami i polecając ich dusze Bogu. Szczególną troską otaczać biednych, cierpiących, samotnych, wygnańców oraz przeżywających szczególne trudności. Starać się wreszcie o to, by małżonkowie i rodzice otrzymali pomoc do wypełniania własnych obowiązków oraz popierać wzrost życia chrześci­jańskiego w rodzinach".

Jakie kwoty najczęściej ofiarują wierni księdzu podczas kolędy?

O ile na wsiach odwiedziny duszpasterza jeszcze są naturalnym następstwem okresu poświątecznego, o tyle w miastach coraz mniej osób decyduje się na zaproszenie go do swoich domów. Czasy, w których wierni wyglądali księdza na progu, odchodzą w niepamięć. Dziś o wiele częściej praktykowane jest tworzenie list przez duszpasterza po niedzielnych mszach świętych, na których zapisuje adresy domów, w jakich wierni życzą sobie jego odwiedzin.

Kwestia wysokości kwoty przeznaczanej na ofiarę pozostaje dyskusyjna. Wyniki badań przeprowadzonych przez Norstat dla serwisu natemat.pl przedstawiają się w następujący sposób:

  • 31% wiernych, biorących udział w ankiecie zadeklarowało ofiarę w wysokości od 21 do 50 zł,
  • 29% wiernych, biorących udział w ankiecie zadeklarowało ofiarę w wysokości od 51 do 100 zł,
  • 6% wiernych, biorących udział w ankiecie zadeklarowało ofiarę w wysokości od 101 do 200 zł,
  • 1% wiernych, biorących udział w ankiecie zadeklarowało ofiarę w wysokości ponad 200 zł,
  • 21% wiernych, biorących udział w ankiecie zadeklarowało, że w ogóle nie przygotuje ofiary,
  • 11% wiernych, biorących udział w ankiecie zadeklarowało ofiarę w wysokości od 1 do 20 zł.

Wizyty duszpasterskie wracają do tradycyjnej formy

Od czasu pandemii Covid-19 tradycyjna forma kolędy, czyli odwiedzanie przez duszpasterza wiernych w domach, była zabroniona. W mijającym roku 2022, kiedy liczba zachorowań nieco zmalała, w niewielu parafiach odbyła się kolęda w tradycyjnej formie. Od połowy roku 2022 obostrzenia nie obowiązują, dlatego w roku 2023 księża będą mieli możliwość pojawienia się w domach wiernych osobiście.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: businessinsider.pl, pawlowice-krzyz.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. marzec 2024 11:22