Mocna strona polskiej turystyki
W 2021 roku wzrosła liczba noclegów w gospodarstwach agroturystycznych w stosunku do roku poprzedniego. Największym zainteresowaniem cieszą się agroturystyki w województwach małopolskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim oraz podkarpackim.
Z czym kojarzy się agroturystyka? Na pewno z kontaktem z przyrodą, odpoczynkiem na świeżym powietrzu oraz obserwowaniem codziennego życia właścicieli gospodarstwa. Dodatkowym walorem polskiej wsi jest z pewnością naturalna i smaczna kuchnia. Dzisiaj coraz więcej tego typu miejsc stawia na nowoczesną i różnorodną ofertę atrakcji. Z tego też powodu turystyka wiejska znów staje się modna. Przyczyniła się do tego także pandemia Covid-19 – ucieczka na wieś stanowiła prawdziwe wytchnienie po walce z koronawirusem.
Odkryć urok polskiej wsi
Na wsi szukamy przede wszystkim wytchnienia od miejskiego życia. To również świetna okazja, aby spędzić więcej czasu na świeżym powietrzu. Tyczy się to zwłaszcza dzieci, które mogą odpocząć trochę od smartfona i Internetu. Zachęca do tego Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które prowadzi aktualnie akcję „Odpoczywaj na wsi”. Kampania ta ma zachęcać do odpoczynku w polskich gospodarstwach agroturystycznych. I to nie tylko w letnie wakacje – agroturystyka oferuje ciekawe zajęcia przez cały rok! O popularności polskich wsi świadczą tłumy turystów w wielu gospodarstwach podczas tegorocznej majówki.
Agroturystyka to tańsze wakacje?
Na wsi możemy spróbować lokalnej i naturalnej kuchni. Atutem jest także możliwość prawdziwego obcowania z przyrodą. Wokół najczęściej roi się od zwierząt – zarówno domowych, jak i gospodarskich. W dodatku w okolicy gospodarstw często znajdują się nie tylko lasy i łąki, po których można spacerować całymi dniami, ale także zarybione jeziora, które będą prawdziwą gratką dla fanów wędkarstwa. Nic więc dziwnego, że w większości miejsc już na początku czerwca rezerwowano pokoje na letnie wakacje.
A ile za to wszystko trzeba będzie zapłacić? Agroturystyka najczęściej oznacza tani odpoczynek odpoczynek, ceny na pewno nie zwalają z nóg – jak te w hotelach i kurortach. Ceny zaczynają się już od 30 zł od osoby za dobę. Wiele gospodarstw proponuje jednak dodatkowe oferty, co oznacza, że w niektórych miejscach można zapłacić nawet prawie 200 zł za dobę od osoby. Do najciekawszych atrakcji sugerowanych przez właścicieli różnych agroturystyk należy chociażby kąpiel w kozim mleku czy prowadzone przez specjalistów rehabilitacje.
Coraz więcej miejsc stawia na nowoczesność. Teraz nie jest już problemem zamówienie potraw wegetariańskich czy nawet wegańskich. Wiele gospodarstw dostosowuje się do wymagań gości. Wieś jest otwarta na turystów z całego świata.
Kamila Berthold
Fot. Pixabay